Podgląd pojedynczego posta
Stary 13.04.2006, 15:22   #63
janko100
Bywalec
 
Data rejestracji: 08.05.2003
Posty: 47
janko100 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski
Super, nawet nie wiedziałem, że byłem apostołem. Może też napiszę ewangelię?*



Żadna z Ewangelii kanonicznych nie wyszła spod pióra naocznego świadka życia Jezusa. Więc podnoszenie argumentu ujmującego Ewangelii Judasza wartości przez to, że nie własną ręką Judasz ją napisałe nie ma najniejszego sensu bo tym samym ujmuje znaczenia wszystkim pozostałym (a przynajmniej ewangelicznym). Jak nie wierzysz looknij do Encyklopedii PWN (zresztą to niemożliwe, bo najstarsza powstała ok. roku 70).

*Joke.
Jak cytować to porządnie. Tam też było słówko lub. A tak to jest manipulacja.
Jan i Mateusz to byli apostołowie (niezależnie od innych hipotez przypisujacych autorstwo innym osobom nie będącymi apostołami). Lub dotyczyło Marka i Łukasza, którzy nie byłi apostołami (uczniami Chrystusa). Marek i Łukasz to byłi uczniowie Apostołow Piotra i Pawła czyli nocznych świadków.
I dobrze jest pamiętać o kontekście w jakim używa się danego słowa. Więc z pewnością nie mógłbyś napisać ewangelii.
(...)
APOSTOŁOWIE [gr.]:
1) w Ewangeliach wybrani uczniowie Jezusa, świadkowie jego życia i zmartwychwstania (...) źródło Encyklopedia PWN

Ewangelie powstały między ok. 70 a ok.100 n.e. Więc spokojnie mogły zostać napisane przez naocznych świadków (mieliby po 70 - 80 lat)
Pozdr.
janko100 jest offline   Odpowiedz cytując ten post