Podgląd pojedynczego posta
Stary 11.05.2005, 14:41   #19
leolo
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 04.05.2005
Posty: 7
leolo w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Witam !
Sprawa nieco się wyjaśniła. Przetestowałem kilka płyt CD-R i CD-RW na LG 4163B z biosem A102, a potem także A104. Testy te powtórzyłem na następujących napędach:
LG GCE-8520B-nowy niewiele używany CD-ROM
LG GCE-8240B-nagrywarka używana przez trzy lata do nagrywania i odczytu
SAMSUNG SC-152A-nie pierwszej już młodości ale używany niewiele
Chciałem jeszcze potestować na jakimś LiteOnie i ewentualnie NEC-u ale niestety się nie udało.

Uzyskane wyniki ustaliły następującą kolejność napędów ze względu na jakość odczytu płyt CD-R i CD-RW:

1. SAMSUNG SC-152A
2. LG GSA-4163B
3. LG GCE-8240B
4. LG GCE-8520B

Oto ogólne wnioski jakie wyciągnąłem z testów:
1. Zmiana biosu do najnowszej wersji A104 nie ma wpływu na jakość odczytu płyt CD-R i CD-RW w LG GSA-4163B
2. LG GCE-8520B to napęd, który ma problemy z odczytem nawet nieporysowanych płyt, które inne napędy czytają bez najmniejszego problemu. Absolutnie należy wystrzegać się tego modelu !
3. LG GCE-8240B czyta wyraźnie lepiej od LG GCE-8520B ale z porysowanymi płytami nie radzi sobie najlepiej
4. LG GSA-4163B to znowu postęp w stosunku do LG GCE-8240B ale z odczytem płyt porysowanych nadal duże problemy.
5. SAMSUNG SC-152A ten zwykły skromny napęd znokautował w odczycie LG GSA-4163B. Tam gdzie LG GSA-4163B widziała sektory uszkodzone, SAMSUNG SC-152A odczytywał je jako dobre, a tam gdzie LG GSA-4163B widziała sektory złe (nieczytelne), SAMSUNG SC-152A rejestrował jedynie sektory uszkodzone. SAMSUNG SC-152A jako jedyny odczytał bez problemu wszystkie dane z wszystkich testowych płyt !

Myślę, że ogólnie napędy LG odznaczają sie najwyraźniej słabą korekcją odczytu danych. Wątpię jednak aby mogło to być powodem reklamacji. Jest to spowodowane bądź specyfiką używanej w napędach tej firmy elektroniki wraz z towarzyszącym jej oprogramowaniem wewnętrzym, badź też jest to efekt charakterystycznej kalibracji układu mechaniczno-optycznego.
Tak naprawdę przekonujemy się ile jest wart nasz napęd wtedy gdy stawiamy przed nim trudniejsze zadanie niż odczyt nowej i pozbawionej uszkodzeń płyty. To, że nasz napęd czyta płyty nie świadczy o tym, że nie może tego robić lepiej, czego wymownym przykładem są moje doświadczenia.
Jakość odczytu CD-R i CD-RW przez LG GSA-4163B mnie osobiście bardzo rozczarowała. Nie zdecydowałem się na NEC-a właśnie ze względu na podobno słaby odczyt. Dziwne bo teraz czytając wątki na forum mam wrażenie, że NEC 3520 czyta lepiej niż LG GSA-4163B ! Jak to się stało, że nikt wcześniej nie dostrzegł niedostatków LG GSA-4163B w tym względzie i dlaczego wystawiono NEC-owi najwyraźniej niesprawiedliwą opinię ? Rzecz jest już pewnie nie do ustalenia. Mam w tym momencie pewną prośbę do wszystkich użytkowników tego forum: To, że jesteś użytkownikiem napędu x nie powinno czynić z Ciebie jego zagorzałego, bezkrytycznego zwolennika i zarazem przeciwnika posiadaczy innego napędu. W istocie dla nas wszytkich nie jest ważne czy będziemy użytkownikami napędu x czy y, istotne jest by sprzęt ten był możliwie najlepszym napędem dostępnym w danej chwili i forum to ma być miejscem, które każdemu z nas pozwoli obiektywnie dokonać tego najlepszego wyboru.
Pozdrawiam serdecznie.
leolo jest offline