Współczynnik odbicia światła zależy od barwy płyty:
Płyty występują w 3 kolorach, dzięki stosowaniu 3 barwników: cyjaniny (błękitny), ftalocyjaniny (bezbarwny) oraz azocyjaniny (ciemnoniebieski). Natomiast warstwa metaliczna odbijająca może mieć kolor srebrny albo złoty. Po nałożeniu na cyjaniny na złotą powierzchnię odbijającą, kolor płyty będzie ciemnozielony. Kombinajca cyjaniny ze srebrną warstwą metaliczną da barwę jasnoniebieską z lekkim odcieniem zieleni.
Jeżeli warstwa odbijająca zostanie pokryta bezbarwną ftalocyjaniną, płyta uzyska barwę srebrną lub złotą (zależnie od warstwy metalicznej odbijającej). Pomimo, że srebro jest tańsze i lepiej odbija światło od złota, to jednak szybko koroduje, przez co płyty nie można ani zapisać, ani odczytać - z tego powodu bardzo długo używano złota do produkcji płyt CD-R. Skorodowane srebro staje się czarne i traci swój wysoki współczynnik odbicia światła. Większość płyt ma srebrną warstwę odbijającą (ze względu na niższą cenę). Płyty CD są jednak wykonane w różny sposób - im bliżej krawędzi sięga ochronna powłoka lakieru, tym lepiej warstwa odbijająca światło zabezpieczona jest przed korozją, a w efekcie trwałość nośnika zwiększa się.
Cięzko coś o tym znaleźć w internecie, ale wyszperałem jeden adres:
http://www.enter.pl/ent99.05/raport5.htm (nie czytałem). Co do komór klimatycznych, to wystarczy wpisać w Onecie "komory klimatyczne" i pokaże kilka wyników wyszukiwania.