Dyskusja: Czyszczenie Lasera
Podgląd pojedynczego posta
Stary 24.01.2006, 01:12   #11
Grzegorz Banach
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 04.01.2006
Posty: 2
Grzegorz Banach w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Przede wszystkim do tego potrzebny jest właściwy środek czyszczący.
Jedyny powszechnie znany i stosowany do tego celu to alkohol izopropylenowy (inaczej izopropanol), lub Kontakt IPA w pojemniku z aerozolem produkcji KONTAKT CHEMIE.
Ten ostatni dostępny jest w szanujących się sklepach z podzespołami elektronicznymi.
Druga sprawa to umiejętności manualne, bo trzeba rozebrać napęd i dojść do soczewki lasera.
Tenże laser zawieszony jest na delikatnych sprężynkach (musi być przesuwany, by ogniskować strumień światła na spiralnej ścieżce krążka) i nie można tego zawieszenia uszkodzić.
Mycie polega na naniesieniu bez dotykania w/w propanolu na soczewkę i delikatnym zebraniu jego nadmiaru za pomocą środka dobrze chłonącego, np. skrawka chusteczki higenicznej, czy ligniny.
Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania błyszczącej powierzchni soczewki po odparowaniu nadmiaru izopropanolu.
Nie muszę dodawać, że nową porcyjkę izopropanolu nanosi się dopiero po odparowaniu do sucha poprzedniej.
Grzegorz Banach jest offline