Podgląd pojedynczego posta
Stary 20.04.2012, 13:19   #13
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Przechwycenie analogowego sygnału nawet na porządnej karcie dzwiękowej spowoduje utratę jakości.
To raz.
A dwa że SACD używa zupełnie innej formy zapisu dzwięku.
Zamiast 16 bitowego PCM ma 1 bitowe DSD o ogromnej częstotliwości próbkowania (liczonej nie w kHz ale Mhz)

Problem w tym że pecety, ich sprzęt i oprogramowanie praktycznie w 100% działa na PCM. Nawet MP3, FLAC czy OGG są konwertowane na PCM przed odtworzeniem i mają próbkowanie jak PCM w kHz.

Także nie wiem czy to się łatwo da ugryźć ten problem. To nie tyle inny format, co zupełnie inna zasada zapisu dzwięku.

Nie wydaje mi się nawet, aby można było łatwo zamienić DSD na PCM. Trzeba zastosować pewien algorytm przybliżający.
Ale bez konwersji sygnału na PCM to nawet nie ma jak tego odtworzyć, bo PC nie ma do tego odpowiedniego sprzętu, karta dzwiękowa nie łyknie paru Mhz próbkowania.

To nie jest zwykłe zastąpienie 16-bitowej próbki przez 64 próbki 1-bitowe (to by było 1-bitowe PCM) to zupełnie inna zasadza oddziaływania na głośnik:
http://en.wikipedia.org/wiki/FileCM-vs-DSD.svg
Szczerze to sam nie wiem jakby to ugryźć, ale jakoś chyba sie powinno dać .. Częstotliwość zmiany próbek wpływa bezpośrednio na wartość pochodnej przebiegu sygnału (a w PCM wartość próbki to wartość sygnału w danym momencie)... temat na dłuższe zimowe wieczory Jak na to patrze to jakoś nie widze że to gra.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 20.04.2012 o godz. 14:56
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post