Dyskusja: Jaki monitor LCD ?
Podgląd pojedynczego posta
Stary 02.03.2008, 16:17   #848
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Są monitory, które mają dobry obraz w natywnej rozdzielczości, ale również bardzo dobrze radzą sobie w innych.
W tej kategorii cenowej trudno o taki. Napewno ne będzie nim Samsung BW.
Wybór monitora LCD musi niestety opierać o test w zaciszu domowym inaczej możemy popaść po wyborze w depresje.
Sporo zależy od wymagań, oczekiwań i zasobności portfela... no ale to są informacje nie wnoszące nic nowego do tego wątku.

HP w2207h - to model od którego rozpocząłem moją zabawę z monitorami LCD.
Oprócz słabych kątów w pionie (szczególnie patrząc z dołu) trudno było się doszukać wad.
Obraz po HDMI (dobry kabel HDMI-DVI) prezentował się doskonale. Brak poświaty na czcionkach, które zauważałem od razu na monitorach stojących w sklepie.
Jeśli ktoś jest pedantem (chodzi o ostrość - jakość czcionek) powinien jednak zainwestować w połączenie DVI.
Testowałem filmy, gry oraz tekst i doszedłem do wniosku, iż profil "text mode" sprawdzał się w tym modelu najlepiej.
Monitory HP z serii W22/24 posiadają ekran typu "BrightView" (błyszczący, lustrzany...).
Dla mnie osobiście nigdy to nie było było wadą, wręcz przeciwnie ***8211; ten rodzaj marycy bardzo mi odpowiada. Porównując dwa monitory z i bez błyszczącej powłoki nawet mniej wprawne oko zauważy różnice w klarowności oraz nieco lepszej interpretacji kolorów (na korzyść BrightView). Oczywiście ma to też swoje wady w postaci odbić (efekt lusterka) w przypadku, kiedy światło pada na monitor. Jako, że monitor wybierałem dla siebie i u mnie ten problem w ogóle nie istnieje (specyficzne oświetlenie, usytuowanie okna w pokoju) ten rodzaj ekranu bardzo mi odpowiada.

No ale po kilku miesiącach użytkowania tego LCD przyszła pora na posmakowanie czegoś więcej ***8230;
Jak już pisałem kąty (szczególnie patrząc lekko z dołu) nie zadawalały mnie w tym monitorze postanowiłem posmakować czegoś na S-PVA.

Wybór padł na niedrogi Geteway 2185W to model szalenie kontrowersyjny (używki, różnego rodzaju defekty itp.). Udało mi sprowadzić 3 szt. do testów, z których mogłem wybrać jedną sztukę. Okazało się, iż 2 szt. były w 100% sprawne. Wszystkie wejścia, wyjścia, USB działały. W jednym dało się usłyszeć brzęczenie (przetwornicy ?) przy kontraście poniżej 80%.

Monitory Geteway 2185W wizualnie prezentowały się bardzo ubogo ale miałem w końcu upragnione szerokie kąty. Radość jednak prysła po kilku testach.
Pierwsza wada: gradient, brak płynnego przejście tonacji kolorów. Przykład: moment logowania się Windows XP - to był cios.
Druga wada: smużenie. Nie jestem nałogowym graczem FIFA czy PES dlatego machnąłem na to ręka.
Czarę goryczy przepełniła wada nr3. - zmęczenie wzroku, które nawet po 2 tygodniach nie ustępowało. Regulacja kontrastu, jasności nie pomagała. Doszło do tego, że wpatrywanie się w monitor przez 30s powodowało totalny wstręt - zmęczenie wzroku. Być może to wina mojego wzroku, jakiś tam przypadłości - nie wnikam (z racji szczegółowych badań co roku ***8211; mój wzrok jest w 100% ok. a jak się później okazało dotyczyło to tylko niektórych modeli monitorów LCD).
Koniec końców wszystkie 3 szt. po ok. 3 tygodniach wróciły do sklepu.

Przyszła jednak kolej na wybór następnego. Szły one już hurtowo od Samsungów CW, BW, były Asusy, IIyama itp.
Gdybym każdy model testowany opisywał tutaj mój post rozrósłby się szalenie, dlatego też sobie to podaruje. Z drugiej strony moje testy nie były wygórowane i sprowadzały się tylko i wyłącznie do odczuć mojego wzroku ***8211; kolory, przejścia kolorów, jakość czcionki, jakość wyświetlanych filmów (od HDTV do DivX).
Wiem - nie było Eizo czy NEC ***8230;ale chodziło mi o panoramę ,co najmniej 22 cale i rozsądną cenę.
Kiedy moja desperacja osiągnęła apogeum pojawił się w sklepach poprawiony model HP w2408h. Poprawienie dotyczyło kolorów (a w zasadzie jednego koloru - zielonego), zaimplementowaniu w monitor czujnika oświetlenia (automatyczny dobór jasności, kontrastu w zależności od aktualnego oświetlenia), ponoć poprawiono elektronikę itp. ,itd.
Zamówiłem sobie do przetestowania ten model, po tygodniu bez szemrania zapłaciłem i od 6 miesięcy jestem jego zadowolonym użytkownikiem.
Monitor HP w2408h nie jest monitorem idealnym i pozbawionym wad. Nie chce tutaj go reklamować jako cudo technologii ale jest kilka witryn, które doceniło jego osiągi.

Prad.de oceniła ten model na: ***8222;very good***8221; , co w przypadku monitorów opartych o matryce TN nie często się zdarza.
Interpolacja w różnych rozdzielczościach wygląda wręcz wzorowo:
http://www.prad.de/en/monitore/revie...8h-part14.html

Niemniej ostrzegam w trybie tekstu zawsze różnice między natywną a interpolowaną rozdzielczością będą widoczne.
Zwracam szczególną uwagę na dokładny model monitora. Różnice pomiędzy w2408h, a w2207h/w2207 są znaczne.

Była tutaj mowa o wielkości ekranów. Ergonomia pracy sprawia, iż znacznie łatwiej jest się przyzwyczaić do przesiadki z monitora mniejszego na większy niż odwrotnie.

Powyższy post nie jest bynajmniej próba reklamy jakiegoś produktu (w tym przypadku monitora LCD) i nie życzę sobie aby był w ten sposób odbierany.

Pozdrawiam. jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post