Podgląd pojedynczego posta
Stary 02.04.2012, 07:14   #25
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Skoro gwarancji nie ma to można eksperymentować
Chociaż najpierw bym próbował MHDD.

Ja miałem ostatnio dziwny przypadek z moim dyskiem przenośnym.

Zaczął miewać błędy odczytu (pierwsze ok miesiąc temu ale zignorowałem - SMART nic nie narzekał więc zwaliłem wine na system plików).
Gdy sytuacja się powtórzyła sprawdziłem raz jeszcze - SMART pokazał jakieś bady więc przeskanowałem go HDTune i wyszło 12% powierzchni badów (to kilkadziesiąt GB badów!).
Przeniosłem dane na inne nośniki (z odczytaniem jednego pliku był problem ale w końcu za którymś razem zatrybił).
Liczba badów raportowana przez SMART wzrosła w tym czasie z 4 do 99, a dysk przestał przechodzić testy SMART (krótki, długi i transportowy).
W tym momencie błedy były widoczne/odczuwalne zarówno pod Windowsem jak i Linuksem.
Jakiekolwiek próby zapisania czegokolwiek na końcowych 12% dysku kończyły sie tysiącami badów.
Jednym słowem agonia


Potem poszedł pod CCCleanera i zerowanie sektorów przed oddaniem do serwisu. Porobiłem zdjęcia i juz miałem go pakować, ale podłaczyłem go by jeszcze by nagrać na niego screenshoty z HDTune i Palimpsest, żeby serwisantom nie przyszło do głowy nazwanie go sprawnym, bo niby działa (62GB badów to dość mocny argument)

W miedzyczasie brat przyszedł ze swoim przenośnym i widząc agonie mojego poprosił o sprawdzenie swojego.
Odpalam więc palimpsest i co ja pacze
Dysk brata 100% sprawny.
Dysk mój też 100% sprawny 0 badów, przechodzi testy bez problemu.

Sformatowałem go na EXT4 ze sprawdzeniem sektorów i poszło bez problemu.
No to podłączyłem go znowu pod HDTune - 6 godzin mielenia i 100% powierzchni dysku sprawne .

Na gwarancję więc go nie oddałem (bo i tak by go nie wzieli skoro jest sprawny). I na razie obserwuje. Gwara do listopada.

Prawdopodobne wytłumaczenia:

1. Cud
2. Nie wiem
3. Dyskowi sie coś pomyliło
4. CCleaner naprawia dyski
5. Sprawność dysku brata przeszła na mój po podłączeniu ich do dwóch portów USB jednocześnie

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 02.04.2012 o godz. 07:42
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post