Podgląd pojedynczego posta
Stary 02.01.2020, 23:21   #66
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,271
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Internet mobilny jako podstawowe łącze domowe bez opcji nielimitowanej ilości danych jest dla mnie nieporozumieniem. Jeśli już takie łącze, to tylko bez limitu. Natomiast nie dziwi mnie, że operatorzy powycofywali się z tych ofert (choć nie interesuję się aż tak tematem i nie wiem, czy wszyscy, czy może coś się dzieje w drugą stronę). Mnie wręcz dziwiło, że w to wchodzą.

Sieć komórkowa do momentu wprowadzenia technologii 5G (a do tego jeszcze daleka droga) ma dość ograniczoną przepustowość. Dawno się temu nie przyglądałem, ale śmiem twierdzić, że łączna przepustowość współczesnych BTSów wciąż nie przekracza kilkuset Mbps. Mamy ich w Polsce gęstą sieć, zatem to aż nadto dla obsługi tradycyjnego ruchu, rozumianego jako sprawdzanie maila, czy przeglądanie stron na smartfonie, natomiast łącza domowego coraz więcej osób używa żeby oglądać seriale na Netfixie w 4K albo pobierać gry na Steamie o wadze dobrze powyżej 100 GB...

Według zapewnień, przejście na 5G powinno w tej materii pomóc, tyle tylko, że to nie jest kwestią miesięcy, ale lat. Przede wszystkim ma to być niezwykle gęsta sieć - tu nie zastosowano żadnej przełomowej technologii (w dziedzinie fal radiowych za wiele wymyślić się już nie da), tylko zaplanowano dużą ilość nadajników umieszczonych blisko siebie - na przykład w gęsto zaludnionych miastach mogą to być nadajniki w latarniach i innych tego rodzaju obiektach. Żeby to jednak wypaliło, musimy mieć sieć w ogóle o wystarczającej przepustowości.

U mnie w mieście najlepiej rozwinięty operator ma własną sieć światłowodową obejmującą chyba wszystkie bloki oraz sporą większość domów jednorodzinnych. Sieć jest budowana ze sporym zapasem, ale kiedy przyszła przerwa świąteczna, pozjeżdżały się rodziny, ludziska poodpalali swoje laptopy, połączyli się z WiFi smartfonami - widziałem wyraźnie, jak fatalnie obciążenie sieci odbiło się na przepustowości. Mam obecnie 100 Mb, które przez większość roku osiągam, ale w tym okresie to często spadało poniżej 10, momentami w okolice 2-3...

I tak mamy w Polsce - nawet tej powiatowej - całkiem znośnie wykonaną sieć internetową, zarówno w zakresie internetu przewodowego jak i mobilnego. Jednak na nielimitowany i jednocześnie wydajny internet mobilny jest jeszcze za wcześnie. Co nieraz powtarzałem - takie podejścia były możliwe, bo mało kto z tego korzystał, większość osób utrzymuje łącza u lokalnych ISP - czy przewodowe, czy radiowe, ale niezależne od sieci 3/4G. Gdyby wszyscy na raz przerzucili się na internet mobilny mielibyśmy całkowity paraliż tych sieci.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post