Podgląd pojedynczego posta
Stary 30.06.2021, 19:33   #1
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,461
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Diagnostyka karty graficznej.

Niby temat prosty, a jednak ciężko postawić jednoznaczną diagnozę, a tym bardziej wskazać jednoznacznego winowajcę. Wyobraźcie sobie w pewnej firmie tak przygotowane kabiny w których pracują małe minikomputery typu Brix, zawieszone na ścianie z podpiętymi do siebie dwoma monitorami o wielkości ok 24" i rozdzielczości FullHD każdy. Każdy z trzech takich komputerów przypisany jest do jednej lub maszyny produkcyjnej i przegląda się na owych ekranach projekty i zestawia z wytycznymi z zakładowego CRM.
Ogólnikowo, nim te komputerki zostały zaadoptowane do takiej pracy, wymóg był odgórny że mają pracować z dwoma wyświetlaczami.

Windows 10 Professional i oczywiście podpięcie do domeny.

Ale osoochoozi...?

  • Procesor Intel i3 7gen.
  • 4GB RAM DDR4
  • Dysk SSD
  • Karta Graficzna zintegrowana z procesorem Intel HD Graphics 620
Diagnostyka karty graficznej.-screenshot_1.jpg

Rzecz w tym że około półtorej miesiąca temu zaczął świrować pierwszy Brix. Ogólnikowo jeden z ekranów zaczyna się jakby wyłączać, a dokładnie migać, obraz pojawia się i znika z różną częstotliwością. OS nie wykrywa różnicy, tj. nie zauważa aby coś zostało wypięte. W ustawieniach ekranu wciąż wyświetla i pozwala zarządzać obydwoma ekranami, zmieniać ich rozdzielczość, częstotliwość odświeżania jednak jeden z nich nic nie wyświetla. Resetowanie sterowników nie pomaga, (przeinstalowywałem system Windows 10 i to samo, aktualizacja sterowników czy przywracanie wcześniejszej wersji też nic nie daje). Gniazdo HDMI czy drugi mini DisplayPort też są sprawne bo przy resecie i zabawach z komputerem czasem potrafi coś się pokazać na drugim ekranie, lub obraz pracuje w odwrotnej konfiguracji, tj pokazuje się na ekranie 2 gdzie 1 była wcześniej aktywna. Kolega coś się bawił częstotliwościami, odświeżaniem i coś mu raz się pokazało jednocześnie na dwóch ekranach, ale jeden z nich albo wciąż "migał" albo finalnie przestał reagować (przy czym OS nadal się upiera że wszystko ma wpięte). Oczywiście aktualizacja sterowników sprawia że komputer czy prędzej czy później i tak zaczyna działać tak samo. Podmienialiśmy nawet pamięci RAM, bo w końcu jest tutaj współdzielona z procesorem jak i grafiką, ale oczywiście bez zmian.
Co ciekawe, uruchomiłem Brix z Linuksem w trybie live i jak się można spodziewać komputer uruchamia się i działa dobrze z obydwoma monitorami. Niestety jak wspomniałem, instalacja jego odpada ze względu na domenę i wykorzystywane narzędzia. Instalowałem na ustrojstwie nawet Win11 ale tutaj zainstalowany na czysto najpierw wykrywa jeden monitor, a jak zassie sterowniki do HD 620 to jest tak samo jak na dziesiątce.

Panowie... i Panie. Co radzicie... czym mogę zdiagnozować grafikę (zintegrowaną z procesorem...) jakie narzędzie w trybie LIVE CD/USB lub normalnie zainstalowane. Nie pasuje mi tutaj szukać winy w sterownikach bo chyba nie w tym leży problem... pytanie w czym. Obecnie tak samo zaczęły pracować 2 z 3 Brixów. Jutro postaram się z działającego przełożyć dysk do niby uszkodzonego i zobaczyć jak się uruchomi... podkreślam że wszystkie trzy mają zainstalowaną teraz tą samą wersję sterownika dla karty graficznej.

link do strony Gigabyte z pełnym opisem: http://www.gigabyte.pl/products/page...-7100rev_10#kf
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online