Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne DVD

Napędy optyczne DVD Tematy poświęcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt DVD*R/RW/RAM



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 12.12.2003, 19:47   #1
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
DVD+-RW do archiwizacji danych (nie do filmów)

Witam,

Widze, że tu się głównie omawia temat DVD+-RW w kontekscie filmów, ale mi chodzi o cos innego, a jak sądzę - tylko ta gałąź forum zezwala na pytania o DVD...

Własnie planowałem zakup nagrywarki DVD, ale głownie do archiwizacji danych.
Chcę nagrywać dane - głównie zdjęcia, których jako foto-amator wygenerowałem już ponad 30 GB i każde jest dla mnie ważne i niepowtarzalne. Nie interesuje mnie jak się będą te płytki zachowywały w odtwarzaczach stcjonarnych, bo ich tam nie będę wkładać.

Mam parę pytań (pamiętajcie, że pytam wyłącznie w kontekscie archiwizacji danych, a nie nagrywania i odtwarzania filmów).

1. Czy trwałośc płyt DVD+-RW jest porównywalna z DVD+-R? (chodzi mi o 1-razowe nagranie na +-RW, a nie wielokrotne).

2. Czy do archiwizcji danych lepiej nadaje się standard "PLUS" czy "MINUS"? (chodzi o trwałość i kompatybilniość z komputerowymi czytnikami DVD).

3. Czy w przypadku DVD również działa zasada, że im wolniej nagrywane, tym mniej błędów (to raczej retoryczne pytanie :-)

4. Jaką konkretnie nagrywerke polecili byście teraz, na przełomie 2003/2004, najlepszą do archiwizacji danych, w cenie poniżej 700 zł?

Wielkie dzieki!

latet
latet jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 12.12.2003, 21:02   #2
El_Beton
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika El_Beton
 
Data rejestracji: 25.11.2003
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 10
El_Beton w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez latet
Witam,

Mam parę pytań (pamiętajcie, że pytam wyłącznie w kontekscie archiwizacji danych, a nie nagrywania i odtwarzania filmów).
...
2. Czy do archiwizcji danych lepiej nadaje się standard "PLUS" czy "MINUS"? (chodzi o trwałość i kompatybilniość z komputerowymi czytnikami DVD).
...
latet
Jeśli tylko interesuje Cię archiwizacja danych i najważniejsza jest pojemność to możesz zastanowić się nad nagrywarką obsługującą DVD-RAM, choć format nie tak popularny jak DVD+-RW/R i pewnie nie odczyta sie DVD-RAM na większości ze straszych napędów DVD to dostępne są płytki o pojemności 9,4 GB !!! http://www.allegro.pl/show_item.php?item=18556090
Podobne problemy z odczytem możesz mieć na strarszych napędach DVD płyt DVD+R i DVD+RW (mam w dwóch kompach 2 napędy DVD LG jeden z 2002 drugi z 2003 i ten starszy czyta tylko DVD-R/RW a ten nowszy DVD-+R/RW oraz DVD-RAM).
Według mnie jeśli chodzi o decyzję czy "+" czy "-" to ja jestem za "-" i nie powinno być problemów z odczytem przez przewarzającą większość urządzeń DVD.

Pozdro.
El_Beton
El_Beton jest offline  
Stary 13.12.2003, 00:08   #3
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Hej,

DVD-RAM... hmm.... przyznam, że nie myślałem o tym, bo podświadomie już dawno "skreśliłem" to rozwiązanie jako "zbyt nietypowe"...

Na dodatek właśnie kumpel do mnie wpadł ze świeżo nagraną płytką DVD+RW i mój w miarę nowy i ponoć świetny napęd DVD (Pioneer-117) jej nie widzi (a powinien!). Niedawno inny kumpel przyszedł z 2 plytkami: DVD+RW oraz DVD+R - Pioner czytwał +RW, a nie czytał +R.

BTW:
Wprawdznie nie interesuje mnie nagrywanie filmow, ale odtwarzanie jak najbardziej. Czy napędy DVD-RAM dobrze poradzą sobie z rippowaniem filmów na hdd (zawsze oglądam z hdd).

Zresztą w ogole - nawet te popularniejsze napędy DVD+-RW - jak sobie radzą z czytaniem (ripping) tłoczonych płyt DVD?

Dzieki!

