Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne DVD

Napędy optyczne DVD Tematy poświęcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt DVD*R/RW/RAM



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 05.07.2004, 23:11   #1
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Przydatność nagrywarki DVD do innych zadań (mini-test)

Witam,

Gdy kupowałem nagrywarkę DVD, musiałem zrobić dla niej miejsce, rezygnując albo z wysłużonego napędu DVD-ROM, albo z poczciwej nagrywarki CDRW. Nie była to łatwa decyzja, bo nie miałem wiedzy o tym, jak nagrywarki DVD radzą sobie z nagrywaniem CDR/CDRW oraz ze zgrywaniem tłoczonych DVD.

Postanowiłem przeprowadzić parę testów porównawczych, aby rzucić nieco światła na te sprawy.

W serii kliku testów, sprobuję sprawdzić jak moja nagrywarka DVD radzi sobie z zapisywaniem CDR, CDRW, czytaniem uszkodzonych (w rożny sposób) płytek CDR i CDRW, no i oczywiście ze zgrywaniem na dysk zawartości płyt DVD, ze szczególnym uwzględnieniem niewiarygodnie porysowanych płyt z wypożyczalni Beverly Hills oraz spartaczonych w polskich tłoczniach płytek dodawanych do kolorowych czasopism.


Dotychczas dołączone testy:
  • Cz. 1. Jakość zapisu na CDR.
  • Cz. 2. Jakość zapisu na CDRW.
  • Cz. 3.a. Odczyt b. kiepskiego CDR-a (Mediastore)
  • Cz. 3.b. Odczyt wadliwego CDR-a (TDK d-View)
  • Cz. 4. Odczyt mocno zniszczonej płyty CDRW.
  • Cz. 5.a. Odczyt tłoczonej dwuwarstwowej płyty DVD w dobrym stanie.
  • Cz. 5.b. Odczyt tłoczonej (średnia jakość) jednowarstwowej DVD z czasopisma.
  • Cz. 5.c. Odczyt tłoczonej dwuwarstwowej DVD feralnie zarysowanej.
  • Cz. 5.d. Odczyt źle wytłoczonej i przegrzanej suszarką płytki z gazety (SL).
c.d.n...


Część 1. - nagrywanie CDR

Wypaliłem do pełna 2 identyczne płytki CDR Platinum (Ritek) 48x.

Pierwszą - w nowej nagrywarce DVD LG-4082B.
Drugą - w rocznej (mało używanej) solidnej nagrywarce CD Lite-ON 52246.

Obie wypaliłem z prędkością 24x, przy czym - uwaga - dla LG jest to prędkość max., a dla Lite-On nie jest to nawet połowa max. prędkości.

Następnie testowałem efekty w Nero CD/DVD Speed 3.10.

Najpierw obie płytki sprawdziłem w nagrywarce CD Lite-ON 52246 (tej samej, która wypaliła drugą płytkę):






A potem obie płytki testowe sprawdziłem w nawiutkim napędzie COMBO Lite-ON 5232K:






Jak widać - dla napędu COMBO Lite-ON 5232K (który nie wypalał żadnej z tych płytek) - jakośc obu płytek była zbliżona i bardzo dobra.

Natomiast nagrywarka CD Lite-ON 52246 lepiej radziła sobie z własnym produktem niż z płytka wypaloną na LG, ale nie była to różnica duża i nie wpływała w najmniejszym stopniu na krzywą szybkości kopiowania.

BTW: Te ostre, chwilowe wahania zielonej linii wykresów, to skutek "przeszkadzania" otwieraniem innych aplikacji podczas testu na Combo (to było w pracy i musiałem jednocześnie działać w Photoshopie). Ale, jak widać, nie ma to wpływu na ilość błędów C1. Natomiast zrezygnowałem z testowania płytek CD programem K'sProbe, wlasnie dlatego, że inna aktuwność w systemie (nawet minimalizowanie okienek) miała wpływ na ilosc błędów C1. IMHO: K'sProbe sucks.

c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 07.07.2004 o godz. 22:44
latet jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 06.07.2004, 00:09   #2
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Część 2. - nagrywanie CDRW

Wypaliłem 240 MB danych na dwie nowe, identyczne płytki CDRW Platinum (PNY) 12x.
Obie płytki wypaliłem z rozsądną prędkością 8x.
Pierwszą - w nagrywarce DVD LG-4082B.
Drugą - w nagrywarce CD Lite-ON 52246.

