Podgląd pojedynczego posta
Stary 13.07.2013, 17:15   #16
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
@nimal dlaczego zerowanie jest mało skuteczne? Nadpisać 8 - 10 razy? A dlaczego nie 3, 5 czy 25 razy?
Przy obecnych pojemnościach HDD 2 - 4 TB wielokrotne nadpisywanie można między bajki włożyć.
Kiedyś gdy dyski były małe zalecało się stosowanie metody Gutmanna - http://en.wikipedia.org/wiki/Gutmann_method

Dzisiaj, gdy dane są bardzo upakowane wystarczy 3-7 aby bezpiecznie usunąć - nawet NSA nie odzyska
W tym wszystkim chodziło o tzw cień elektromagnetyczny, który pozostawał po zapisie danych - mając odpowiednie narzędzia można było odczytać dyski nawet kilkukrotnie sformatowane, czy wyzerowane.
Dzisiaj tego się nie da zrobić, bo na cal kwadratowy przypada o wiele więcej danych niż kiedyś i te informacje przy kilkukrotnym nadpisaniu są na stałe tracone.

To tak opisane bardzo ogólnie i dotyczy dysków magnetycznych, przy SSD sprawa jest prosta gdy chcemy wymazać dane z dysku dobrego - wystarczy jednokrotnie zapisać losowymi danymi - nie ma efektu cienia magnetycznego.


Gdy używałem jeszcze windy to stosowałem Erasera, który został wyżej polecony - 3 przebiegi i mam pewność, że danych nikt nie odzyska.

Pod linuksem można użyć programu dd:
dd if=/dev/urandom of=/dev/XXX

--------

Możesz użyć jeszcze wzbogaconej wersji dd - http://dcfldd.sourceforge.net/

Cytat:
dcfldd is an enhanced version of GNU dd with features useful for forensics and security. Based on the dd program found in the GNU Coreutils package
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 13.07.2013 o godz. 17:33
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online