Podgląd pojedynczego posta
Stary 22.04.2022, 23:34   #9
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,457
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Tak, podałeś model płyty głównej a ja między innymi wskazałem co najmniej 2 razy że ważny jest procesor... i dalej nie wiem jaki to model. Po MOBO już wiem że należy do 4GEN.
Wystarczyło zerknąć na stronę producenta i masz >>tutaj<< zestawienie, jakie kości pamięci RAM będą wspierane, więc najlepiej jeśli tym się będziesz posługiwał.
Co do kwestii.., " że nie wszystkie płyty główne współpracują z 4 bankami pamięci " to mamy też płyty, które mają tylko 2 sloty. (jeszcze się nie spotkałem z przypadkiem by była to nieparzysta ilość.
Mieszane nie będą się gryźć (mowa o producencie) jeśli ich parametry będą takie same i do tego zachęcam bo nie zawsze może się udać znaleźć to samo.
Mam na ten przykład starszą stacjonarkę, która chyba była zestawem gamingowym. Mam w niej jakiś procesor od AMD x2 64, ale przede wszystkim pamięć RAM GEIL DDR2 2x2GB 1066MHz, gdzie totalnym standardem były 800MHz. Dzisiaj ze świeczką szukać takich samych, zresztą nie ma sensu dla systemów 32bit (bo takie jest przeznaczenie tej jednostki)

Co do jeszcze jednego wątku który poruszyłeś, a mianowicie:
"Tyle, że wymiana niesie ze sobą ryzyko takie, że starych pamięci mogę nie sprzedać a więc strata kasy. Nie wiadomo też jak najlepiej byłoby zrobić, czekać aż się sprzeda i dopiero kupić nowe, czy kupić, nie tracąc czasu i liczyć, że uda się sprzedać stare. Mało komfortowa sytuacja w obu wypadkach."
... Na takie przemyślenia natrafia tutaj (i nie tylko tutaj) każdy z nas. Takimi decyzjami po rozeznaniu możliwości rynku steruje najczęściej bilans korzyści, czy potrzebuję zmiany i jakimi środkami dysponuję. Jeśli masz środki, to wymieniasz do zamierzonego efektu (większa wydajność bez kompromisów), a jeśli nie masz środków to kombinujesz i ryzykujesz. Bo nie chcąc stracić na wartości sprzedajesz to co masz, a sprzedając nim kupisz nowe, pozbywasz się działającego komputera.
Z GPU jest przecież tak samo...

Moja rada... najpierw, a nawet wcześniej odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz się pchać aby na pewno w rozszerzanie pamięci ram DDR3 w tej jednostce, czy nie lepiej przejść na DDR4 lub poczekać odrobinę na DDR5. (TAK, to wymaga kupna nowego MOBO i CPU...

Po drugie... zobacz jakie maksimum jest dla Twojego CPU, potem porównaj to z możliwościami MOBO, i ostatecznie sprawdź jaką najszybszą lub prawie najszybszą pamięć Ci komputer obsłuży, a co jest dostępne i za ile. (Czasami jest lepiej mieć 16GB szybszej, niż 32 zmulonej, tak na prawdę jeśli nie pracujesz na programach graficznych, edycji wideo to jakoś bardzo pamięci nie zapchasz... no chyba że masz 200 otwartych kart w przeglądarce )


Po trzecie upewnij się że rozszerzając pamięć w komputerze masz co najmniej dwukrotność pojemności wolnego miejsca na partycji systemowej, ponieważ OS zarezerwuje sobie więcej przestrzeni dla pliku wymiany, (co powyżej 10 - 12GB już nie ma sensu. Dwukrotność... ponieważ pasuje nie zapchać do zera systemowej partycji, bo mogą być cyrki)
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post