Podgląd pojedynczego posta
Stary 07.11.2021, 16:19   #16
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,458
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Klakier Podgląd Wiadomości
Jak komuś nie przeszkadza że jacyś biznesmeni zza oceanu będą sobie oglądać ich dane to można. Poza tym "chmura" to na czym niby trzyma dane? Na magnetycznych HDD.
po pierwsze podzielam opinię jeśli idzie o wgląd w dane. Z własnego przekonania dodam że mimo wszystko dla mnie chmura nie do końca jest najlepszym rozwiązaniem, co postaram się rozwinąć poniżej.

Zacznijmy od tego że nie ma idealnego rozwiązania, bo dyski padają, płyty się starzeją a chmury rządzą się odrębnymi prawami. Żeby nie przedłużać powiem że osobiście najbliżej mi do dysków HDD jeśli idzie o magazynowanie.


>> Płyty wszelkiej maści CD/DVD/BR...
Zalety:
W niektórych przypadkach zamknięta sesja zapisu. (mamy jakieś swoje oprogramowanie które wiemy ze jest pewne i nieszkodliwe, a może są to narzędzia które po prostu ingerują w system... z HDD antywirus może nam niepostrzeżenie usunąć składniki aplikacji i o ile się nie zorientujemy i da się przywrócić to program nadaje się w kosz. A nawet jak się da przywrócić to wciąż monity o szkodliwości).
Jeśli są to pliki wyjątkowe bez występowania lepszej wersji to zamykamy na jednym nośniku komplet informacji. Zdjęcia i filmy z uroczystości, kolekcja gier z jakiegoś roku, skany czasopism itp. Takie rzeczy szkoda czasem na dysku trzymać, a płyta może być ładnie opisana lub w najlepszym przypadku ląduje w pudełku z wydrukowaną okładką dot. zawartości.
Wady:
... chyba wymieniać nie muszę. Oczywiście żywotność i delikatność nośników.


>> Dyski HDD i SSD
Zalety:
Oczywiście coraz niższa cena za 1TB.
Dane mamy cały czas przy sobie, nie martwimy się o dostęp do internetu, starzenie się nośników.
Możemy aktualizować zawartość, rozbudowując kolekcję czy też porządkując zawartość katalogów.
Wady:
O ile z HDD jest nadzieja cokolwiek odzyskać (uzależnione też od grubości portfela) to w przypadku awarii SSD szanse na odzyskanie czegokolwiek są raczej znikome.
Dyski swoje ważą i zajmują trochę miejsca. Jak ma się jeden dysk to nie ma problemu, ale powyżej 5 i kiedy mamy rotację w ilości, to zaczynają się schody.
HDD wrażliwe na wstrząsy i skoki napięcia (też SSD) - to oczywiście skrajne sytuacje będące wynikiem zaniedbań a nie wad technologicznych.
Czas dostępu do dużej ilości danych przy HDD i przy kopiowaniu wymaga trochę czasu...


Wszelakie rozwiązania Cloud, czyli chmura:
Zalety:
Oczywiście i niezaprzeczalnie dostęp do danych z każdego zakątka ziemi i o każdej porze, wystarczy dostęp do sieci i pamiętanie danych do logowania.
Nie martwimy się o żywotność nośnika danych, zajmuje się tym usługodawca.
Wygodne do konkretnie sprecyzowanych zastosowań.

Wady:
Moje dane nie do końca są moje, ma do nich dostęp usługodawca lub wyjątkowo zdolni hakerzy.
Dostęp do danych wymaga dostępu do internetu a to z kolei nie zawsze może być zagwarantowane - poza tym ... szybkość łącza pozwala dawać się we znaki.
W przypadku dostępu taryfowego płacimy dodatkowo za dostęp do własnych danych przy opłacie za internet.
I serwery w przeszłości padały, jak również miały miejsce wycieki loginów, haseł itp..
Każda chmura to także subskrypcja, a zatem i koszty związane z utrzymaniem.
Mamy duuuży problem jeśli dana chmura ma zostać zamknięta i mamy ograniczony czas na przeniesienie gdzieś dużej ilości danych. W prywatnych rozwiązaniach to potrafi być duży problem.




Podsumowując.
Przez ponad 20 lat wypaliłem setki płyt CD, DVD i kilka BR (choć w tej technologii pokładałem największe nadzieje) ustępują te zastosowania jednak miejsca magazynowaniu na poczciwych HDD. Staram się monitorować ich żywotność, ilość błędów oraz ilość cykli start-stop. Nie pracują u mnie non stop a są opisane i posortowania zgodnie z zastosowaniem. Ponadto każdy dysk jest podpięty do bazy danych którą aktualizuję wprowadzając mniejsze i większe zmiany w zawartości danych (bardzo ważna jest sumienność). Do podglądu zawartości danych służy już wspomniany WhereIsIt wskazujący gdzie szukać jakiego zasobu bez podpinania niepotrzebnie płyty czy dysków. Chciałem zwolnić coś miejsca na dyskach na rzecz płyt BR mając już jakieś swoje komplety do zarchiwizowania, ale jak pomyślę o tym co też większość tutaj wspomina o żywotności płyt... to jednak coraz odleglejsza to perspektywa.
Chcesz zaoszczędzić?, myślę że zainwestuj w dyski 3,5" i dobrą kieszeń USB 3.1/3.0

Czasami ktoś się pozbywa dysku o bardzo dobrych parametrach SMART (warto nauczyć się interpretować te dane) oraz niewielkim przebiegu i taki dysk podpinać na dogranie i zgranie danych Ad hoc. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie..., a w zestawieniu z monitorem HDD Sentinel, bardzo bezpieczne

Ostatnio zmieniany przez KaiQ : 07.11.2021 o godz. 16:54
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online