Dyskusja: Tryb PIO i DMA
Podgląd pojedynczego posta
Stary 28.07.2006, 16:48   #1
circos
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 28.07.2006
Posty: 1
circos w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Unhappy Tryb PIO i DMA

Witam,
posiadam nagrywarkę DVD NEC - ND 3540A, wszystko z nią było OK, posiadałem w niej firmowy BIOS 1.1, aż pewnego dnia zaczeło się dziać coś dziwnego...

Każde otworzenie tacki lub włożenie płyty do napędu powodowało zwieszanie się systemu [haczenie, nie zawieszanie lecz ostre mulenie...]. Kiedy chciałem przegrać płytkę DVD, po włożeniu i trybie odczytu jej zawartości i zapisie na dysku, trwało to ponad 20 min, natomiast nagrywanie drugie tyle!

Zapis płyt DVD jest x16 [mam takie nośniki - verbatim x16, na których do tej pory wypalałem bez problemu najwyższą prędkością].

Teraz to trwa za długo! Prędkość odczytu jest 3.00-3.50, tak samo i zapisu!
W trakcie nagrywania cały system się muli, itp. Wcześniej tego nie było. Nagrywałem max prędkością - trwało to około 6-7 minut, natomiast odczyt trwał 5-6 min.
Tak samo dzieje się w programach NERO jak i CLONE.

Przeczytałem gdzieś, ze to może być wina ustawień PIO/DMA.
Wszedłem w ustawienia, w menadżerze urządzeń i tak:

podstawowy kanał IDE - mam zaznaczony "tryb transferu: DMA", natomiast wyświetla mi bierzący tryb transferu jako "tryb PIO".
Podejrzewam więc, że w tym tkwi problem. Coś musiało mi przestawić te ustawienia. Wcześniej miałem w pierwszym ustawione "Tylko PIO" jednak zmieniłem to i zapisałem ustawienia, jednak nadal wykrywa mi tryb PIO jako bierzący.
Wcześniej był DMA.
Natomiast w pomocniczym kanale IDE mam ULTRA DMA TRYB 2 oraz MULTI-WORD DMA TRYB 2.

Mam 2 napędy: CD-ROM i NAGRYWARKĘ DVD

Co jest nie tak? Jak mam zmienić z powrotem na tryb DMA ?
To przez ten tryb PIO prawdopodobnie muli mi się system i wolno nagrywa.

Proszę o pomoc!
circos jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online