Powrót   Forum CDRinfo.pl > >

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVDWitaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 14.11.2002, 07:02   #1
wanepan
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 13.11.2002
Posty: 2
wanepan w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Question *.VOB na DVD

Witam
Sciagnalem sobie z sieci kilka demek pod postacia *.vob - jak to nagrac na plyte DVD (nie CD) aby odtworzyc w stacjonarnym odtwarzaczu? - zalezy mi na utrzymaniu oryginalnej siezki dzwiekowej 5.1 :o

Dzieki za podpowiedzi
Wan 8)
wanepan jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 14.11.2002, 15:39   #2
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Niestety ,format DVD-Video rządzi się swoimi prawami dlatego też sam plik "vob" nie wystarczy...

Podstawą podczas pracy nad płytą DVD Video jest tutaj tzw. "De-Multiplex" - czyli rozbicie pliku "vob" na dwa pliki :
- video (mpv lub m2v)
- audio (ac3 lub mpa)

Posiadając wspomniane wyżej dwa pliki można dopiero zabrać się do pracy nad własną płyta DVD lub też ewentualnie katalogu na dysku twardym ,z którego będziemy emulować płytę DVD Video (dla tych którzy nie posiadają nagrywarki).
Oczywiście bez specyficznego oprogramowania w tym wypadku nie poradzimy sobie ,dlatego też poniżej przedstawiam listę programów potrzebnych do takiej właśnie zabawy (Vob-DVD Video).
W moim przypadku są to :
"DVD Wise" - doskonale radzi sobie z "De Multiplex-ingiem" oraz z "Multiplexingiem" ,poza tym jest to w pełni wartościowy soft do athoringu .Za jego pomoca możemy od początku (vob) do końca (Video_Ts) stworzyć wszystkie potrzebne do wypalenia płyty DVD-Video pliki .
Jeśli jeśli posiadamy już dwa osobne pliki (audio i video) a nie możemy poradzić sobie ze stworzeniem obrazu plyty w "DVD Wise" to możemy do tego celu wykorzystać najprostszy soft jaki do tej pory widziałem - "IfoEdit" .Od wersji 0.94 soft ten posiada możliwosc "mini-authoringu" czyli jest zdolny wygenerować (po ówczesnym załadowaniu plików "mpv" oraz "mpa")wszystkie potrzvne pliki ,które później można śmiało nagrać na płytę DVD w programie Nero (pod warunkiem posiadania nagrywarki) ,bądź też wystartowania zawartości (katalog) z dysku twardego .

Jak wiemy ,na zawartość płyty DVD-Video składają się tylko pliki "vob" .Jeśli pierwszej lepszej płycie DVD przyjżymy sie bliżej zauważymy kilka "magicznych" plików z dziwnymi rozszeżeniami ("ifo" ,"bup" ) te pliki tworzone są z "voba" za pośrednictwem programów do authoringu i są one niestety niezbędne do poprawngo odtwarzania skompilowanej płyty .
Tak wiec authoring to nietylko "bajery" w stylu "menu" ,"chapters" itp. - to również stworzenie plików pomocniczych ,bez których odtwarzacz stacjonarny nie poradzi sobie .
Sam "NeroBurningRom" jest na tyle inteligentny ,iż bez wspomnianych wyżej plików nie rozpocznie procesu nagrywania płyty (program sprawdza strukturę plików DVD-Video),tak więc bez "De-multipexingu" oraz stworzenia pełnej zawartości katalogu "Video_Ts" się nie obejdzie .
Należy pamietać iż przed całą zabawą bardzo ważnym czynnikiem jest tutaj stworzenie na dysku twardym (partycji) katalogu "Video_Ts" - większosc programów potrzebuje właśnie takiej ściezki dostępu aby wykonać w tym katalogu obraz płyty DVD .
Osobiście straciłem kilka godzin ,zastanawiając sie dlaczego program nie chce zbudować obrazu płyty DVD z pliku "vob" - przyczyną było brak katalogu "Video_Ts" na dysku twardym .

