Podgląd pojedynczego posta
Stary 25.08.2017, 13:36   #1
4x4Offroad
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 25.08.2017
Posty: 12
4x4Offroad zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
PHILIPS CDR-802 & 820 CD AUDIO RECORDER

Witam wszystkich

Jestem tu zupełnie nowy ale tematem napędów optycznych interesuje się już długie lata. Jako że lubię i często słucham muzyki oraz sam również gram na instrumencie zawsze w moim otoczeniu znajdowały się jakieś markowe sprzęty służące do utrwalania audio w postaci cyfrowej. Najczęściej były to nagrywarki AUDIO CD ale również i magnetofony DAT. Jak większość z Was zaczynałem swoją przygodę z CD od nagrywarek komputerowych dostępnych już od 1997 roku na naszym rynku. Z tego co mi wiadomo nagrywarki stacjonarne pojawiły się znacznie później. Moja pierwsza to była YAMAHA SCSI 4x2x16 której zdjęcie zrobione jeszcze wówczas zwykłym aparatem na kliszę zachowałem sobie po dziś dzień. Dwa poniższe zdjęcia pochodzą jeszcze z czasów wspaniałych rozległych giełd komputerowych które na śląsku odbywały się między innymi przy ul. Gliwickiej w Katowicach, budynek należący do huty Beldon.

Od tamtego czasu minęło jakieś 20 lat ale to nie oznacza wcale że sprzęt dostępny wówczas był gorszy. Wręcz odwrotnie, osobiście uważam że nagrywarki produkowane wówczas były po prostu niezniszczalne ponieważ firmy zajmujące się ich produkcją miały swoje fabryki w Japonii, Malezji i na Taiwanie a nie tak jak dzisiaj w Chinach. Jak można zobaczyć na jednym ze zdjęć przewinęło się trochę tego sprzętu przez mój dom, swojego czasu przez około 5 lat zajmowałem się hobbystycznie reanimacją i czyszczeniem napędów komputerowych. Miały one jeszcze w tych latach dobre ceny i takie zajęcie przynosiło realne zyski w domowym budżecie. Tyle o mnie

Poniżej przedstawiam nagrywarki stacjonarne audio które przez ten czas udało mi się zakupić i które po dziś dzień zamiennie są używane w moim domu.

PHILIPS CDR802
- KLIKNIJ NA MINIATURKĘ ABY POWIĘKSZYĆ -




Różnica pomiędzy obiema nagrywarkami polega tylko na tym iż model CDR802 jest w srebrnej obudowie i posiada inny napęd nagrywający który pozwala na maksymalną prędkość kopiowania x2. Jak widać na zdjęciach głowica nagrywająca to Philips OPU 24.25 30-pinów natomiast w modelu CDR820 jest napęd MITSUMI z głowicą o większej mocy lasera której dokładnego symbolu jeszcze nie udało mi się ustalić.


PHILIPS CDR820

3-płytowa zmieniarka z jedno płytową nagrywarką audio w jednej obudowie. Jak każda stacjonarna nagrywarka audio nagrywa tylko na nośnikach CD-Audio oraz CDRW-Audio. Wprawdzie są to nośniki droższe od komputerowych CD-romów jednak w sumie nie są zbyt drogie - od 1,50zł do 5zł za sztukę. Wyposażona jest w następujące wyjścia i wejścia zlokalizowane na tylnej ściance : analogowe : 2 x RCA in oraz 2x RCA out cyfrowe: optyczne in oraz optyczne out cyfrowe SPDiF in oraz SPDiF out Dodatkowo na przedniej ściance umiejscowiono : wyjście słuchawkowe – jack 6,3mm , wejście na mikrofon 6,3mm oraz wejście na klawiaturę PS2 . Mnogość wejść i wyjść stwarza mnogość funkcji użytkowych, że wymienię tylko najważniejsze : nagrywanie z zewnętrznych źródeł cyfrowych (Tuner TV Sat, CD,DAT,DCC,MD) , nagrywanie z wszelkich zewnętrznych źródeł analogowych ( CD,Tuner FM, gramofon, magnetofon ). Do tego jest możliwość nagrywania z mikrofonu oraz miksowania dźwięku z mikrofonu z dźwiękiem z płyt). Urządzenie w obu kieszeniach odtwarza płyty CDRW oraz CD-text z tytułami nagranych utworów co jak dla mnie jest bardzo istotną cechą produktu. Ponadto urządzenie czyta płyty z wypalonymi plikami MP3 umieszczonymi nawet w katalogach (max 100 plików w katalogu) oraz płyty audio z Copy Controlled. Jednym słowem można sobie nagrać całą dyskografie jednego wykonawcy na płytkę CDR i leci sobie kilka godzin. Podczas odtwarzania widać na ekranie tytuł utworu oraz album/katalog z którego dany plik jest odtwarzany. Zmieniarka umożliwia wymianę 2 płyt bez konieczności przerywania odtwarzania muzyki z płyty trzeciej . Ta możliwość mocno mnie zainteresowała więc natychmiast rozkręciłem sprzęt żeby zobaczyć jak to działa. Mechanizm karuzeli jest dość skomplikowany co dobrze widać na dwóch zdjęciach w galerii poniżej. Philips CDR820 to duży klocek. Mierzy 435mmx350mmx122mm i waży prawie 6 kg . Po zdjęciu pokrywy od razu widać dlaczego. Mechanizm zmieniarki zajmuje prawie 2/3 obudowy . Sekret działania polega na tym ,że po włożeniu 3 płyt do zmieniarki€“ wybrana płyta jest umiejscowiona w mechaniźmie odczytującym a 2 płyty spoczywają w niezależnym mechanizmie transportowym i dlatego są gotowe do wymiany bez przerywania odtwarzania płyty trzeciej. W środku oprócz zmieniarki zamontowany jest napęd CDR Mitsumi CR-5031 TA Made in Japan umożliwiający przegrywanie płyt audio z maksymalną prędkością x 4 . Zastosowano przetworniki Analog Devices AD1877 oraz AD1854 które znajdziemy również w innych drogich odtwarzaczach jak np Pioneer. I na koniec chyba rzecz najważniejsza, nagrywarki można używać jako przetwornika DAC AD/DA zarówno poprzez łącze coaxialne jak i optyczne. Nie trzeba nawet wkładać czystej płyty do środka aby urządzenie przetwarzało dźwiek z podanego źródła na analogowy. Wystarczy przycisnąć AUX i wybrać źródło to wszystko. Trzeba wiedzieć że taką funkcję posiadają tylko niektóre nagrywarki CD audio

- KLIKNIJ NA MINIATURKĘ ABY POWIĘKSZYĆ -


W chwili obecnej trwają poszukiwania głowicy laserowej nagrywającej widocznej na ostatnich zdjęciach. Jeśli chodzi o głowice odtwarzające w karuzeli to z ich zakupem nie ma problemu gdyż są dostępne w sklepach elektronicznych pod symbolem PHILIPS VAM2201 15-pinów. Spotkałem się również z oznaczeniem
2204 i jest to ta sama głowica tylko w innym transporcie. (widoczne również na dwóch zdjęciach)



Posiadam jeszcze kilka innych nagrywarek audio które z czasem również tutaj opiszę... to be continued

Ostatnio zmieniany przez czary2mary : 03.09.2017 o godz. 08:24
4x4Offroad jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online