Podgląd pojedynczego posta
Stary 27.02.2006, 20:14   #30
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Hej... pozwolę się wtrącić do dyskusji...

Nie będę juz tu wszyskich cytować, bo się wątek rozrósł, ale mam kilka spostrzeżeń.

Po pierwsze w systemie ma być zainstalowany jakiś dobry kodek DV - ja polecam kodek Panasonica. Można go ściągnąć w necie za darmo i zainstalować.

2. Nie używajmy do kodowania DV programu CCE - ten program to pic na wodę fotomontaż, działa dobrze tylko podparty avisynthem, przy czym przy tym standardowym podparciu typu convolution3d obraz faktycznie pozbywa się zniekształceń w jedenym miejscu ale za to metoda ta generuje mnóstwo znieształceń obrazu gdzie indziej...
Co do ilości przebiegów to już tutaj 100 razy pisałem co o tym sądzę więc nie będę się powtarzał...
Do kodowania DV można użyć w zasadzie tylko 2 programów - Procodera ale w wersji 1,5 i TMPGEnc w wersji 2.5 - wersje nowsze - szkoda gadać...

3. Jak już tu zostało napisane - przeplotu nie usuwamy - to są przyzwyczajenia rodem z DivXa i niech tam pozostaną :-)
4. Do kodowania materiału DV NIE UŻYWAMY CBR - NIGDY!!!, chyba, że chcemy mieć w efekcie po kodowaniu kiepski obraz :-)
Kodowanie CBR jest również nonsensowne z punktu widzenia matematycznego. Z punktu widzenia obrazu również może generować artefakty, szczególnie dla dużych stabilnych płaszczyzn jednokolorowego obrazu, np. jak ktoś sobie sfilmuje niebo bez chmur, bo lubi kolor niebieski i zaalokuje tam 8Mb/s to zobaczy po kodowaniu pewne ruchy tego nieba, których tam nie było :-) Ale jak kto lubi... (może powinienem napisać używając wprawnego oka, ale to już nie moja sprawa co kto widzi a czego nie...)
Precyzja DC na poziomie 9 bit również wystarczy, 10 bit dedykowane jest do High Profile, ale jak ktoś lubi niech sobie zostawi 10bit - będzie miał przy godzinnym kodowaniu 3600 bitów więcej nagranych na płycie :-)
5. Nie kodujemy również dźwięku do MPEG layer 2 - to nie jest fonia podstawowa dla standardu DVD Video, dla PAL jest to rozszerzenie specyfikacji, dla NTSC w ogóle nie istnieje w standardzie DVD fonia MPEG2.
Jeżeli już to kodoujemy do AC3 i w zasadzie tylko przy użyciu koderów komercyjnych (polecam Sony Vegas). Nie używajcie do kodowania AC3Machine. Z uwagi na kiepskie rezultaty kodowania przestał być ten dll supportowany przez BeSweet. Może się okazać że dźwięk po AC3MAchine pompuje - jak ktoś słyszał kiedyś jak działa DBX w magnetowonach analogowych (heh... - pamiętacie jeszcze DBX) to on pompował tak samo :-)
Popełniłem kiedyś taką instrukcję do FFMPEG GUI ale powoli się również od tego programu odżegnuję, choć jego zastosowanie jest lepsze niż AC3Machine...
6. Jeżeli ktoś chce to podam przepis poniżej jak zrobić MPEG2 z DV w miarę najlepszy z możliwych sposobów, po części bazuje to na artykule http://www.cdrinfo.pl/artykuly/dvtodvd/ jest jakby jego rozwinięciem - ten art wymaga już pewnych poprawek i zmian, bazujących choćby na moim doświadczeniu, które do tamtych czasów się zwiększyło, a na poprawki nie ma już czasu (i motywacji :-)
Program - mój ulubiony TMPGEnc 2.5
ustawienia:

Video
Stream type: MPEG-2 Video
Size: 720 x 576 (PAL)
Aspect ratio: 4:3 Display [16:9 Display]
Frame rate: 25 fps (PAL)
Profile & Level: Main Profile & Main Level (MP@ML)
Video format: PAL
Encode mode: Interlace
YUV format: 4:2:0
DC component precision: 9 bits (10 bits - nie upieram się jak ktoś lubi)
Motion serach precision: Highest quality (very slow)
Rate control mode: 2 pass VBR (VBR)
I tutaj panuje dyskusyjna dowolość, można zaryzykowac ustawienia:
Average: 8000
Max: 9000
Min: 2000

Advanced
Video source type: Interlace
Fideld order: Bottom field first (field B)
Source aspect ratio: 4:3 Display [16:9 Display]
I teraz uwaga: Wchodzimy w noise reduction i ustawiamy:
Still picture - 0
Range - 1
Time Axis - 100
To ustawienie spowoduje, że MPEG2 po kodowaniu będzie gładki niemalże jak na komercyjnych produkcjach DVD - mankament - czas kodowania rośnie w nieskończoność :-)
Mało tego najlepiej to ustawienie działa dla kamer typu Prosumer (VX200, GS400)
Video arrange Method: Full screen (keep aspect ratio)

GOP Structure:
Od góry 1, 4, 2, 1, Max number frames in GOP: 15 - są to ustawienia dla PAL
Ptaszek tylko przy detect scene change

Quantize matrix - default

I teraz najważniejsze - na P4 HT z 1GB dual RAM kodowanie materiału trwającego 1 godzinę trwa około lub nieco powyżej 48 godzin...
Ja robię to tak, że jak mam okazję wyjechać na weekend to wtedy zostawiam kompa zabezpieczonego UPSem. Po powrocie z weekendu mam piękny plik MPEG2 :-)
Płacę trochę za prąd bo komp wtedy żre mi 300W z sieci non stop, ale daję radę :-)
Jeszcze nic lepszego nie udało mi się wytworzyć niż to co powyżej, nawet używając skryptów avisynth.
Same próby z filtracją w avisynth trwają o wiele dłużej i dają gorsze efekty (blokowe zakłócenia od FFT)

Darmowe kodery radzę sobie odpuścić, chyba, ze ktoś lubi się katować bardziej niż ja :-)

Pozdrawiam!

PS - Arepo - jak tam MAYA44?? Ja od kiedy wywaliłem szumblastera i robię odsłuchy na mai to odkryłem cudowny świat dźwięku :-)
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post