Dyskusja: Linux
Podgląd pojedynczego posta
Stary 22.12.2012, 23:38   #90
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
No to masz ten sposób w pierwszym linku, niżej podanym!

Tylko, że poprawnie zrobiony, bo to co mówisz, to nie jest poprawne - nie zauważasz, że chodzi o ten sam katalog ~.

Do bawienia się z PAM, passwd i innymi takimi na maszynach produkcyjnych do zarabiania pieniędzy - ja nie mam kompetencji.

Godzina pracy sysadmina to stówa netto. Sam serwer na którym mogę mu nakazywać wprowadzenie zmian: droższy co najmniej dwudziestopięciokrotnie.

W innych przypadkach mogę poprosić i wprowadzi zmiany gratis, jeśli uzna że innym userom również to się przyda.

EOT
Dlaczego mój sposób jest zły?
Podany w twoim linku jest to zrobione w inny sposób - użytkownik, który ma dostęp znajduje się dodatkowo w grupie root.


Raz jeszcze. Chcesz mieć dostęp do serwera B z hosta A.
1) Na serwerze B zakładasz użytkownika: jasio z grupą jasio.
Sysadmin daje mu katalog domowy jako: /home/pali/jasio

2) Ty logujesz się na użytkownika pali po ssh na hosta B:
ssh pali@hostb
Potem sprawdzasz gdzie jesteś dając: pwd
Powinno się pokazać: /home/pali
Tworzysz katalog: jasio wpisując: mkdir jasio
Upewniasz się, że dostęp masz tylko ty wpisując: chmod -R go-rwx jasio/
Sprawdzasz wpisując: ls -all | grep jasio
Powinno pokazać się coś takiego: rwx......
Teraz nadajesz dostęp do odczytu dla katalogu jasio dla grupy jasio: chmod -R g+r jasio/

Jeżeli zalogujesz się jako jasio po ssh, to trafisz do katalogu: /home/pali/jasio i będziesz miał prawa tylko do odczytu.

Cytat:
Zdecyduj się, czy Ubuntu jest:
- dystrybucją linuxa
- systemem operacyjnym z jądrem linuxa.
Jest i jednym i drugim.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post