Dyskusja: Spam
Podgląd pojedynczego posta
Stary 07.12.2011, 10:40   #60
palikot
Banned
 
Data rejestracji: 19.11.2011
Lokalizacja: Praga
Posty: 194
palikot zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Berion Podgląd Wiadomości
Przyznam, że nie sprawdzałem czy rzeczywiście taka ustawa istnieje (mogli w końcu dla niepoznaki wpisać sobie jakieś numerki, które mądrze brzmią ;]). Coraz więcej listów utrzymanych w podobnym tonie od różnych spamerów, stąd moje zaciekawienie (jakiś nowy kruczek prawny?).
1. Taka ustawa istnieje, ale to obszerny akt prawny, podlegający interpretacji oraz wykładni. Nawet nie podają konkretnego artykułu ustawy. Prosta manipulacja - podać mądrze wyglądający ciąg cyferek.

2. UOKiK to nie UE i nie wydaje żadnych dyrektyw. Co najwyżej decyzje Prezesa, które też nie są wprost źródłem obowiązującego prawa. Manipulacja przez użycie słowa "dyrektywa" - skojarzenie z wszechmocną UE.

3. Cytowane zdanie niby z dyrektywy, pochodzi wprost z FAQ na stronach UOKiK i jest przede wszystkim wyrwane z kontekstu, a i tak FAQ, co oczywiste, nie jest źródłem prawa, jego obowiązującą wykładnią.

Tu jest obecna wersja poradnika, a jeden z poprzednich zapisów, bodajże drugi, wyglądał tak:
Cytat:
Dopuszczalne jest zatem przesłanie na adres e-mail pytania, czy adresat zgadza się na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowej. Zazwyczaj nadawca podaje w e-mailu dane umożliwiające jego identyfikację oraz krótko opisuje, czego miałaby dotyczyć ewentualna informacja. E-mail kończy się z reguły prośbą o wyrażenie zgody na przesyłanie informacji handlowej. Pamiętać jednak należy, że taka prośba sama w sobie nie powinna zawierać cech informacji handlowej, a e-mail powinien być zwięzły, przejrzysty i w żaden sposób nie może wprowadzać w błąd.
Tutaj można postawić pytanie, czy UOKiK nie strzela sobie w stopę, zajmując się poradnictwem.

4. Pomysł nie jest nowy, na pewno w 2008 roku już to widziałem. Kopiują ten tekst jeden od drugiego, zazwyczaj młodzi właściciele agencji interaktywnych.

5. A czy jest to spam? Na oko tak i co ciekawe próby interpretacji prawnych, które widziałem, też bazują na ogólnych normach współżycia społecznego. Potrzebne byłoby wysokiej jakości orzeczenie sądu.

Sama cytowana formułka jest wyłącznie manipulacją i sąd by rozważał istotę sprawy, a nie tę formułkę.

Ostatnio zmieniany przez palikot : 07.12.2011 o godz. 10:44
palikot jest offline   Odpowiedz cytując ten post