Podgląd pojedynczego posta
Stary 26.11.2023, 20:50   #552
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,274
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Zastrzeżenie numeru PESEL

Myślałem nawet nad założeniem nowego tematu, ale tu chyba też pasuje, bo temat dotyczy wyłudzenia zwykle wykonywanego przez internet.

Dziś dowiedziałem się, że niedawno wprowadzona została - wreszcie! - możliwość zastrzeżenia numeru PESEL na platformie mObywatel, co jest łatwe, szybkie i darmowe. Dzięki temu rozwiązaniu do momentu cofnięcia zastrzeżenia nie będzie możliwe wzięcie na nas zobowiązania finansowego ani załatwienie żadnej sprawy notarialnej. Co prawda do połowy 2024 r. instytucje nie będą zobligowane do weryfikacji czy nr jest zastrzeżony, ale IMHO i tak warto od ręki zastrzec swój.

To, że możliwe jest zaciągnięcie kredytu na inną osobę jedynie przy posiadaniu jej danych osobowych od dawna uważałem za jakiś absurd. To była jedna z tych rzeczy, gdzie mogliśmy prawie niezawinienie (gubiąc lub tracąc w wyniku kradzieży dowód osobisty) lub całkowicie niezawinienie (np. nieuczciwy pracownik banku) zostać wpędzeni w długi, gdzie odkręcenie tego było trudne i leżało całkowicie po naszej, a nie instytucji kredytującej, stronie.

Dla mnie to było jedno z takich zagrożeń jak możliwość bycia potrąconym na pasach czy dowiedzenia się o chorobie - niewiele możemy z tym zrobić poza podstawową ostrożnością, żyjemy mimo to i nie myślimy o tym na co dzień, ale wiedząc że jakieś zagrożenie zawsze jest.

Kredyt bierzemy zwykle rzadko, a zarówno zastrzeżenie jak i chwilowe przywrócenie "aktywności" PESEL (można przywrócić je czasowo na okres jaki chcemy - od pół godziny w górę) trwa może półtorej minuty.

Myślę, że warto o tym mówić, ponieważ choć kredyty wzięte na kogoś to niezbyt częsta przypadłość, to jeśli akurat na kogoś trafi, konsekwencje są bardzo duże. Zwykle pieniędzy/towarów jest nabrane "pod korek", a raty trzeba spłacać aż do ewentualnego anulowania zobowiązania przez sąd (co również nie jest w stu procentach oczywiste, szczególnie jeśli była nasza wina w utraceniu danych).
__________________

Jarson jest online   Odpowiedz cytując ten post