Latet
latet jest offline  
Stary 13.12.2003, 12:50   #4
El_Beton
Nowy na forum
 
Avatar użytkownika El_Beton
 
Data rejestracji: 25.11.2003
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 10
El_Beton w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez latet
.....
Czy napędy DVD-RAM dobrze poradzą sobie z rippowaniem filmów na hdd (zawsze oglądam z hdd).
.....
Latet
Dla sprostowania w napęd tylko i wyłącznie operujący na formacie DVD-RAM to ja bym się nie pchał, ale np. w taki co oprócz DVD+-R/RW potrafi też nagrać DVD-RAM np. napędy LG, Panasonic, IOmega bo zawsze może się zdarzyć tak, że zajdzie potrzeba nagrania czegoś na płytkach DVD+-R/RW. Płytki DVD-RAM są ponoć 100 razy wytrzymalsze od płytek DVD+-RW można je nagrywać i kasować 100 tys. razy.
Nie ma problemu z odczytem i rippowaniem zwykłych tłoczonych DVD z filmami na takich napędach, ale dokładnie jak sobie z tym radzą takie napędy trzebaby poszukać testów konkretnych urządzeń, a powinno to sie odbywać z deklarowaną predkością przez producenta dla odczytu DVD (ale są wyjątki: porysowane DVD, zabezpieczenia, złośliwość rzeczy martwych itd.).
Podsumowując to ja jestem za DVD-R/RW, a z DVD+R/RW miałem juz problemy z odczytem na innych napędach. Trzeba jeszcze troche poczekać może lada chwila pojawią się DVD-R o pojemności 9,4 GB (dwustronne) ale obawiam się tylko o trwałość danych na takich płytkach, gdzyż trzeba będzie szczególnie uważać na takie płytki aby ich nie pobrudzić, nie porysować bo dane nagrane będą po obydwu stronach.

Pozdro.
El_Beton

Ostatnio zmieniany przez El_Beton : 13.12.2003 o godz. 12:52
El_Beton jest offline  
Stary 13.12.2003, 13:19   #5
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Hej,

Masz rację, też bym się nie chciał pchać w napęd wyłącznie DVD-RAM, choć niby chcę tylko dane archiwizować, ale kto wie czy sporadycznie nie będzie potrzeby wypalić czegoś dla stacjonara.

Nie wiedziałem, że są nagrywarki obsługujące wszystkie 3 standardy - czy są dużo droższe od "zwyklych" dwusystemowych (Plus i Minus)?

I jak jest w ogole to możliwe, skoro płytki DVD-RAM są na stałe w jakiś śmiesznych kasetkach? Czy w takim razie płytkę DVD-RAM w ogóle da się włożyć do normalnego czytnika DVD?

Skoro płytki DVD-RAM są 100x wytrzymalsze od DVD+-RW, to ich cena jest uzasadniona, no, ale to by oznczało, że płytki DVD+-RW są rzeczywiście cholernie mało wytrzymałe - co się potwierdza w opiniach niektórych użytkowników na tym forum.

Ale czy standard DVD-RAM nie jest mimo wszystko wymierający?
Jeśli nie, to pewnie zrobię jak radzisz, bo moje dane - dorobek wielu lat - są tego warte :-)

Ale wracając do "plusów" i "minusów"...
Coraz więcej nagrywarek obłsuguje jednocześnie i "plusy" i "minusy", więc problem wyboru standardu nie jest ważny przy zakupie sprzętu, ale potem - na jakich płytkach nagrywać? Z tego co piszecie, to raczej lepszy jest "minus". Jednak "plus" wydaje się również b. popularny, może więc ma jakieś swoje zalety?

Dwustronne płytki mnie z definicji jakoś brzydzą, bo co to niby za wielka wygoda, kosztem innych rodzajów niewygody (brak miejsca na opis, konieczność super delikatnego obchodzenia się...). Ciekawsze byłyby 2-warstwowe, no ale skoro dziś są takie problemy z trwałością danych nawet na tańszych nośnikach jednowartstwowych, to pewnie dopiero za ładnych parę lat można by zaufać swoje dane dwustronnemu nagrywaniu.

