Dyskusja: dm-crypt/LUKS
Podgląd pojedynczego posta
Stary 17.08.2013, 12:03   #3
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
U mnie jest wsparcie od strony sprzętu w przypadku AES więc prędkością bym się nie martwił. TC ma ok 3.1GB/s w przypadku AES, więc dm-crypt pewnie będzie miał tyle albo i jeszcze więcej.

Cytat:
Wg. mnie to niewygodne
dm-crypt nie ma GUI do tworzenia dysków/wolumenów i to może być duże utrudnienie dla początkujących.

Cytat:
Z AES-CBC 192
Nie używałbym trybu CBC. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest XTS.


Cytat:
nie wiem czy można tak szyfrować partycję z systemem bo z tego co wiem to TC w przypadku Pingwina na to nie pozwalał.
Można . Wszystkie partycje oprócz /boot mogą być zabezpieczone. Można nawet szyfrować /swap jednorazowym hasłem przy boocie, lub normalnie aby można było korzystać z hibernacji.


Pobawiłem się przez ostatnie dwa dni dm-crypt'em i muszę przyznać, że działa całkiem fajnie.
Jeżeli na Ubuntu włożymy wolumin LUKS (pamięć USB), to automagicznie wyświetli się okienko do wpisania hasła - po jego wpisaniu nastąpi próba podmontowania wolumenu. (Ubuntu ma reguły do automatycznego montowania dysków - przyjemne)
W przypadku kontenerów plikowych musimy już jednak klepać w terminalu (wykorzystujemy urządzenie /dev/loop - losetup /dev/loop /scieżka_do_pliku). Stworzenie wolumenu jest szybkie:
Kod:
dd if=/dev/zero of=/scieżka_do_pliku bs=10MB count=10 //Tworzymy 100MB kontener wypełniony zerami, zamiast ser można użyć pseudolosowych danych z /dev/urandom
cryptsetup [dodatkowe opcje jak cipher, hash itp] luksFormat _ścieżka_do_urządzenia_loop_
Montowanie przebiega analogicznie jak w przypadku dysków/partycji.


dm-crypt jest obsługiwane pod Windowsem przez FreeOTFE.


W wolnej chwili może nawet skuszę się na pełne zaszyfrowanie laptopa. Obecnie chyba powolutku będę przesiadał się z TC na dm-crypta z LUKS - bardziej linuksowe rozwiązanie.


Szczegółowe informacje dotyczące dm-crypt'a dostępne na ArchWiki - https://wiki.archlinux.org/index.php...ng_a_LVM_setup


Z kolei tutaj zostało wyjaśnione dlaczego nie powinniśmy używać pełnego szyfrowania na dyskach z obsługą TRIM.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 17.08.2013 o godz. 12:36
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post