Dyskusja: VHS na DVD
Podgląd pojedynczego posta
Stary 06.09.2003, 21:45   #2
CobraVerde
KONKWISTADOR
 
Avatar użytkownika CobraVerde
 
Data rejestracji: 26.03.2002
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Posty: 1,506
CobraVerde zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
kiepsko to widzę ale można spróbować, chciaż ja po paru próbach dałem sobie siana bo jakośc była kiepska i sporo z tym problemów...
przechwyć materiał z VHS (potrzebna karta TV/Video) na HDD za pomocą Virtualduba (albo innego softu do analogowego capturingu) i zapisz video jako AVI, za pomocą kodeka Huffyuv albo MJPEG (wyjdą duuuże pliki). audio zapisz jako PCM WAV stereo, 48000 Hz.
no i podstawowy ból - rozdzielczość: VHS ma 352x288 i każde powiększanie odbija się na jakości. możesz to zgrać w oryginalnej rozdziałce i zrobić potem DVD tzw. Half D1 352x576 (więcej o tym na forum Doom9). tą opcję ma np. Ulead DVD Workshop.
można też próbować zapisywać w większej rozdzielczości (dla mnie sensowny max. to 640x480) i potem robić z tego normalne DVD (704/720x576).
proponuję zgrać najpierw parę minut i się pobawić parametrami, żeby nie tracić czasu na pełną produkcję, która potem pójdzie do kosza.
jak już bedziesz miał AVI to do przekodowania na mpeg2/DVD (+ resize) możesz użyć CCE + AviSynth - polecam mój poradnik
warto też wypróbować Canopus ProCoder który jest podobno świetny do zabawy VHS-mpeg2.
audio można przerobić na AC3 (ale dobrym softem) albo na mpeg.
do authoringu użyj DVD Workshop jeżeli chcesz mieć menu i dostęp z niego do poszczególnych filmów (pisałem o tym niedawno)

do poprawienia jakości materiału video warto użyć filtra Convultion3D, który ładuje się do CCE, jak ten przerabia AVI na mpeg2 - daje naprawdę dobre efekty ale znacznie wydłuża czas kodowania. znajdziesz go tu: http://www.avisynth.org/~warpenterprises/

powodzenia
__________________
www.cobraverde.net - moja strona o VIDEO/DVD: porady, napisy, pliki itp.

Ostatnio zmieniany przez CobraVerde : 06.09.2003 o godz. 21:50
CobraVerde jest offline   Odpowiedz cytując ten post