Podgląd pojedynczego posta
Stary 16.12.2006, 21:00   #1
KamilSu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.12.2006
Lokalizacja: Złotów
Posty: 4
KamilSu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Parametry pliku MPEG-2 Video

Witam wszystkich serdecznie!

Od kilku dni przeglądam wątki i czytam... Niestety poziom mojej wiedzy a poziom niektórych wątków troszkę się różni
Do rzeczy: mam kamerkę Sony która nagrywa na krążkach DVD8cm. Plik storzony tą kamerką widziany w komputerze ma następujący parametr:
- video type: MPEG-2 Video, Upper Field First (podaję tylko ten który jest ważny dla zrozumienia moich pytań)

I teraz moja bolączka - w instrukcji programu Ulead Video Studio 8 jest napisane: Jeśli wideo jest przeznaczone do odtwarzania w telewizorze z trybem ***8222;progressive interlaced***8221;, należy ustawić opcję Frame type na Lower Field First (Najpierw dolny półobraz) lub Upper field First (Najpierw górny półobraz). Jeśli urządzenie wyjścia zezwala na tryb ***8222;progressive frames***8221; (monitory LCD, telewizory plazmowe, monitory TFT itp.), należy użyć opcji Frame-based. Ustawienie to jest bardziej podobne do filmu i mniej skomplikowane, jeśli chodzi o edycję i ponowne ustalanie czasu wideo.

Zaintrygowany zrobiłem dziś test - z oryginalnymi plikami MPEG-2 Video udałem się do sklepu - oto moje odczucia: plik odtwarzany na tradycyjnym ale nowoczesnym telewizorze 100Hz Sony 32" - obraz idealny, na 42" telewizorze LCD Sony Bravia - obraz przyzwoity, na 42" plazmie obraz lepszy niż na telewizorze Sony Bravia (ach ta głębia kolorów), najgorzej wypada mój komputerowy monitor LCD 17" gdzie ruch kamery lewo-prawo powoduje znaczne zniekształcenia

Plik video obrabiam w Uleadzie dodając menu, napisy, ścieżki dźwiękowe ale nie rozumiem dlaczego muszę wybrać na czym będę oglądał. Teraz pytania:
1) czy posiadając plik w formacie MPEG-2 Video wskazane jest bym zmieniał format na inny chcą wypalać krążki DVD przeznaczone do odtwarzania na stacjonarncyh odtwarzaczach ?
2) czy plik w formacie MPEG-2 Video, Upper Field First warto zmieniać na MPEG-2 Video, Frame-based ? Jakie będą tego skutki ? (próby na monitorze LCD nie pokazują różnic dla moich oczu)

Wiem, że fachowców z branży tu nie brakuje więc może ktoś pomoże ?
Pozdrawiam,
Kamil.
KamilSu jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online