Podgląd pojedynczego posta
Stary 23.11.2012, 12:43   #57
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Hehe no dokładnie, moje mają raczej pod 50 linijek, bo raz że backupują dwa komputery miedzy sobą to jeszcze

a) trzymają automatyczne kopie z 3 ostatnich dni, tygodni, miesięcy (kopie te nie zajmują miejsca - twarde dowiązania plików).
b) sprawdzają żeby kopia była tworzona tylko raz na dzień/tydzien/miesiąc niezależnie od tego ile razy dziennie wykona się skrypt (zabezpieczenie przez błędem logicznym o którym pisałem wcześniej)
c) są łatwe w użyciu (więc więcej kodu).
d) robią w tle cotygodniowy obraz roota w tar.gz wysyłany na dysk sieciowy (i trzymany tam 3 miesiące zgodnie z punktem a)

Jak chce przykładowo zapamietać stan mojego systemu to piszę
"_temp root"
jak już skończe grzebać i uznam że stary kernel był fajniejszy i wole jednak firefoxa zamiast opery, a sterowniki się nie zainstalowały i x się nie bootuje to:
"_untemp root" (bez sensu ale łatwo wpada do głowy)
czekam te kilkanaście sekund, włączając trimowanie dysku i update gruba i restartuje. tyle. Wszystko mam po staremu z dokładnością do bajta.

podobnie
"_snap root" tworzy nowy katalog z aktualną godziną i datą w nazwie oraz aktualnym snapshotem systemu (co trwa 10 sekund i nie zajmuje miejsca na hdd).

oprócz roota działa to też na home i paru innych katalogach

i takie tam różne jednopoleceniowe skrypty przywracające itd dla leniwych, bo ja jestem leniwy (do tego stopnia że nie chciałoby mi się tego ustawiać przez GUI)

Moje skrypty są rozwinieciem idei którą znalazłem na tej stronie (rozdział 3 i 4 - Pali się pewnie zanudzi, ale polecam)
http://www.mikerubel.org/computers/rsync_snapshots/

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 23.11.2012 o godz. 13:05
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post