Podgląd pojedynczego posta
Stary 28.06.2005, 21:58   #6
ro29
Guru
 
Avatar użytkownika ro29
 
Data rejestracji: 26.01.2005
Lokalizacja: Poznań
Posty: 2,210
ro29 niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Witam !
Z tego co wiem dwie taryfy, najbardziej się opłacają jak mamy ogrzewanie akumulacyjne - na energię elektrycznę - grzejemy wtedy gdy jest tańsza taryfa, a w pozostałym okresie piece oddają nam ciepło.
Ewentualnie, może się jeszcze opłacać, jakbyśmy mieli podgrzewacze do wody przepływowe - np. do prysznica - oczywiście pod warunkiem, że będziemy go brali po 23 i przed 7 rano.

W pozostałych przypadkach zysk może być bardzo mały - aczkolwiek dużo zależy od tego, jakie mamy urządzenia pracujące np. całą dobę. Pamiętaj, że w pozostałych 14 godzinach kwh kosztuje więcej - a wtedy pobierają ją np. komputer, lodówka, zamrażarka itd.. I jeszcze ważna kwestia - dodatkowo opłata stała jest też wyższa.
A tak podsumowując - przy tego typu wyliczeniach, należy zawsze mocno zwracać uwagę na urządzenia, które pobierają energię przez dłuższy okres nawet w mniejszej ilości - a tym bardziej przez całą dobę, niż na te, które pobierają jej znacznie więcej, ale pracują bardzo krótko.

I jeszcze w kwestii obliczeń - musisz dodać obie opłaty do siebie tzn. za obrót oraz przesył i dystrybucję - wtedy dopiero uzyskasz całkowitą opłatę za zużytą energię elektryczną (+ VAT - bo nie wiem, czy w tej tabeli jest uwzględniony - ale chyba nie ) .
I to możesz już mnożyć, przez moc danego urządzenia np. 1500 W

Miłych obliczeń

ro29

EDIT: - przyjrzałem się tym taryfom trochę dokładniej - i to może być nawet trochę opłacalne - bo co prawda masz normalnie kwh w sumie 3 gr drożej, ale przez 10 h masz 16,5 grosza taniej - to nawet na komputerze pracującum 24 h, może wyjść korzystnie, a także na lodówce czy zamrażarce.
Jak będziesz dodatkowo w tych godzinach prał, zmywał i odkurzał, to powienieneś mieć chyba mniejszy rachunek (mimo wyższych opłat stałych) - trzeba by to dobrze poprzeliczać ), ciekawe to, ciekawe....

Ostatnio zmieniany przez ro29 : 28.06.2005 o godz. 22:28
ro29 jest offline   Odpowiedz cytując ten post