Ad.1 Nie
Ad.2 Na szeroką skalę narazie nie. NDS korzysta nadal z cartridge'y, jeśli chcesz grać na kopiach musisz zaopatrzyć się w jakiś flashlinker. Osobiście nie mam żadnego handhelda, więc piszę co gdzieś przeczytałem/usłyszałem.
Opinie... hmm... ... pomyślmy... ... o:
Plusy:- NDS to już ostatni bastion 2d. Wspaniałe, dwuwymiarowe pozycje (vide seria Megaman Zero, Castlevania czy Zelda) odejdą wraz z tą generacją.
- Stylus - niby plus, ale póki co tylko wadzi (choć mało grałem), developerzy wrzucają tą funkcję na siłę.
- Brak dead/hot pikseli na ekranie

- Niepowtarzalny feeling gier Nintendo - mimo iż większość celuje w niski przedział wiekowy to nadal przyjemnie się gra i staremu studentowi ^^ (vide seria Zelda).
Minusy:- Kiepski, dziecinny design (kwestia gustu)
- Brak rozwiniętej sceny (ale jeśli intersuje Ciebie tylko granie to żaden minus)
- Ekran wrażliwy na rysy (w PSP w sumie też)
Na pewno warto jest mieć obie, każda z platform prezentuje sobą "różne podejscie do tematu" (tak to sobie nazwę). Z kupnem NDSa jeszce bym się wstrzymał i poczekał aż wyjdzie jego "odmłodzona", mniejsza wersja. "Stara" wtedy stanieje.