Podgląd pojedynczego posta
Stary 02.03.2013, 18:49   #1
Y2J
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika Y2J
 
Data rejestracji: 31.01.2013
Posty: 155
Y2J zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
PS2 Slim SCPH-70004 - koniec z płytami - USB/HDD/SMB - pytania

Witam użytkowników forum,

Wstęp.
W ciągu ostatnich paru lat grałem jedynie okazyjnie, ostatnimi czasy jednak coś mnie natchnęło i postanowiłem urządzić mojej PS2 małe odrodzenie. Przede wszystkim dokupiłem kabel komponent ***8211; LCD ma 23 cale, ostrość ustawiona na 0 i grając z odległości 2 metrów (w sam raz jak dla mnie) obraz podoba mi się bardziej niż na CRT, super sprawa. Dokupiłem także dwie kolorowe oryginalne karty pamięci oraz pada dla gości i jaram się jak dziecko. Szczerze mówiąc nie pociągają mnie nowe konsole, wychowałem się na NES/Amidze, uwielbiam stare dobre Playstation a PS2 to już dla mnie szczyt marzeń O ile ten pierwszy jestem w stanie sobie emulować (koniec utrapień ze słabym laserem i płytami CD) tak przy PS2 nadal muszę polegać na płytach. Laser mam sprawny i nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to o czym napiszę za chwilę. Muszę zaznaczyć również że na punkcie dbania o sprzęt dotykają mnie wręcz natręctwa dlatego oryginalnych płyt nawet już nie ruszam (tak samo płyty audio - muzykę zgrywam na mp3 a opakowanie z nośnikiem to dla mnie item kolekcjonerski który pięknie zdobi moją półkę). Od lat używam więc kopii zapasowych wypalanych na Verbatim 16x DVD-R MCC 03RG2, kiedyś nawet Taiyo Yuden.

Płyty kupowałem zawsze w ciemno, po prostu wiedziałem że Verbatim musi być OK i tak też było, nie miałem nigdy problemów z odtwarzaniem gier, poza malutkimi wyjątkami np. w. Mortal Kombat: Deadly Alliance gdzie filmiki przycinały dosłownie co pól sekundy, nie dało się nic obejrzeć, podobnie Headhunter. Płyty wypalałem prędkością 1x w programie DVD Decrypter, moja nagrywarka to LG GSA-H42L LightScribe DVD Writer.

Ostatnimi czasy bardzo dużo czytałem na temat PS2 i tak natrafiłem na tematy gdzie obalano mit nagrywania w myśl zasady ***8216;im wolniej tym lepiej***8217;. Postanowiłem wykonać test ***8211; na ostatnich płytach jakie mi zostały wypaliłem Mortal Kombat: Deadly Alliance prędkościami 8x, 10x i 12x. I co się okazało? Przy 12x filmiki cieły się już tylko sporadycznie, czasem w ogóle. To samo Headhunter. Ucieszyło mnie to i postanowiłem wypalić wszystko od nowa, w końcu laser przy tak nagranych płytach nie będzie się w ogóle męczył co wydłuży jego żywotność więc nawet nie zastanawiałem się czy warto.

Problem pojawił się kiedy zauważyłem że w marketach nie ma już płyt Verbatim oznaczonych tak jak kiedyś ***8222;Mitsubishi Chemical Corp.***8221;, zamiast tego ***8222;Mitsubishi Kagaku Media Company***8221;. Na Allegro zamówiłem z jedynej oferty z numerem seryjnym 43548, niestety okazało się że to te same płyty które zdążyły już zalać markety.

Barion pisał mi że zmieniła się nazwa więc była jeszcze jakaś nadzieja, tym bardziej że płyta została odczytana jako MCC 03RG20. Dalej było jeszcze lepiej, wypaliłem Mortala 8x, 10x i 12x. 8x przycinało ale 10x i 12x śmigało jak żyleta, zero zacięć, lepiej niż przy poprzednich płytach gdzie jak pisałem potrafiło się czasem przyciąć.

Uradowany postanowiłem dla formalności rozstrzygnąć która prędkość wypala lepiej - 10x czy 12x. U kolegi wykonałem testy jakości na nagrywarce BenQ i tu sprawa wydała mi się podejrzana. Nowe płyty miały PIE Avg 37.77 (12x) i 59.08 (10x) podczas gdy 12x na starej płycie 3.92. Wydało mi się to nielogiczne ponieważ na starej płycie filmiki potrafiły przyciąć a na nowej w ogóle. Załączam zrzuty:

10x - nowa płyta Mitsubishi Kagaku Media Company

-10x.png


12x - nowa płyta Mitsubishi Kagaku Media Company

-12x.png


12x - stara płyta Mitsubishi Chemical Corp.