Następnie testowałem jakość zapisu przy pomocy Nero CD/DVD Speed 3.10.

Najpierw obie płytki sprawdziłem w nagrywarce CD Lite-ON 52246 (tej samej, która wypaliła drugą płytkę):






A potem obie płytki sprawdziłem w napędzie COMBO Lite-ON 5232K:






Wygląda na to, że moja nagrywarka DVD LG-4082B lepiej wykonała zadanie zapisu na CDRW niż roczna nagrywarka CD Lite-ON 52246.

Widać też, że napęd COMBO Lite-ON 5232K ładniej niż nagrywarka CD Lite-ON 52246 przeczytał obie płytki.

c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 06.07.2004 o godz. 00:11
latet jest offline  
Stary 06.07.2004, 00:57   #3
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cz.3 - odczyt marnego CDR-a

Część 3.a. - odczyt badziewnego CDR-a Mediastore (Fornet)

Kolega pożyczył mi film DivX na płytce Mediastore 52x (Fornet) nagranej nie dawniej niż tydzień wcześniej, przez nieznaną osobę, na bliżej nieznanej nagrywarce (jest podejrzenie że jakieś COMBO), z nieznaną prędkością.

Zauważyłem spore problemy z odczytem tej płytki, dlatego była świetnym materiałem do testów. Płytka ta nie ma rys, myślę więc, że przyczyną perturbacji jest w tym przypadku po prostu słaba jakość nośnika (być może też nagrywarki).

Głównym celem testu było - oczywiście - sprawdzenie jak z taką felerną płytką poradzi sobie nagrywarka DVD LG-4082B, a dla porównania przestestowałem jeszcze 4 inne urządzenia.

Poniżej wyniki z Nero CD Speed ScanDisk.
Nazwy testowanego sprzętu naniosłem na obrazkach na czerwono. W każdym przypadku sprawdziłem też i zapisałem, czy plik udało się normalnie skopiować z poziomu Windows.













Nagrywarka DVD LG-4082B nie popisała się w tym teście.
Była jednym z dwóch urządzeń (na 5 testowanych), którym nie udało się skopiować pliku z felernej płytki CDR.


I jeszcze bonus dla dociekliwych - screen z testu skanowania C1/C2 tej płytki, przeprowadzonego na nagrywarce CD Lite-ON 54246S (która w wielkich bólach, ale jednak potrafiła skopiować zawartość płytki, mimo 2 czerwonych kwadracików w teście):




c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 06.07.2004 o godz. 01:55
latet jest offline  
Stary 06.07.2004, 01:26   #4
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
3.b. - odczyt kolejnego marnego CDR-a

Część 3.b. - odczyt wadliwego CDR-a TDK d-View

Płytka TDK d-View z plikiem AVI, wypalona przeze mnie 3 lata temu, na nie-pamiętam-jaką-wtedy-miałem nagrywarce, z prędkością zapewne całkiem rozsądną.

Płytka nie ma rys, ale od jakiegoś czasu czyta się z wielkimi oporami (chyba czas zrobił swoje). Dlatego stała się płytką testową.

Głównym celem testu było - jak powyżej - sprawdzenie jak z tą umierającą płytką poradzi sobie nagrywarka DVD LG-4082B, a dla porównania - jeszcze 4 inne urządzenia.

Poniżej wyniki z Nero CD Speed ScanDisk. Nazwy testowanego sprzętu naniosłem na czerwono.












Zabawne, ale wyniki tego testu są dokładnym zaprzeczeniem wyników testu 3.a. Oba urządzenia, które tam dały plamę (LG i Pioneer), tutaj - perwersyjnie - wypadły najlepiej.

