Podgląd pojedynczego posta
Stary 07.11.2021, 22:12   #2972
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,458
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Witaj,
reset zworką być może by pomógł. Ja jednak poradziłem inną drogą. Po pierwsze przetestowałem jeszcze inną kartę, mimo że starsza i słabsza to jednak komputer zareagował identycznie. 3 dłuższe sygnały z głośniczka od płyty głównej i cały czas czarny ekran. W ustawieniach BIOS płyty MSI mają jednak dodatkową funkcję pozwalającą na dodatkowe wykorzystanie zintegrowanego układu GPU równolegle do dedykowanej karty graficznej. Włączyłem tryb nazwijmy to współobsługi i uruchomiłem komputer będąc podpiętym do zintegrowanego układu. Oczywiście jak się można domyślić 3 sygnały, czarny ekran... ale po chwili powitał mnie pulpit Windowsa.
W menadżerze urządzeń już teraz widziałem dwie grafiki - zintegrowaną i dedykowaną, ale zewnętrzna na jakimś standardowym sterowniku. Oczywiście żadnego obrazu ta grafika nie dawała, ale dała mi nadzieję że będzie ok, bo w końcu komputer coś wykrywa.
Zainstalowałem sterowniki dedykowane i jakieś tam dodatkowe biblioteki, przepiąłem kabel i znów czarny ekran. Po chwili jednak pokazał się obraz już z dedykowanego układu.

Po resecie znów 3 sygnały z MOBO, ale po dłuższej chwili pokazuje się pulpit i wszystko działa. Oczywiście wszystko w opisie trochę skróciłem ale to nie jest istotne.
Ogólnikowo BIOS tych MSI ma parę ciekawych funkcji, jednak tutaj nie dał mi jednoznacznej przyczyny czemu płyta tak się zachowuje. Jak przepiąłem inny dysk twardy na którym mam trochę już pobranych gier ze Steam, to znów czarny ekran więc tutaj bardzo dużo od samych sterowników zależy.
O resecie CMOS coś tam widziałem (nie mniej jednak dziękuję za chęci i udzielenie myślę że trafnej porady) jednak nie chciałem za bardzo w BIOSie modzić bo to nie mój a firmowy sprzęt... inaczej, to wolałem zostawić jako ostateczność.
Jeśli idzie o samo CPU to nie jest to 5 lat różnicy. Mój i5 3570K to 2 kwartał 2012, a ten i5 9400 to bodaj że 1 kwartał 2019, więc mamy tutaj 7 lat różnicy. Nie można powiedzieć że to nic. Poza tym wersja K z odblokowanym mnożnikiem to niemalże szczyt dla tej podstawki (i7 to skok maksymalnie rzędu 17% więc szkoda zachodu)
a ten i5 9400 da się wymienić na i9 9900KS a to już inna liga.
Uruchomiłem ze 2 tytuły na tej platformie testowej i zgodzę się że kluczowe jest GPU, jednak daje się zauważyć doraźny skok na płynności. Przede wszystkim mamy tutaj DDR3 vs znacznie szybsze DDR4. Mam właściwie odpowiedź na moje pytanie kluczowe... czy warto zmieniać sprzęt na coś używanego, co miało premierę 2-3 lata temu. Ceny niższe, a możliwości większe i moja własna odpowiedź brzmi... TAK.
Jeśli z różnych przyczyn mamy okrojony budżet, a nie ma nacisku by był to top model, to nie licząc jednak specyficznego i grząskiego rynku GPU warto taką ofertę rozważyć. Myślę że miał bym tutaj większy skok gdybym dysponował dyskiem M.2 nvMe a nie tylko SSD na złączu SATA.
Jak się uprę to PC pójdzie na strych do optymalnej temperatury dla GPU i testów XD


Cytat:
Napisany przez misiozol Podgląd Wiadomości
Piny na pci nie powyginane, jakis paproch tam nie wlecial? Msi maja bardzo wadliwe dociski prockow dociskaja z zaduza sila i wyginaja plyte potem sa cyrki. Wejdz w bios i ustwaienia do domyslnych moze tam cos ktos zgrzebal

BTW. ta platforma prosi sie o instalke emulatora ps3 i testow
Z pinami wszystko w porządku, w końcu działało na zintegrowanej grafice, a świruje jak tylko coś podepniemy innego. Przeglądnąłem też profilaktycznie gniazdo PCIe i też bez problemu.
A z tym testem emulatora dla PS3 to ciekawe, nie powiem... ale nie wiem czy wystarczy mi czasu. Weekend się skończył, za chwilę jednostkę będę musiał wrócić do biura.

Ostatnio zmieniany przez KaiQ : 07.11.2021 o godz. 22:18
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post