Cała operacja ,którą wyżej opisałem ("De-Multiplex" ,"Authoring"- torzenie plków "ifo" oraz "bup") trwa w zależnosci od wilkości "voba" - od kilku sekund do 2-5min .
Operacja ta jest operacja bezstratną (nie ma nic wspolnego z rekompresja plików) - czyli jakośc pliku pozostaje bez zmian .
Po całej "zabawie" warto sprawdzić to co stworzyliśmy za pomocą playera softwarowego np. "WinDVD" ("DVD from folder"),pomoze to nam uniknać nagrania bezużytecznej płyty DVD w razie jaieś "wpadki" programowej .
W razie problemów ,w miare moich możliwości służę pomocą .Pozdrawiam .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.11.2002, 17:34   #3
djvilles
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 25.10.2002
Posty: 6
djvilles w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jaro - Jesteś wielki !!!
djvilles jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.11.2002, 07:01   #4
wanepan
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 13.11.2002
Posty: 2
wanepan w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
W trakcie poszukiwan natknalem sie wlasnie na programik IFOEDIT i na VOBEDIT - otoz ten drugi tworzy odpowiednie pliki VTS_01_x.vob z oryginalnych vob'ow sciagnietych z sieci - polaczyl to wszystko i stworzyl (bo bylo tego troche) trzy pliki VTS... - potem potraktowalem to IFOEDITem dla stworzenia plikow Video_ts.ifo oraz .bup i Vts_01_0.ifo oraz .bup.
Dla przetestowania czy to dziala uzylem PowerDVD - opcja odgrywania z katalogu - no i poszlo - dzieki za podpowiedzi - pliki oryginalne zostaly zachowane jako chaptery - wiec fajnie przeskakuje sie pomiedzy poszczegolnymi demkami.
Teraz mam jeszcze pytanie dotyczace samego wypalenia na plycie DVD - wiem ze mysi byc katalog VIDEO_TS - a dodatkowo wszystkie pliki i katalogi musza byc pisane duzymi literami - czy nalezy wypalic katalog VIDEO_TS a w nim pozostale pliki (IFO, BUP, VOB) czy jeszcze jakies tajemne czynnosci nalezy wykonac?

Pozdrawiam
Wan
wanepan jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.11.2002, 14:25   #5
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
1. Mam wszystkie potrzebne pliki jak stworzyć płytę DVD Video ?

Do "wypalania" płyt DVD zawsze używam programu "NeroBurningRom" ,który doskonale (pod warunkiem supportu dla danego modelu nagrywarki DVD) sobie z tym radzi .
Cała operacja to :
- oznaczenie w Nero trybu DVD-Video
- przekopiowanie zawartości (tylko zawartości)katalogu Video_Ts do tego samego katalogu stworzonego przez Nero (Nero tworzy automatycznie dwa katalogi : "Video_Ts oraz Audio_Ts) .

Z racji iz każdy format ma swoją osbliwą strukturę ,myślę iż wypalanie "po plikach" raczej jest niemaożliwe .Zbliżona strukturę do DVD Video ma format VideoCD - a tutaj także nie wystarczy nagrać na płycie plik MPEG w odpowiedniej rozdzielczości aby napęd rozpoznał nagrany krążek jako VideoCD .
Tak więc proponuję jednak odpowiedni soft (Nero) wraz zaznaczeniem odpowiedniego formatu (DVD Video) a unikniemy problemów z rozpoznaniem nagranej płyty DVD .

2.Wybór scen ,root menu ,title menu ,jak to zrobić ? .

