Cytat:
Napisany przez Yossi
No, żeby kupic upgrade, to trzeba mieć przedtem jakąś licencję... nie? To jest chyba oczywiste? W tym wypadku - od Win XP w górę. Czyli - jeśli w ciągu ostatnich 12 lat kupiłeś jakikolwiek legalny Windows, to możesz kupic upgrade.
Przykro mi, ale nie masz racji. Osobiście, dwukrotnie aktywowałem Windows przez telefon w związku z wymianą płyty głównej. Raz - płyta padła, drugi raz - sam ją zwaliłem przez bezmyślność.
Nikt w MS nie robił z tego większego problemu.
|
Czyli 2 razy padła. A co w przypadku, gdy chcesz po prostu wymienić sobie płytę? Nie możesz.
Cytat:
Na ogół użytkownik końcowy może uaktualniać lub wymieniać elementy sprzętowe w komputerze ***8212; z wyjątkiem płyty głównej ***8212; i zachować licencję na oryginalny system operacyjny OEM firmy Microsoft. Jeśli płyta główna zostanie uaktualniona lub wymieniona z powodu innego niż defekt, powstanie nowy komputer. System operacyjny OEM firmy Microsoft nie może zostać przeniesiony na nowy komputer i jest wymagana licencja na nowy system operacyjny. Jeśli płyta główna zostanie wymieniona z powodu wady, nie trzeba kupować nowego systemu operacyjnego dla komputera, o ile wymieniona płyta główna pochodzi od tego samego producent i jest to ten sam model lub odpowiednik oferowany przez producenta, zdefiniowany przez gwarancję producenta.
Podstawowy powód tej zasady licencyjnej ma związek z postanowieniami licencji użytkownika końcowego na oprogramowanie oraz z pomocą techniczną wynikającą z tych postanowień. Postanowienia licencji użytkownika końcowego na oprogramowanie to zestaw praw do używania oprogramowania udzielonych użytkownikowi końcowemu przez producenta komputera, które odnoszą się wyłącznie do praw dotyczących oprogramowania zainstalowanego na tym konkretnym komputerze. Producent systemów jest zobowiązany do świadczenia pomocy technicznej dotyczącej oprogramowania na oryginalnym komputerze. Ponieważ użytkownicy końcowi z biegiem czasu uaktualniają swoje komputery, wykorzystując różne elementy, firma Microsoft potrzebowała podstawowego elementu ***8222;wyróżniającego się***8221;, który cały czas definiowałby oryginalny komputer. Płyta główna zawiera procesor i jest ***8222;sercem i duszą***8221; komputera, dlatego też, kiedy nastąpi wymiana płyty głównej (z powodu innego niż uszkodzenie), powstaje w istocie nowy komputer. Producent oryginalnego systemu nie wytworzył tego nowego komputera i dlatego nie można od niego oczekiwać świadczenia pomocy technicznej.
|
Źródło:
http://www.microsoft.com/oem/pl/lice...id=NMYdGbQ2oFj
Poza tym, jeszcze druga ważna kwestia. To, że ktoś na infolinii aktywował system, nie znaczy wcale, że jest on legalny, jeżeli postępujesz niezgodnie z warunkami licencji. 2 lata temu była gorąca dyskusja w internecie, czy użytownik może sobie sam składać komputer i wykorzystać do tego Windows 7 OEM. Oficjalna odpowiedź MS była - nie. Tylko tzw. System Builders, z których użytkownicy końcowi byli wyraźnie wyłączeni. W przypadku Windows 8 Microsoft wycofał się z tego pomysłu:
Cytat:
Pyt. Nie jestem twórcą systemów, ale buduję komputer na użytek osobisty. Czy mogę kupić oprogramowanie typu OEM System Builder?
Odp. Tak. Każdy, kto tworzy komputer na użytek osobisty z oprogramowaniem systemu Windows 8 i Windows 8 Pro, może używać Licencji na użytek osobisty.
|