Dzięki,

latet
latet jest offline  
Stary 13.12.2003, 16:01   #6
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Bo plyty DVD-RAM sa w kasetach przez co sa bardziej wytrzymalsze, proste. Ale numer w tym taki ze zeby odczytac taka plyte trzeba ja wyjac z tej kasetki, bo wlasciwie nie ma czytnikow/nagrywarek ktore przyjmuja taka plyte.. bo maja tacke DVD-RAM oplaca sie jesli masz zamiar czesto zmieniac dane na plycie, w przeciwnym wypadku jest to zupelnie bezsensu pakowanie sie w ten standard, lepsze juz jest dvd.

A prorblemy z trwaloscia danych.. heh, to jest ten sam problem co z plytami CD-R, slaba badzeiewna plyta, dane znikaja, zas markowe plyty (Verbatim, TDK..) z najlepszych fabryk (MCC, Toyo Yuden, Ritek...) i wszystko dziala bez problemu. Wiec nie ma co przesadzac. A plyty DVD sa trwalsze od CD-R. Pozatym sa plyty (zarowno RW i R) TDK - Scratch Proof - o podwyzszonej wytrzymalosci (deklaruja ze 100x wytrzymalsza od zwyklej).
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Stary 13.12.2003, 17:59   #7
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Martin_TP
Bo plyty DVD-RAM sa w kasetach przez co sa bardziej wytrzymalsze, proste. Ale numer w tym taki ze zeby odczytac taka plyte trzeba ja wyjac z tej kasetki, bo wlasciwie nie ma czytnikow/nagrywarek ktore przyjmuja taka plyte.. bo maja tacke
Aha, czyli ta kasetka, to po prostu opakowanie na płytę ;-)
Łatwo się z tego wyjmuje?

Cytat:
Napisany przez Martin_TP
A prorblemy z trwaloscia danych.. heh, to jest ten sam problem co z plytami CD-R, slaba badzeiewna plyta, dane znikaja, zas markowe plyty (Verbatim, TDK..) z najlepszych fabryk (MCC, Toyo Yuden, Ritek...) i wszystko dziala bez problemu.
Tez tak myslalem, dopookie nie poczytałem tego wątka:
http://forum.cdrinfo.pl/showthread.p...7&page=1&pp=15
To co tam piszą to istny horror. Nigdy nie trafiłem na tak złe płytki CD-R, żeby po kilku miesiącach były problemy z odcztytem większości płytek z danej partii... a takie właśnie historie na temat DVDR tam opisują.

Pozdrawiam,

latet
latet jest offline  
Stary 13.12.2003, 23:16   #8
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Kasetka.. to mozna prownac do dyskietki 3.5" plytka to to cos w srodku, a reszta to obudowa z ktorej mozna wyjac plyte - a pewnie bedzie trzeba to robic czesto, wiec porzytek z tego zaden.

Co do padania plyt, z plytami dvd jest tak, ze one sa duzo bardziej trudniejsze w produkcji niz cd-r, stad wielu producentow nie jest w stanie stworzycz dobrej jakosci produktu, stad tym bardziej slabi producenci sobie tak niezabardzo radza... i plyty sa takie jakie sa. Zas z takim chocby Verbatimem problemow to nie uswiadczysz. Pozatym, plyty CD-R tez potrafia po paru miesiacach stracic dane.
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Stary 13.12.2003, 23:43   #9
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Martin_TP
Kasetka.. to mozna prownac do dyskietki 3.5" plytka to to cos w srodku, a reszta to obudowa z ktorej mozna wyjac plyte - a pewnie bedzie trzeba to robic czesto, wiec porzytek z tego zaden.
Wniosek? Wyłuskać na stałe i trzymać w innym, standardowym pudełku?
Ale czy płyta DVD-RAM nie jest bardziej delikatna od innych DVD? Jeśli nie jest, to po co w ogóle dają te kasetki? To się robi bez sensu...

Cytat:
Napisany przez Martin_TP
Co do padania plyt, z plytami dvd jest tak, ze one sa duzo bardziej trudniejsze w produkcji niz cd-r, stad wielu producentow nie jest w stanie stworzycz dobrej jakosci produktu. Stad tym bardziej slabi producenci sobie tak niezabardzo radza... i plyty sa takie jakie sa.
Choroba okresu niemowlęcego?

Cytat:
Napisany przez Martin_TP
Zas z takim chocby Verbatimem problemow to nie uswiadczysz. Pozatym, plyty CD-R tez potrafia po paru miesiacach stracic dane.
Na szczęscie takich, aż tak złych płyt CD nigdy nie spotkałem, choć przez ostatnie 3 lata wypalałem ok. 50 CD tygodniowo, na kilkunastu różnych nagrywarkach. I to są archiwa, do których się dość często wraca. Ale fakt, że instytucja dla której pracuję zawsze kupowała (wg moich wskazań) w miarę firmowe nośniki, a ja zawsze nagrywam co najwyżej z połową prędkości max. (dla danego nośnika), a często jeszcze wolniej.

