Podgląd pojedynczego posta
Stary 22.09.2014, 18:59   #1
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,301
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Zostaję Andrzejem, czyli o świadomości wyboru

Zawsze uważałem siebie za dość świadomego konsumenta, który wyborów dokonuje dość świadomie. Jednak z biegiem czasu zacząłem dostrzegać, że często wystarczała mi do decyzji dość ogólna wiedza w danym temacie, a poszukiwania produktu po zapadnięciu decyzji o zakupie trwały dość krótko, czasem były zbyt pobieżne i zwykle po nabyciu towaru znajdowałem jakieś - zwykle drobne, ale jednak - wady produktu, których propozycje konkurencji nie posiadają.

Oczywiście można powiedzieć, że zawsze w praniu coś wyjdzie i nigdy nie będzie się w 100% zadowolonym z zakupu. Doszedłem jednak do wniosku, że muszę zacząć postępować zgodnie z archetypem naszego zacnego Andrzeja i wpisać sobie w zwyczaje konsumenta kilka punktów.

Po pierwsze - nigdy zakup przy pierwszej wizycie w sklepie. Rzadko mi się coś takiego zdarza, ale czasem chce mi się już mieć z głowy zakup i biorę coś od razu - a to prawie jak leteria.

Po drugie - nie ma niedrogich rzeczy. Oczywiście nie kupuję pochopnie produktów drogich, ale zdarza mi się bez szerszego researchu nabyć jakieś tańsze akcesorium, a to się potrafi zemścić - takich drobiazgów używamy potem na co dzień i od ich poręczności również zależy komfort naszego życia.

Po trzecie - cierpliwa obserwacja cen. Sklepy robią wszystko, żeby wydawało się nam, że dana okazja jest jedyna i niepowtarzalna. A prawda jest taka, że po jednym produkcie zawsze pojawia się drugi i tak w kółko. A ponadto czasem warto czekać - obserwowałem niedawno cenę taniego laptopa w Biedronce; nie planowałem zakupu, ale zwróciło moją uwagę, że najpierw kosztował 1199 zł, potem 1099, a ostatnio widziałem nalepkę "ostatnie sztuki" z ceną 999 zł. Ten sam produkt, może 20 dni i przecena o 200 zł.

Po czwarte - Allegro (i sklepy internetowe) to twój druh. Często kupuję na Allegro, ale chyba zacznę jeszcze częściej. Po trochu z poprzednich powodów - łatwiej jest długo wybierać, szukać bardziej atrakcyjnych ofert itd. Po części z kolei dlatego, że sklepy stacjonarne - jakkolwiek im dobrze nie życzę - naprawdę stają się za drogie. Rozumiem koszty, ale bez przesady. A w dodatku zakaz robienia zdjęć (z którego nie robię sobie nic), absolutnie lakoniczne opisy sprzętu (przy szczegółowych opisach w sklepach internetowych - i mam na myśli nie tylko marketingowe opisy, ale i suche fakty) oraz niedouczeni sprzedawcy, którzy wiedzą o połowę mniej niż mówi kartka z opisem, dopełniają czary goryczy.

Tak czy owak większość z tych rzeczy już mniej lub bardziej stosuję, ale teraz wydłużam czas zakupu czegokolwiek do co najmniej dwóch tygodni od momentu podjęcia decyzji o zakupie i wyasygnowania gotówki na ten cel.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online