Testowałem chyba wszystkie dostępne pakiety do tzw. authoringu płyty DVD i stwierdziłem że twórcy oprogramowania robią wszystko aby zrazić nas i uniemożliwić stworzenie ładnie wygladającej płyty DVD .
Ich obsługa jest tak zakręcona i "toporna" ,że po 1-2 godzinach pracy z np. "MaestroDVD" człowiek zaczyna drapać sie po głowie i myśleć :
"co ja własciwie robie?" .
Jest jeden wyjątek w masie oprogramowania do authoringu .
Tym wyjątkiem jest tutaj program : "SpruceUp" .
Niesamowicie intuicyjny ze sporymi mozliwościami :
- możliwosc importu podkładów graficznych w rożnych rozdzielczościach i w róznych formatach .
- tworzenie wyboru scen (chapters) to prawdziwa przyjemność .
- możliwosć tworzenia tzw. "pod-menu" (jeśli dysponujemy np. dwoma czy dziesięcioma osobnymi plikami video to można do każdego pliku tworzyć osobne menu + chapters) .
- program oczywiści ma możliwość kompilacji plików DVD (ifo,bup itp.)
- na dodatek można ,stosując "Simulate" zobczyć jak wygląda całość (menu ,chapters itp .)i przy okazji sprawdzic czy nie popełniliśmy błędu podczas kompilacji naszej płyty DVD .
- wszystkie przyciski ,podkłady graficzne itp. mają możliwość zdefiniowania ,przez co wyląd naszej plyty staje się niepowtarzalny .

Można jeszcze wyliczyć kilka zalet tego softu ale pozostawiam to już ewentualnym testerom tego programu .
Szczerze polecam ,program godny uwagi .

3. Epilog

Szybki postęp w dziedzinie zapisu nośników skierowany główne na szybkość zapisu (dotyczy to głownie nosników CDR-R)nie był niestety wprost proporcjonalny do pojemności nośnika .
Magiczne "X" ,w którym prześcigali się producenci a rezultatem ktorego był szybszy czy też wolniejszy o 20 sekund zapis nośnika spowodował wyczerpanie mozliwości starej ,poczciwej płyty CDR .
Wspaniały (moim zdaniem) pomysł jaki narodzil się niedawno (płyta DD 1,3GB) nie wiadomo z jakich przyczyn upadł .
Być może to tylko moje zdanie ,jednak w moim przypadku ważniejszą sprawą od "X" jest jednak pojemność samego nośnika .
Ciekaw jestem kto zamieniłby swojego 80GB IBM-a na na 2X szybszy model ale o pojemności 2GB ? .
W całej tej historii dochodzi oczywiści fakt kompatybilności .
Nośnik CDR posiada wsparcie w odtwarzaczach przenośnych ,konsolach itp.
Całe szczęście nośnik DVD także to wsparcie posiada .
Napędy DVD odczytujące zarówno plyty CDR-W ,jak i DVD niewątpliwie przyczyniły się do zwiększenia popularności tego nośnika .
Tutaj możliwości pod względem pojemnosci są spore (od 4.7GB do ....)
Zwiększająca się popularność niewątpliwie będzie miała (już ma) ogromny wpływ na cenę końcową - zarówno nagrywarek DVD jaki samych nośników .
Jest jeszcze szansa (dla CDR) że producencie trzymają jakiegoś asa w rękawie - tylko co by to miało być ? - szybkość zapisu na poziamie X100? .Być może pokuszą się o technologie używaną w prototypowych modelach Kenwooda (X72) ? .Coż ,zapis dwóch ścieżek jednocześnie pozwolilby na zwikszenie szybkosci nagrywania ,jednak jak juz pisałem dla mnie wyżej od szybkości plasuje się pojemność - a tutaj raczej nie widać od kilku juz lat postępu .
Tak więc wszystko wsakzuje na to ,iż najdalej za 2-3 lata nowym standardem stanie sie krążek DVD - czego wszystkim życzę .Pozdrawiam .jaro

Ostatnio zmieniany przez januszp : 15.11.2002 o godz. 14:42
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.06.2005, 15:54   #6
Capo
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 26.06.2005
Lokalizacja: Kwidzyn
Posty: 5
Capo w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Łączenie vobów.

Zgrałem na kompa "Gladiatora" z dwóch płyt CD (format avi.). Każdą część mam w osobnym folderze. Przerobiłem już te kawałki na dvd za pomocą WinAvi i ffdshow. Zamierzałem teraz to wypalić, pakuję do do Nero i widzę, że dam rady zmieścić wszystko na jednej płycie, ale JAK TEGO DOKONAĆ? Jak połączyc voby, by film tworzył jedną, zgraną całość? Proszę o dokładną instrukcję, za którą z góry dziękuję!! AXE amigos!!!
Capo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions Inc.