W sumie to miałem tylko pomniejsze problemy z różnymi płytkami CDR - szczerze mówiąc najczęsciej z Verbatimami AZO (niecierpię ich) oraz z TDK D-View (koszmarny badziew), aż w końcu całkiem od nich odszedłem. Teraz głównie konsumuję płytki CDR Platinum i nie pamiętam ani jednego problemu z nimi. W ramach swojej pracy często także wysylam klientom różne materiały na CDR, a oni to przecież odczytują na bardzo różniastych czytnikach i teraz sobie zdałem sprawę, że od czasu przesiadki na Platinum nie miałem ani jednego zażalenia!

Pozdrawiam,

latet
latet jest offline  
Stary 14.12.2003, 11:32   #10
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Tak wyglada plytka DVD-RAM w kasetce ochronnej.
Dołączone obrazki
-p94dvdram.jpg 
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Stary 14.12.2003, 11:34   #11
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Tu zas po otwarciu kasetki
Dołączone obrazki
-ram-r9.jpg 
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Stary 14.12.2003, 11:48   #12
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A tu mamy plyke i nagrywarke. Jak widac plyta w kasetce jest za duza i sie do nagrywarki nie zmiesci. Albo trzeba miec nagrywarke (chyba pecetowych takich nie ma i to chyba tylko stacjonarne niektore tak maja) co przyjmuja plyte w kasetce, albo wyjac poprostu plyte - zarowno jak chcesz odczytac i zapisac... bo innaczej sie wlozyc nie da.

A teraz tak:
Plyta DVD-RAM jest tak samo wytrzymala jak zwykle plyty DVD. Kaseta ochronna miala byc po to by jeszcze bardziej chronic nosnik (pomysl swietny i kontynuacje mozna tej ideii zobaczyc w przypadku plyt Blue Ray, ale niestety producenci prawie nie produkuja takich odtwarzaczy/nagrywarek akceptujacych te plyty w kasetach)- tymbardziej ze jest to nosnik wielokrotnego zapisu i taki to jak to w przypadku tez plyt CD/DVD RW sa one bardziej wrazliwe na rysy i uszkodzenia a to tylko z tego powodu ze z odczytem problemu jak najbardziej nie bedzie (no chyba ze uszkodzenie na tyle powazne, ale to i plyty jednokrotnego zapisu wtedy tez padaja), ale obija sie to o kwestie ponwnego zapisu, a ten na nosnik w nienajlepszym stanie moze sie poporostu nie udac.

Czy choroba wieku niemowlecego. Mozna tak to nazwac. Poprostu proces technologiczny produkcji takiej plyty jest baardzo zaawansowany, i nie wszyscy sobie z tym radza. Stad niektore fabryki wogole nie robia plyt dvd, inne zas troche nieudolnie, tym co sie udalo to wiemy, bo zapisane na tych plytach dane trzymaja sie rewelacyjnie (TDK, Verbatim...).

Co do DVD-RAM to przewaga tego jest taka ze mozesz 100tys razy ta plyte zapisac i wymazac. I jesli potrzebujesz plyty wielokrotnego urzytku to moze to byc cos dla Ciebie, minus zas taki ze to troche kosztowna zabawa. Jesli nie, to plyty DVD+/-R doskonale sie tu spisza, ewentualnie mozna tez RW wykorzystac, bo 1 tys. zapisow to tez niczego sobie, i na ladnych pare lat starczy.

A tak na marginesie, to nie zastanawiales sie nad nagrywarka MO (Magneto-Optyczna) - jesli chodzi o bezpieczenstwo danych wydaje mi sie to rozwiazanie lepsze - a do tego plyty sa w kasetach i sie ich z nich nie wyjmuje. Minus taki ze te plyty odczytasz tylko w napedzie MO, ale to raczej nie problem skoro to w firmie ma sluzyc do archiwizacji.
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
-images623251.gif  
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Stary 14.12.2003, 13:14   #13
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Martin_TP
A tak na marginesie, to nie zastanawiales sie nad nagrywarka MO (Magneto-Optyczna) - jesli chodzi o bezpieczenstwo danych wydaje mi sie to rozwiazanie lepsze - a do tego plyty sa w kasetach i sie ich z nich nie wyjmuje. Minus taki ze te plyty odczytasz tylko w napedzie MO, ale to raczej nie problem skoro to w firmie ma sluzyc do archiwizacji.
Nie, to ma byc dla mnie prywatnie i chcę, aby było to w miarę szeroko kompatybilne rozwiązanie - za jakiś czas każdy będzie miał napęd czytający DVDRW, a nagrywarki MO to nawet na oczy nie widzialem...