-12x-stare.png


Wróciłem do domu, zacząłem wypalać i tu zaczęły się schody. Zacząłem od wspomnianego Mortal Kombat: Deadly Alliance przy prędkości 12x. Okazało się że filmiki tną niemiłosiernie (co ciekawe wszystkie oprócz intra). I to w zasadzie wystarczyło, oczywistym było już że nie ma tu żadnej reguły ani gwarancji że wypalania będą dobre, tym bardziej że o ile na takim Mortalu można to jeszcze zweryfikować poprzez filmiki tak inne gry działają dobrze nawet jeśli laser męczy się w większym stopniu. Tego chciałem właśnie uniknąć więc cały plan wziął w łeb. Stare płyty zdążyłem już wrzucić do wora, cześć się porysowała, pobrudziła, interes roku po prostu

Poirytowany przeznaczyłem zakupioną szpulę płyt na zmarnowanie i wykonałem mnóstwo testów. Oto przykład z God Of War II gdzie mierzyłem czas od ukazania się loga Playstation 2 aż do pierwszego obrazu gry czyli loga Sony Computer Entertainment.:

Stara płyta:

1x (Taiyo Yuden wypalany w 2007)) - 11 sekund
12x (MCC 004 - Mitsubishi Chemical Corp. {DVD+R kupowane jeszcze w Listopadzie, zostało mi jeszcze jakieś 18 płyt, wypalałem na nich dane}) ***8211; minimum 20 sekund ale czasem 40, raz zdarzyła się nawet minuta i 20 sekund.

Nowa płyta (Mitsubishi Kagaku Media Company):

1x - 36 sekund (!!!)
6x - 40 sekund (!!!)
8x - 23 sekundy
10x - 20 sekund
12x - 24 sekundy
16x - 13 sekund

Na podstawie testu uznałem że nowe płyty wolą jednak prędkośc 16x. Super, ulga, można zacząć od początku. Znowu zaczynamy od Mortala.. i okazuje się że filmik tnie tak że praktycznie stoi w miejscu! Ręce mi opadły, zero logiki, sensu i jakiegokolwiek odniesienia, jedynie zmarnowane płyty. Podobnie było w przypadku paru innych gier, szkoda już o tym pisać, i tak przesadziłem już wyżalając się Berionowi na PM (wybacz stary )


Po przydługim wprowadzeniu przechodzę do sedna.

Mam już dość kombinowania z płytami, być może to również kwestia zużywania się nagrywarki, nie chce się już z tym męczyć, tym bardziej że jak pisał Berion, płyty mogą się same ***8216;psuć***8217; z czasem, sam to przechodziłem (wyparowanie danych z CD Verbatima itp.). Postanowiłem drążyć temat dalej i spróbować znaleźć jakieś rozwiązanie i tak okazało się że możliwe jest granie bez udziału płyt. Na wstępie pozwolę sobie jedynie napisać to o czym każdy zapewne pomyślał wchodząc w temat grania z HDD/USB ***8211; dlaczego Sony nie mogło zastosować w Slimach USB 2.0?? Byłoby za pięknie po prostu

Wracając do tematu - zacząłem od zainstalowania na kartę pamięci programu FreeMCBoot, konkretnie wersje dla zielonych w.w.w.freemcboot.info/noobie.html

Bardzo fajny program ***8211; w końcu mogę korzystać z managera plików korzystając z kabla komponent (uruchamiając go z płyty musiałem przełączać na kabel composite). Brak loga PS2 i szybsze boot***8217;owanie ***8211; również bardzo fajna sprawa.
Mam dwa pendrive***8217;y 8Gb, postanowiłem więc sprawdzić jak wygląda granie przez USB. Gry instalowałem programem USBExtreme, potem defragmentacja (ta w XP, nie żadnym programem) i nie było żadnych problemów. Na 8GB wchodzi jedna ***8216;większa gra***8217; lub dwie mniejsze z uwagi na potrzebne dla defragmentacji 15% wolnego miejsca.

Oto gry które testowałem przy użyciu Open PS2 Loader v0.8:

Mortal Kombat: Deception ***8211; pierwsza gra i.. działa bez płyty, szok Tak jak się spodziewałem filmy tną się co sekundę, sama rozgrywka natomiast bez zastrzeżeń, w przeciwieństwie do płyty muzyka nie urywa się na pół sekundy po wygranej rundzie czy przed komendą ***8216;fight***8217;. Jedynie co na minus to jakieś 2-4 sekundy dłuższe loadingi. Nawet nie same przed walką ale np. czarny obraz zaraz po walce widoczny jest dłużej niż normalnie. Tak czy inaczej, intro znam na pamięć więc granie jak najbardziej na plus.

Burnout 3: Takedown ***8211; Przycina intro oraz filmiki w tle w menusach, loading***8217;i chyba nawet takie same jak przy DVD, bez zastrzeżeń.

Resident Evil Code: Veronica X ***8211; Filmiki nie przycinają ale odtwarzane są jakby w lekko zwolnionym tempie. Troszkę dłuższe loading***8217;i między lokacjami (animacja otwierania drzwi + dodatkowe 2-3 sekundy czarny obraz).

