Podgląd pojedynczego posta
Stary 23.07.2008, 23:15   #1
bobikpl
Behind Closed Eyes
 
Avatar użytkownika bobikpl
 
Data rejestracji: 09.07.2008
Lokalizacja: 22 Acacia Avenue...
Posty: 3
bobikpl zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dziś wymieniłem w swoim notebooku Compal FL90 dysk z WD 1600BEVS (5400) na SAMSUNGA Spinpoint MP2 HM251JJ (7200).

Poniżej zrzuty z HD Tune, które mówią właściwie wszystko

WD:


SAMSUNG:


Parametry (zakładka ''Info'')


Test całej powierzchni dysku na obecność uszkodzonych sektorów (zakładka ''Error Scan'')



- Test w ATTO Disk Benchmark
WD:


SAMSUNG:


Test w nowszej wersji (v 2.41) niż powyższe - z domyślnymi parametrami (niestety brak porównania z WD)



- Test w CrystalDiskMark
WD:


SAMSUNG:



Z dodatkowych testów praktycznych przeprowadziłem (dyski zawierały identyczne dane - uprzednio zdefragmentowane):

- Kopiowanie ok 1,4GB zdjęć jpg (2257 plików) z dysku D na C:
WD: 2 min. 21 sek.
SM: 1 min. 9 sek.

- Bezpieczne kasowanie ok 1,4GB zdjęć jpg (2257 plików) z C (z algorytmem US DoD 5220.22-M 3 zapisy):
WD: 6 min. 53 sek.
SM: 5 min. 26 sek.

- Tworzenie programem Reflect obrazu dysku C do pliku na dysku D (ok 11,4GB danych):
WD: 7 min. 51 sek.
SM: 5 min. 12 sek.

- Pełne skanowanie danych na dyskach lokalnych programem antywirusowym Avira AV Personal:
WD: 48 min. 39 sek.
SM: 33 min. 5 sek.

Dysk Samsunga jest o ok 3-5 stopni cieplejszy od WD:
- w czasie normalnego przeglądania stron, słuchania muzyki itp. : ok 40/42 stopnie
- po pełnym skanowaniu antywirusowym : 48 stopni
- po trwającym 66 minut sprawdzaniu dysku na obecność uszkodzonych sektorów : 51 stopni

Moje obawy o głośność pracy i wibracje zostały na szczęście rozwiane. Głowica pracuje cicho, brakuje charakterystycznych i drażniących mnie wcześniej w WD "pyknięć" podczas jej parkowania. Miałem już do czynienia z laptopowymi dyskami Hitachi, Seagate, WD oraz Samsung i te ostatnie zawsze wypadały ciszej od ich konkurencyjnych odpowiedników.

Co do awaryjności nie mogę się wypowiadać - i obym nigdy nie musiał. Testu pracy na zasilaniu bateryjnym nie robiłem - ale biorąc pod uwagę niewielkie różnice w poborze prądu (w stosunku do WD) kolosalnych strat czasu bym się nie spodziewał.

Oczywiście system operacyjny (XP Home) jak i aplikacje uruchamiają się zauważalnie szybciej - to chyba jeden z pierwszych dysków 2,5", który zaczyna zbliżać się wydajnościowo do dysków 3,5" z desktopów (choć oczywiście nie tych najnowszych modeli).

Poprawne oznaczenie rodziny tego dysku to ''Samsung Spinpoint MP2'', przepraszam za błąd, który tu się wkradł.
__________________

- Up The Irons! -

Ostatnio zmieniany przez joujoujou : 23.07.2008 o godz. 23:19
bobikpl jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online