Podgląd pojedynczego posta
Stary 21.02.2006, 08:28   #2
+++LeWaP+++
Guru
 
Avatar użytkownika +++LeWaP+++
 
Data rejestracji: 17.04.2002
Lokalizacja: Kłodzko
Posty: 2,534
+++LeWaP+++ zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
witam

ciekawy ten format FLAC

pobierz i zainstaluj to:
http://cyberial.com/flacinstaller.asp

"to" spowoduje że twój nero burning rom będzie obsługiwał FLAC-a
i będziesz mógł nagrać z tego formatu jak z każdeo innego jak np. wav czy mp3

więcej info o flac:
________________________________

FLAC jest to Darmowy Bezstratny Kodek Audio (ang. Free Lossless Audio Codec). Na cały projekt składa się:
- format strumieniowania
- odwołuje się do enkoderów i dekoderów w bibliotece
- flac, program linii poleceń do enkodowania i dekodowania plików FLAC
- metaflac, program linii poleceń pozwalający na edytowania metadanych w plikach FLAC
- wtyczki wejściowe dla większości programów muzycznych

"Darmowy" oznacza, że specyfikacja strumieniowanego formatu jest w pełni otwarta dla publiki i może być wykorzystywana na dowolny użytek. Żaden z formatów FLAC ani też, żadne wprowadzone metody enkodowania/dekodowania zostaną opatentowane. To także oznacza, iż cały kod źródłowy jest dostępny pod licencją open-source.

FLAC jest obsługiwany przez wiele platform: większość Uniksów (Linux, *BSD, Solaris, OS X), Windows, BeOS oraz OS/2.

Zauważalne własności FLAC:
- brak strat: Proces enkodowania nie przynosi strat informacji i dekodowany plik jest bit-w-bit identyczny z pierwowzorem. Każda ramka zawiera 16 bitowy CRC wykrywający błędy w transmisji. Badanie integralności jest sprawdzane poprzez przechowywanie sygnatury MD5 oryginalnego, nieenkodowanego dźwięku w nagłówku pliku, która może być porównywana podczas dekodowania czy testowania.
- szybkość: FLAC jest asymetryczny co ma wpływ na prędkość dekodowania. Proces ten wymaga tylko całkowitych liczb arytmetycznych przez co wymaga mniej mocy komputera. Dekodowanie w czasie rzeczywistym jest możliwe do wykonania nawet na słabszym sprzęcie.
- wsparcie sprzętowe: Ponieważ FLAC jest otwarty na wszelkiego rodzaju imtemplacje i posiada małą złożoność dekodowania jest jednym z niewielu bezstratnych formatów posiadających wsparcie dla wszelkiego rodzaju sprzętu.
- strumieniowanie: Każda ramka FLAC zawiera wystarczającą ilość danych pozwalającą tą ramkę zdekowować. FLAC nawet nie wymaga/polega na poprzednich/następnych ramkach.
- możliwość wyszukiwania: FLAC daje możliwość szybkiego i trafnego wyszukiwania próbek dźwięku.
- elastyczne metadane: Nowe bloki metadanych mogą być definiowane i imtemplowane w przyszłych wersjach formatu FLAC z zachowaniem wsparcia dla starszych programów do strumieniowania czy dekodowania.
- dostosowany do archiwizacji: FLAC jest otwartym formatem i generalnie nie ma tutaj strat jakości dźwięku, więc doskonale się nadaje do archiwizacji, jeżeli przewidujesz w przyszłości przetwarzanie danych na inny format. Dodatkiem do ramki CRC oraz sygnatury MD5, flac posiada opcję weryfikacji, która dekoduje zenkodowany strumień i równolegle enkoduje go porównując wyniki z oryginałem oraz przerywając w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
- wygodna archiwizacja CD: FLAC posiada "wskazówkę arkusza" (ang. cue sheet) bloków danych meta do zachowywania tablicy zawartości oraz wszystkich ścieżek na płycie CD. Na przykład możesz zripować całą płytę CD do jednego pliku, następnie wydobyć z niej "wskazówkę arkusza" zawierającą odwzorowanie całej płyty. Jeżeli Twoja oryginalna płyta ulegnie uszkodzeniu, "wskazówka arkusza" pozwoli Ci na nagranie kopii.
- odporność na błędy: Z powodu ramek błąd strumienia jest ograniczony do poszczególnej ramki. Kontrast FLAC polega na tym, że w innych bezstratnych formatach pojedynczy błąd niszczy pozostałą część strumienia.
__________________
lewap3@tlen.pl
+++LeWaP+++ jest offline