God Of War / God Of War II ***8211; Przycinające filmiki (tu jest to już troszkę uciążliwe), gameplay bez zastrzeżeń.

Tekken 4 ***8211; Filmiki wyłączają się po 2 sekundach, gameplay bez zastrzeżeń. Trochę dłuższe loading***8217;i.

Tekken Tag Tournament ***8211; Niestety grę trzeba uruchamiać przy załączonym ***8216;Mode 02***8217;. Pierwsze sekundy walki (i czasem w trakcie) tną ale przynajmniej w końcu mogłem zagrać w ten kultowy tytuł, wcześniej nie robiłem tego z obawy przed katowaniem lasera CD które nie są już tak dobre jak kiedyś (pamięta ktoś ciemnozielone TDK RefleX Ultra lub niebieskie Verbatimy? )

Pride FC ***8211; Gra działa dokładnie tak samo jak z płyty, nawet filmiki się nie tną.

NBA 2K8 / PES 2008 ***8211; poza tnącym filmikiem w PES 2008 wszystko działa jak należy, żadnych opóźnień ani dłuższych loading***8217;ów. Szczególnie cieszy NBA 2K8, laser działał tu głośno i intensywnie.

Grand Theft Auto III / Vice City / San Andreas ***8211; Po prostu super. Dwie pierwsze części skończyłem ponad 10 lat temu na PC, San Andreas na PS2 jednak nigdy nie ruszałem, serce mi pękało słysząc jakie męki przechodzi laser dogrywając wszystko bez przerwy. Na USB problem nie istnieje, gry chodzą świetnie, GTA III już zdążyło mnie pochłonąć na nowo

Tak więc wychodzi na to że granie przez USB nie jest takie straszne jak można niekiedy przeczytać w sieci. Nie jest też jednak tak kolorowo, przygodówki z przycinającymi filmikami to jednak nie jest ***8216;to***8217;. Dlatego kombinuje dalej i tutaj chciałem zwrócić się do znających się na rzeczy użytkowników forum i zadać kilka pytań.
  1. Jak rozumiem granie z zewnętrznego HDD nie różni się niczym od grania z Pendrive***8217;a? w.w.w.versatile1.wordpress.com/2008/01/12/how-to-boot-games-off-usb-with-ps2/ gość w turorialu sugerował taką teorie jednak to jedyna taka opinia z jaką się spotkałem.
  2. Posiadam PS2 Slim SCPH-70004, jak wiadomo w modelu tym możliwe jest podłączenie HDD (idealne rozwiązanie jak dla mnie). Przespałem jednak temat i z tego co widzę nie można już nigdzie znaleźć takich wynalazków jak HD Combo. Dlatego krótko i na temat ***8211; czy taki scenariusz jest jeszcze w ogóle możliwy? Czy jest ktoś kto byłby w stanie przylutować złącze IDE do HDD? Ktoś się tym zajmuje, może na forum? Jeśli nie to od razu opcje będę mógł skreślić, ja sam musiałem instalować gotowca FMCB, prędzej ulepię działające PS2 ze śniegu niż przylutuje cokolwiek poprawnie.
  3. Pozostaje jeszcze opcja z SMB gdzie podobno gry działają bardzo przyzwoicie, nie gorzej niż przy użyciu napędu DVD. Mam tutaj jednak wątpliwości czy takie połączenie jest wykonalne w moim przypadku. Posiadam taką kartę sieciową w.w.w.softwreper.com/3891-realtek-rtl81698110-family-gigabit-ethernet-nic.html Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC - tyle że posiada ona tylko jedno wejście, zajęte już przez ***8216;kabel internetowy***8217;. Rozumiem że musiałbym dokupić drugą kartę sieciową, czytałem jednak opinie że wtedy na czas grania należy odpinać kabel od Internetu, czy to prawda? Byłoby to delikatnie mówiąc niewygodne i nie ułatwiające życia rozwiązanie. O więcej w sprawie SMB póki co nie ma sensu pytać, odpowiedź na to pytanie pokaże czy jest w ogóle sens wchodzić głębiej w temat.
  4. Jest jeszcze ostatnia opcja ***8211; kupno PS2 FAT + NA + HDD. Sprawa wydaje się prosta jednak trochę strach kupować używany sprzęt. Ceny też nie są takie niskie jakby się mogło wydawać. Co o tym myślicie? Jaki model byłby najlepszy a jakiego unikać? Na co zwracać uwagę? Laser nie musi być sprawny ponieważ mogę zainstalować FMCB przy użyciu mojego slima ale czy do odtwarzania gier z HDD potrzebna jest przeróbka czy to bez znaczenia?

Chyba trochę zamieszałem z tym ostatnim pytaniem Jakby co to doprecyzuję. Póki co to tyle, proszę o poradę, z góry dziękuję i pozdrawiam
Y2J jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online