Podgląd pojedynczego posta
Stary 28.11.2002, 15:58   #12
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Faktem jest iż za 400zł mozna złożyć (zamowić) zestaw w miarą dobry .
Jest jedno ale :
"kizio" nie napisał do czego ma ów komputer służyć ?.
Jeśli wybierzemy typowy zestaw multimedialny (zintegrowany dźwiek ,minitor przeciętny itp.) może okazać się iż w przyszłosci (w miarę rozwijających się zainteresowań - wymagań)zaczniemy dopłacac do zstawu w postaci dodatkowych rekonfiguracji ,które to mogły być brane pod uwagę podczas zakupów .

Osobiście także zmieniałem nie raz swoja konfigurację dochodząc powoli do sedna .Z biegiem lat przekonałem się iż na podzespołach nie wrto oszczędzać - to się później mści ...
Poza tym dużo składam (na zamówienie) i szlag mnie trafia jak musze klienta przekonywać i tłumaczyć że warto dołożyć 200zł i zamiast np. ECS-a kupić Asusa czy Abita .
No ale to taka prywatna dygresja .

Jeśli chodzi o dobór komponentów - jedyne co mogę polecić z czystym sumieniem to takie które w mojej konfiguracji sprawdzily się w 100% :

Monitor - testowałem ich całe mnóstwo :
"ViewSonic" ,"MAG" ,"MIRO" ,"Philips" ,"LG" ,"Samsung" itd.
Jak wiadomo te same na pierwszy rzut oka monitory sprzedawane sa zawsze w kilku wersjach (B - biznes ,S - standard,P - profesjonal)
Jeśli ktoś ma zamiar spedzić trochę czasu przy monitorze ,ceni sobie jakośc obrazu to niestety bedzie musiał sięgnąć po wersje "Pro" ,które sa droższe o ok. 20-40% od swych bliźniaczych produktów w wersji np. "S" .
Ta róznica ceny to nie tylko wyższe rozdzielczości ,to także nieco inne parametry jakości ,inny rozmiar plamki itp.

W moim przypadku wybrałem 19 calowego "Samsung Syncmaster 950p Plus" i jestem z niego naprawdę zadowolony .

Z braku czasu (nie chcę również zanudzać opisami) wymienie w skrócie komponenty ,które w mojej konfiguracji się po prostu sprawdziły :

Procesor - Athlon 1.4GHz
Płyta główna - "Abit KT7A RAID"
Dysk twardy (RAID0)- widząc dość umiarkowane osiągi konkurencji postawiłem na IBM .Na dzień dzisiejszy mam 4 dyski tej firmy (dwa maja ponad 2lata ,dwa nastepne (Vacouver) niecały rok)nie miałem nigdy żadnych problemów z tymi dyskami - chociaż dwa starsze modele są "Made in Hungary" .
Karta Graficzna - PixelView"GeForce3 Ti 200" - karta bardzo wydajna i tania .
Dźwięk - "SB Audigy"

Calość uzupełniają :
DVD+RW- Philps
CDRW- LiteON X48 (orginalnie X40)
CDRW- TEAC X24
CDROM-TEAC X40
Do tego kilka innych "dziwnych" kart tj. :
"Miro DC20"
"DVB TecnoTrend"
Piszę to wszystko aby podkreślić iż zestaw ten pracuje bardzo stabilnie (komputer działa średnio 23 godziny na dobę).Na większości płyt głównych (które testowałem) osiągnięcie stabilności przy jednocześnie dużych wymaganiach było czasem niemożliwe .

Faktem jest iż plyty głowne "ABIT" są niestety dosyć ciężkie w konfiguracji (ustawienia biosu),jednak jeśli już wszystkie parametry ustwimy jak trzeba - płyta staje sie stabilna a zarazem bardzo wydajna .

Na koniec mała rada :
Nie ma szans aby komputer za 4000zł spełniał rolę "maszynki do wszystkiego" .W miare upływu czasu na pewno zaczniemy zastanawiac sie nad zmianą naszej konfiguracji .
Ważne jednak jest to ,abyśmy tych zmian nie zaczynali od najdrozszych komponentów jak np. - monitor ,dyski twarde czy płyta główna .
A już napewno najważniejsze ,abyśmy mieli satysfakcję ze sprzętu ,który badź co bądź kosztuje sporo .

Tego właśnie życzę wszystkim ,którzy przymierzają się do zakupu nowego komputera .Pozdrawiam .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post