Latet
latet jest offline  
Stary 15.12.2003, 11:16   #14
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No to bierz nagrywarke DVD+/-RW, bo tutaj tez DVD-RAM na wiele sie nie zda, bo nie jest on kompatybilny az tak jakbys chcial, bo naprawde duzo napedow dvd go poprostu nie czyta. A markowe plyty DVD+/- przechowywane prawidlowo napewno dlugo wytrzymaja, a problemow z kompatybilnoscia tez nie powinno byc wielu.

A i jeszcze apropo Twojego pytania:
Cytat:
1. Czy trwałośc płyt DVD+-RW jest porównywalna z DVD+-R? (chodzi mi o 1-razowe nagranie na +-RW, a nie wielokrotne).
Nigdzie to nie zostalo sprawdzone, ale wydaje mi sie ze RW raczej moze byc bardziej wytrzymalsze, jako ze plyty w przypadku plyt R jako nosnik danych jest barwnik organiczny, zas w RW stopy metali. Zas roznice miedzy PLUS a MINUS duze nie sa, glowna roznica to rowek prowadzacy laser, w plusie adresowane sa tu konkrtne sektory na plycie, minus tego nie ma, choc w sumie czy to zaleta czy wada to nie wiem. Nagrywac wolniej zawsze sie oplaca, ale nie bez przesady. Mozna zalozyc ze nagrywa sie z polowa nominalnej predkosci nosnika - czyli plyte 4x, palimy 2x. Bo czsem przy plytach (tuch slabszych) czesto na ostatnich 300-400 MB sa problemy, i to wiaze sie w sumie z predkoscia obrotowa plyty. Co do nagrywarki polecam Pioneer A06.
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Stary 15.12.2003, 11:28   #15
Martin_TP
Kitty loves Agit! =^_^=
 
Avatar użytkownika Martin_TP
 
Data rejestracji: 25.11.2002
Posty: 991
Martin_TP zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No to bierz nagrywarke DVD+/-RW, bo tutaj tez DVD-RAM na wiele sie nie zda, bo nie jest on kompatybilny az tak jakbys chcial, bo naprawde duzo napedow dvd go poprostu nie czyta. A markowe plyty DVD+/- przechowywane prawidlowo napewno dlugo wytrzymaja, a problemow z kompatybilnoscia tez nie powinno byc wielu.

A i jeszcze apropo Twojego pytania:
Cytat:
1. Czy trwałośc płyt DVD+-RW jest porównywalna z DVD+-R? (chodzi mi o 1-razowe nagranie na +-RW, a nie wielokrotne).
Nigdzie to nie zostalo sprawdzone, ale wydaje mi sie ze RW raczej moze byc bardziej wytrzymalsze, jako ze plyty w przypadku plyt R jako nosnik danych jest barwnik organiczny, zas w RW stopy metali. Zas roznice miedzy PLUS a MINUS duze nie sa, glowna roznica to rowek prowadzacy laser, w plusie adresowane sa tu konkrtne sektory na plycie, minus tego nie ma, choc w sumie czy to zaleta czy wada to nie wiem. Nagrywac wolniej zawsze sie oplaca, ale nie bez przesady. Mozna zalozyc ze nagrywa sie z polowa nominalnej predkosci nosnika - czyli plyte 4x, palimy 2x. Bo czsem przy plytach (tuch slabszych) czesto na ostatnich 300-400 MB sa problemy, i to wiaze sie w sumie z predkoscia obrotowa plyty. Co do nagrywarki polecam Pioneer A06.
__________________
=^.^= Pioneer DVR-A06, Plextor 4824TA, Toshiba SD-M1612
Sometimes in the dark, When I close my eyes, I dream of you...
If I could fly across this night, Faster than the speed of light... i would be with you
Martin_TP jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 21:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.