A wracając do tworzyw sztucznych jako materiału optycznego na soczewki - cóż, tworzywa są bardziej miękkie i mniej odporne na zadrapanie, mają też nieco gorsze własności optyczne niż szkło, natomiast dają się formować w zasadzie w dowolne kształty, no i soczewki z tworzyw są tańsze od soczewek ze szkła. Z tych powodów kiedyś były stosowane w obiektywach tylko najtańszych aparatów fotograficznych (a teraz w aparatach jednorazowych).
Potem zaczęto w całości z tworzywa wykonywać niektóre soczewki wewnętrzne (nie ma ryzyka zadrapania) obiektywów tanich "kompaktów".
Wszyscy wyśmiewali plastikowe soczewki - aż do początku lat 90-tych, gdy nie kto inny tylko bardzo poważna firma Nikon przedstawiła nową technologię i obiektyw, w którym ją wykorzystała. Technologia nazywa się PAG (Plastic on Aspherical Glass). Jak wiadomo, sferyczny kształt soczewki (czyli wycinek powierzchni kuli) wcale nie jest najlepszym kształtem dla soczewki - zastosowanie soczewki asferycznej, czyli takiej, której krzywizna nie jest równomierna, pozwala na stosunkowo łatwe skorygowanie wielu błędów optycznych, pozwala osiągnąć to przy zastosowaniu mniejszej liczby soczewek w obiektywie, itd. - czyli ma same zalety i jedną wielką wadę: bardzo duży koszt szlifowania soczewki szklanej do takiego kształtu. Dlatego przez całe lata soczewki asferyczne stosowano tylko w nielicznych i bardzo drogich obiektywach. O ile wiem, próbowano też uzyskiwać powierzchnie asferyczne przez odlewanie w formie, ale wtedy w szkle powstawały różne naprężenia i inne wady, dyskwalifikujące takie soczewki. Aż wreszcie Nikon wpadł na pomysł, by na powierzchnię szklaną, doszlifowaną możliwie najbliżej pożądanego kształtu, nakładać warstewkę tworzywa, któremu od zewnątrz nadawano kształt asferyczny. Pierwszym obiektywem Nikona z technologią PAG był zoom 28-70 F/3,5-4,5, i okazało się, że był optycznie lepszy od całej konkurencji o podobnych parametrach. Początkowo pomysł potraktowano bardzo sceptycznie (obawiano się o trwałość) - a obecnie ogromna liczba obiektywów różnych firm, zarówno klasy amatorskiej jak i wyższej, ma soczewki asferyczne, wykonane właśnie w tej hybrydowej technologii - gdyby nie ona, obiektywy takie jeszcze długo nie ujrzałyby światła dziennego, a już na pewno nie trafiłyby do powszechnego użycia. Czyli ten plastik musi nie być taki zły...
Ostatnio zmieniany przez puch : 28.04.2003 o godz. 21:55
|