Podgląd pojedynczego posta
Stary 06.01.2019, 09:39   #23
MajsterPopsuj
Odmrożony leniwiec
 
Avatar użytkownika MajsterPopsuj
 
Data rejestracji: 02.03.2018
Lokalizacja: Ceres
Posty: 474
MajsterPopsuj niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>MajsterPopsuj niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez Y2J Podgląd Wiadomości
Moje pytanie brzmi - czy jeśli chce zamienić gry na wersje cyfrowe, powinienem najpierw wszystko odinstalować?
Nie, to są te same gry co na płycie. Różni je tylko rodzaj NPDRM. Jeśli kupisz cyfrę, a masz już płytówkę to konsola zapyta czy zamienić (i trwa to dosłownie chwilę bo nie zamienia całej paczki tylko licencję i flagę w bazie). Tak samo działa to w drugą stronę (chyba, tego nie sprawdzałem).

Cytat:
Mam tu na myśli kwestie fragmentacji, czy lepiej dla konsoli będzie jeśli wszystkie gry będą instalowane 'na czysto', obok siebie, czy też w PS4 działa to inaczej i nie ma to znaczenia?
Fragmentacja zachodzi taka jak na UFS2 bo taki system plików znajduje się na większości partycji (jest ich prawie 30...). Ale pamiętaj, że PS4 w tle cały czas rżnie dysk zapisując filmy, więc nie unikniesz fragmentacji bo tego gówna nie da się odłączyć (nawet nie wiadomo który daemon za to odpowiada, co i tak na razie jest bez znaczenia bez CFW bo odwołać się ich chyba nie da). I tutaj ciekawostka, screeny nie są screenami tylko klatkami wyciągniętymi z tychże filmów, więc nawet jak ustawisz format na PNG to i tak będzie to tylko PNG z już stratnego filmu...

Cytat:
czyli sugerowałoby to, że mamy tu do czynienia z innym rodzajem instalacji niż w PS3.
Całkowicie innym.

Na PS3 gry są samodzielne z płyty i od dewelopera zależy czy użyje "cache pierwszego stopnia" (aka instalacja na dysku, bo "cache drugiego stopnia" to partycja dev_hdd1 z FAT32) czy nie. Większość używa bo płyta za wolna. I jak wspomniałem, PS3 miesza wszystkie dane cache, patche, dlc, płytowe licencje, w jednym folderze-tyglu.

Na PS4, na płycie masz paczkę z grą, która jest deszyfrowana kluczem z płyty, kopiowana w całości na HDD w locie będąc szyfrowana PFS i montowana jako VFS na żądanie (tak jak np. obraz jakiegoś nośnika na Linuksie) gdzie jest w tmfs obdarta z tego syfu (i z tego cache'u właśnie piraci wyciągają pliki gry bo nie znają kluczy szyfrujących). Patche i DLC mają osobne foldery. Osobna paczka jest (chyba) do montowania z płyty na czas instalacji tej właściwej i dlatego w niektóre gry można grać do pewnego momentu, a w tle instalować.

Ostatnio zmieniany przez MajsterPopsuj : 06.01.2019 o godz. 09:48
MajsterPopsuj jest offline   Odpowiedz cytując ten post