Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Domowy sprzęt Audio/Video (nagrywarki, odtwarzacze DVD, Blu-ray, odtwarzacze sieciowe, TV) (https://forum.cdrinfo.pl/f108/)
-   -   Samsung MM-DA25 nie czyta płyt (https://forum.cdrinfo.pl/f108/samsung-mm-da25-nie-czyta-plyt-96916/)

Patrix 26.12.2017 18:40

Samsung MM-DA25 nie czyta płyt
 
Ilość załączników: 4
Mam Samsunga MM-DA25, padł w niej chyba laser,
objawy są takie, że:
- jak włączę cd/dvd bez płyty w napędzie to wykrywa "no disc" - czyli ok,
- po włożeniu płytki pisze tylko "loading" i kręci płytą ze specyficznym dźwiękiem szukania ścieżki (testowałem nawet na kilku oryg. tłoczonych).

Poszukałem tego modelu mini wieży na allegro i opisy z aukcji jakby znajome, że dobry stan sprzętu, ale nie czyta płytek, dobry stan, ale bez napędu, dobry stan, ale nie działa laser itd - czyli po latach wyszło co to za produkt wydali :)

Znalazłem service manual do tego modelu i sanki z zespołem napędowym i laserem to jest tak jakby jedna część oznaczona jako:
MECHA AH97-01831A ASSY DECK-DVD;SDM-D1FL,CMS-S75RBL,BASIC-
bagatela do kupienia za $41, na rzucie zaznaczyłem ten element na czerwono.

Załącznik 110845

Oczywiście nie mam zamiaru kupować całego parta i powiedzieć sobie "ja jestę serwisantę" bo za dużo chcą siana za to :szczerb:
Rozebrałem sprzęt i wstępnie dobrałem się do parta AH97-01831A

Załącznik 110846

Nie rozmontowałem tego jeszcze całkiem, udało się odczytać naklejkę przez otwory wentylacyjne po przesunięciu karetki. Siedzi tutaj laser Samsung SOH-DL3 CH

Załącznik 110847

Szukałem w sieci lasera SOH-DL3 w wersji z wąską tasiemką (są dwie wersje lasera, jest też szeroka/czarne gniazdo). Na jakiś ruskich forach i trochę na elektrodzie wyczytałem, że model DL3 jest problematyczny i lepiej zastąpić go modelem DL6 (SOH-DL6C) bo to jest jego następca i jest zgodny elektrycznie.

Plan jest taki:
- próba reanimacji poprzez czyszczenie soczewki - muszę kupić płyn do czyszczenia soczewek np. Cleanser IPA 100 ml
- próba reanimacji przez wymianę lasera SOH-DL3 na nówkę SOH-DL6 - laser już nowy zakupiony udało się dorwać poniżej 20 zł :)

Zobaczymy co z tego wyjdzie, dam znać za jakiś czas.






PS
Taka ciekawostka jeszcze, serwisowałem już kilka napędów pecetowych
i tam zawsze sanki były posmarowane białym smarem, tutaj jest natomiast sucho,
to jest normalne czy to kolejny ficzer postarzania produktu tak jak znane już pchanie kondensatorów
pomiędzy radiatory w układzie zasilania? - tak poniższy obrazek to zasilacz tegoż sprzętu :)

Załącznik 110848

czary2mary 26.12.2017 19:00

W Samsungach często trzeba dane nowego lasera z QR wgrać \wpisać do urządzenia . Powinno to gdzieś być opisane w service manual .

Najpewniej był jakiś podły olej na prowadnicach który się dawno już zużył .

Patrix 26.12.2017 19:07

Ilość załączników: 1
W service manualu pisze tylko tyle na temat takiego kombinowania - więc mam nadzieję, że nie trzeba kodować lasera ;)
Zastąpię ten olej małą kropelką smaru teflonowego.

Załącznik 110849

superrrmario 26.12.2017 19:27

Jeśli to fotka Twojego lasera, to na mój gust jest brudny :)

Patrix 26.12.2017 19:35

Na pierwszy krok też tak sądzę, ale teraz nie mam czym tego wyczyścić.
Laser wziąłem na zapas póki są, okazało się, że mam również tą samą tackę (AH97-01831A)
w kinie domowym Samsung HT-X30, ale tu odpukać problemów nie ma.

superrrmario 26.12.2017 19:47

Nie masz białej wódki w domu??
Rozumiem, święta. Mnie też się kończy :)

Patrix 26.12.2017 20:29

superrrmario, podajesz przepis na problem :) wg opisów w necie optyka laserowa składa się w dużej części z akrylu, a soczewka z wierzchu pokryta jest warstwą przeciwodblaskową. Czyszczenie tego czymkolwiek może się skończyć zmyciem tej warstwy. Środek do czyszczenia optyki zawiera alkohol izopropylowy o dużej czystości i kilka innych pierdół do zapobiegania zaciekom. Te 4 zł poświęcę na to.

superrrmario 26.12.2017 20:50

Żartowałem. Pisałem już gdzieś kiedyś jak to się robi. Izopropylu używałem swego czasu w dużej ilości :). Proponuję sprawdzić również silnik napędu płyty. Tam jest zwykły szczotkowy i lubią się smolić.

Patrix 26.12.2017 21:29

Spoko :). Może obędzie się bez wymontowania lasera. Zawsze to trochę problem z tymi prowadnicami bo wkręt mocujący jest też od regulacji nachylenia, nawet na oko widzę, że nie są powkręcane na maksa.

Patrix 04.01.2018 20:44

IPA pomogło - działa :)
zapasowy laser też dotarł, obym jak najdłużej nie musiał go wymieniać :)

zenonz 04.01.2018 21:40

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1396627)
superrrmario, podajesz przepis na problem :) wg opisów w necie optyka laserowa składa się w dużej części z akrylu, a soczewka z wierzchu pokryta jest warstwą przeciwodblaskową. Czyszczenie tego czymkolwiek może się skończyć zmyciem tej warstwy. Środek do czyszczenia optyki zawiera alkohol izopropylowy o dużej czystości i kilka innych pierdół do zapobiegania zaciekom. Te 4 zł poświęcę na to.

Jakieś 15 lat temu załatwiłem Discman'a Sony D-35 z okolic 1993 roku próbując czyścić soczewkę :) Wtedy używałem zwykłego spirytu i właśnie kolor soczewki się zmienił :) Ciekawe czy da się zrobić jakiś przeszczep, bo na aukcjach chcą dość sporo :)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.