Podgląd pojedynczego posta
Stary 22.11.2007, 17:35   #17
Blaszak
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 03.10.2007
Posty: 18
Blaszak w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Hm***8230; wygląda na to, że na początku moich zmagań (http://forum.cdrinfo.pl/showthread.php?t=73146) niedostatecznie głęboko przegrzebałem forum***8230; Mój problem z zakłóceniami obrazu po kompresji związany jest chyba z niewłaściwymi ustawieniami encodera względem parametrów materiału źródłowego. Chociaż sam materiał źródłowy nadal jest podejrzany ***8211; ale po kolei:
Chciałem zrobić kopię dvd (bollywoodzka superprodukcja prosto z Indii) na dvd-r dokładając polskie napisy. Film ma format NTSC***8230; jakoś tak automatycznie założyłem, że jest z przeplotem i w ustawieniach TMPGEnc dałem Interlace i Top field first. W efekcie otrzymałem miejscami ***8222;skaczący***8221; obraz i nijak nie mogłem dociec przyczyny, zacząłem więc kombinować okrężnymi drogami (http://forum.cdrinfo.pl/showthread.php?t=75139) - bezskutecznie; w końcu zajarzyłem , że obraz chrzani się nie po samym demuxie vobów, ale w wyniku kompresji. Wymyśliłem więc, że zrobię demux obrobionych wstępnie (i połączonych) vobów VobEditem i następnie authoring z dołożonymi napisami, a finalny produkt przepuszczę przez DVD2DVD-R i zobaczę, co wtedy wyjdzie. Jak wymyśliłem, tak zrobiłem ***8211; ale zanim zapuściłem DVD2DVD-R, zacząłem zgłębiać na forum niuanse konfiguracji CCE i pod hasłami Upper oraz Top Field First znalazłem nareszcie wątki opisujące analogiczne do mojego problemy. W końcu trafiłem tutaj i stwierdziłem, że zostałem ostatecznie oświecony, a mój problem rozwiązany. Chyba zbyt pochopnie...

Sprawdziłem przy pomocy BV najpierw vob nr 2:
Num. of picture read: 40501
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*480
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 29.97
Nom. bitrate: 8500000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 10
Pic. structure: Frame
Field topfirst: No
DCT type: Field
Quantscale: Nonlinear
Scan type: ZigZag
Frame type: Interlaced


Wydawałoby się, że sprawa jest jasna ***8211; zaznaczam opcję Upper Field First i wszystko gra! Ale ponieważ przestrzegacie, że BV oszukuje w kwestii przeplotu, więc kontrolnie wrzuciłem tego voba do DVD2AVI. No i przestałem już być taki pewny swego, bo przy skanowaniu paskiem linii poziomych nie widać, a w trakcie preview***8217;u statystyka pokazuje Frame Type: Interlaced na przemian z Progressive. Dziwne...

Następnie sprawdziłem vob nr 4:
Num. of picture read: 42119
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*480
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 29.97
Nom. bitrate: 8500000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 10
Pic. structure: Frame
Field topfirst: No
DCT type: Field
Quantscale: Nonlinear
Scan type: ZigZag
Frame type: Progressive


...oraz vob nr 6:
Num. of picture read: 45528
Stream type: MPEG-2 MP@ML VBR
Resolution: 720*480
Aspect ratio: 16:9 Generic
Framerate: 29.97
Nom. bitrate: 8500000 Bit/Sec
VBV buffer size: 112
Constrained param. flag: No
Chroma format: 4:2:0
DCT precision: 10
Pic. structure: Frame
Field topfirst: Yes
DCT type: Field
Quantscale: Nonlinear
Scan type: ZigZag
Frame type: Progressive


...i teraz już kompletnie nie wiem, o co chodzi. Czy BV faktycznie potrafi tak mieszać, czy też z tym moim filmem rzeczywiście jest coś nie tak? DVD2AVI reaguje na voby nr 4 i 6 tak samo, jak na vob nr 2 (ogółem jest 7 vobów).
Ostatecznie więc puściłem DVD2DVD-R z niezaznaczonym Upper Field First i... wyszło tak samo, jak po TMPGEnc z Interlace i Top field first ***8211; tzn, po ok. 2/3 filmu zaczyna się ***8222;skakanie***8221; i trwa do końca, ale z przerwami (niektóre sceny są OK). Czy w takim razie powinienem zaznaczyć Upper Field First? I co robić z pozostałymi opcjami konfiguracji CCE? Czy możliwe jest, aby poszczególne sceny tego samego filmu miały różne parametry obrazu? I czy ów ReStream może tu coś pomóc?
Blaszak jest offline   Odpowiedz cytując ten post