04.05.2003, 12:25
|
#32
|
Stały bywalec ;)
Data rejestracji: 16.08.2002
Lokalizacja: warszawa
Posty: 115
|
Cytat:
esem napisa***322;(a)
Maciej vel essi_n, nie zachowuj się jak gówniarz:
czy rysunek który gdzieś znalazłeś dla majsterkowiczów to Twój schemat elektryczny?
zrób doświadczenie:
połącz bolec ochronny z przewodem nie fazowym w gniazdku: jak Ci wywali bezpiecznik przeciwporażeniowy (nadmiarowy) to znaczy że masz instalację z listwą wyrównawczą - wtedy łączenie komputera z kaloryferem nie ma sensu bo są one już połączone to to dużo lepszym połączeniem niż Ty jesteś w stanie zrobić,
jak Ci nie wywali bezpiecznika to masz instalację z zabebieczeniem przeciwporażeniowym typu "zerowanie". Łączenie komutera jest wtedy błędem - przenosisz potencjał "zera" (który nigdy nie jest zerem) na instalację C.O. i narażasz innych ludzi w budynku na niebezpieczeństwo.
Uziemianie polega na obniżeniu napięcia na obiekcie do tzw. bezpiecznego w przypadku wystąpienia przebicia - bezpioecznik nie musi zadziałać).
Zerowanie polega na wyłączeniu (przez wywalenie bezpiecznika) fazy z obiektu w przypadku wystąpienia przebicia.
Tak to własnie sie wykonuje pozdrawiam
Aktualnie obowiązują nowe przepisy i stosuje się listwę wyrównawczą (nie jest to ani uziemianie ani zerowanie): np. w gniazdku 1 fazowym masz 3 niezależne przewody: połączenie fazy z dowolnym z pozostałych przewodów powoduje wywalenie zabezbieczenia głównego (prądowego). Połączenie przewodu niefazowego z przewodem wyrównawczym powoduje wywalenie bezpiecznika (nadmiarowego) odcinającego wszystko na obiekcie (mieszkaniu)- WSZYSTKO: faza + zero. Ten system zabezpieczenia jest stosowany w Polsce w nowych instalacjach od kilku lat (koniec lat 80ych).
I to by było na tyle: przypomnij sobie zasadę essi_na - wycofujesz się z niej rakiem. 8)
|
|
|
|