Witam !
Jak zapenwe słyszeliscie rozdano "Złote Blachy 2002"
Zainteresowanych zapraszam do lektury.
12 grudnia 2002r. Koalicja Antypiracka uhonorowała przedstawicieli wybranych jednostek policji nagrodą "Złotej Blachy". Odznaczenia wręczono policjantom, którzy przez cały rok w sposób szczególny wyróżnili się skuteczną walką z przestępstwami w zakresie naruszania praw autorskich. Business Software Alliance (BSA) wyróżniła Komendę Wojewódzką Policji w Opolu za efektywną walkę z kradzieżą oprogramowania.
Uroczystość wręczenia "Złotej Blachy" odbyła się już po raz piąty. Nagrody rozdano w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Jak co roku, nagrody przyznawane są przez Koalicję Antypiracką, którą tworzą przedstawiciele:
- producentów oprogramowania komputerowego - Business Software Alliance,
- przemysłu muzycznego - Związek Producentów Audio Video,
- przemysłu filmowego - Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej.
W tegorocznej edycji wręczenia "Złotej Blachy 2002" organizacja Business Software Alliance, zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego, zdecydowała przyznać nagrodę policjantom z Komendy Wojewódzkiej w Opolu. Decyzja ta została podjęta po przeanalizowaniu sukcesów Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Policjanci KW w Opolu systematycznie oraz z dużym zaangażowaniem wypełniali swoje obowiązki, w zakresie ochrony praw autorskich producentów oprogramowania. Przez cały rok w sposób szczególny wyróżnili się skutecznym zwalczaniem przestępczości skierowanej przeciwko własności intelektualnej.
Determinacja w walce z kradzieżą własności intelektualnej przełożyła się na wymierne sukcesy. Policjanci z pionu PG do listopada 2002 r. wszczęli 67 spraw związanych z naruszeniem praw autorskich. Zakończono 85 spraw, w tym 54 z ubiegłego roku. Przedstawiono zarzuty 67 osobom a przeciwko 64 osobom zostały skierowane akty oskarżenia do sądów. Wartość zakwestionowanych produktów, z nielegalnie skopiowaną własnością intelektualną, przekroczyła kwotę 2,5 mln zł.
Jako przykład może posłużyć jedno z ostatnich działań - zlikwidowanie nielegalnego sklepu internetowego oraz przeszukanie w jednej z firm w Brzegu. Opolska policja zabezpieczyła tam płyty i sprzęt z nielegalnie skopiowanymi programami o wartości 200 tys. Dzięki profesjonalizmowi udało się uniknąć zakłóceń w bieżącej działalności firmy a jednocześnie zgromadzono w wyjątkowym krótkim czasie jednoznaczny i niepodważalny materiał dowodowy łącznie z ustaleniem ilości i wartości nielegalnie używanego oprogramowania - wykorzystywanego do prowadzenia firmy.
Ponadto Business Software Alliance pragnie docenić i tym samym wyróżnić chęć oraz gotowość wzajemnej współpracy. Przejawiała się ona między innymi bieżącym informowaniem mediów o wydarzeniach związanych z walką z kradzieżą własności intelektualnej.
Komisariat Policji Warszawa-Bielany został nagrodzony przez przedstawicieli organizacji FOTA, natomiast Komenda Miejska w Krakowie została uhonorowana "Złotą Blachą" przez ZPAV.
Uroczystość wręczania "Złotych Blach" uświetniła obecność artystów: Kasi Kowalskiej oraz Olafa Lubaszenko.
Stowarzyszenie Business Software Alliance (BSA) zajmuje się ochroną własności intelektualnej. W ramach organizacji zrzeszeni są czołowi producenci oprogramowania komputerowego. Członkami BSA są takie firmy jak: Adobe, Apple, Autodesk, Bentley, Macromedia, Microsoft i Symantec. W Polsce są nimi ponadto: IM Group i MKS. Jednym z głównych celów BSA jest promocja legalnego oprogramowania, ukazywanie korzyści płynących ze stosowania legalnych produktów oraz zagrożeń, jakie rodzi korzystanie z nielegalnie skopiowanych programów.
BSA prowadzi wśród użytkowników komputerów akcje edukacyjne na temat praw autorskich, promuje działania mające na celu ukazanie korzyści legalnych produktów oraz chroni producentów oprogramowania przed kradzieżą własności intelektualnej. Organizacja stale monitoruje prowadzone w Polsce postępowania karne związane z naruszeniami praw autorskich. Współpracuje na tym polu z organami Prokuratury i Policji. Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym Policji oraz informacjom płynącym z Infolinii, BSA monitoruje sytuację na rynku oprogramowania. Występując w imieniu pokrzywdzonych, inicjuje i jest stroną w postępowaniach karnych i cywilnych. W Polsce BSA czyni to za pośrednictwem swojego reprezentanta prawnego - kancelarii "S. Sołtysiński, A. Kawecki & A. Szlęzak - Doradcy Prawni".
www.wp.pl