Cieszy fakt, że nagrywarka DVD LG-4082B przeczytała płytkę bez zająknięcia (same zielone kwadraciki)!

Druzgoczący jest natomiast wynik nagrywarki Lite-ON-a 54246S, która jako jedyna wykazała czerwone kwadraciki i nie dała rady skopiować pliku z tej płytki. Nie wiem dlaczego. Zapuścilem więc K'sProbe na tej nagrywace. Czy tylko na jego podstawie powiedzilibyście, że zawartośc tej płytki nie da sie na tym urządzeniu skopiować?




c.d.n....!

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 06.07.2004 o godz. 10:27
latet jest offline  
Stary 06.07.2004, 08:15   #5
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Odnośnie 3.a i 3.b.

Odnośnie 3.a i 3.b:

Jak widać - wadliwa płytka wadliwej płytce nierówna! Nawet jeśli obie nie mają uszkodzeń widocznych na oko, to istota problemu może być na tyle różna, że trudno z góry przewidzieć, jak się który sprzęt zachowa.

Dlatego z wielką rezerwą trzeba podchodzić do testów napędów w "fachowych" czasopismach, jeśli w procedurze testowej opisano, że użyto tylko jednej płytki testowej, w której całą "trudność" spowodowano zrobieniem rysek. Bo w realnym świecie to nie w ryskach główny problem, ale w szybko utleniających się, wadliwych, źle wypalonych lub źle wytłoczonych nośnikach! A o tym testerzy z czasopism czasem zdają się zapominać.

c.d.n....!

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 06.07.2004 o godz. 10:32
latet jest offline  
Stary 06.07.2004, 08:51   #6
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Część 4 - odczyt uszkodzonej płytki CDRW

Część 4 - odczyt mocno zmęczonej życiem CDRW - Teac (MCC)

Wziąłem dość mocno podniszczoną (rysy!, zmatowienia!) płytkę CD-RW Teac 10x (MCC), używaną przeze mnie od ładnych paru lat. Zapisywaną i kasowaną spokojnie ponad 100 razy. Na dodatek teraz wypaliłem ją z przekraczającą jej specyfikację prędkością 12x. (Paliłem na Lite-ON 52246S).

W efekcie uzyskałem płytkę testową, której, jak na razie, żadne urządzenie nie potrafiło odczytać bezbłędnie (pliki nie kopiują się).

Poniżej wyniki testu z Nero CD Speed ScanDisk, którego - znowu - głównym celem było sprawdzenie, jak z taką płytką poradzi sobie nagrywarka DVD LG-4082B oraz, dla porównania, 4 inne urządzenia.













Jak widać - żaden napęd nie popisał się w tym teście.
Ale gdyby policzyć % nieodczytanych sektorów, to wyniki są podobne do testu 3.a. - nagrywarka DVD LG-4082B dopiero na przedostatniej pozycji. Jednak tutaj różnice w wynikach róznego sprzętu nie są aż tak duże i znaczące jak w teście 3.a.

Zwróćcie też uwage, że (względnie) wysoką klasę znów pokazał Lite-ON 52327S.

Dodatek dla wnikliwych - screeny z testu skanowania C1/C2 tej płytki (Nero i K'SProbe), przeprowadzonego na nagrywarce CD Lite-ON 54246S (średni wynik w teście).






c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 06.07.2004 o godz. 08:59
latet jest offline  
Stary 06.07.2004, 23:41   #7
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Część 5.a. - odczyt tłoczonej płyty DVD DL

Nie ukrywam, że po kupnie nagrywarki DVD LG-4082B, zrobiłem jej miejsce w kompie wyjmując DVD-ROM Pionner 117. Dlatego najważniesze są dla mnie poniższe testy odczytu (i ripowania) tłoczonych płyt DVD. Nie ma przecież nic bardziej wkurzającego, niż niemożność obejrzenia wypożyczonego filmu; chyba wszyscy znacie to cholerne uczucie

Zacznijmy od czegoś łatwego - dwuwarstwowy DVD z filmem "Matrix". Płytka w stanie idealnym, więc problemów się nie spodziewam...

Zaobczmy, jak poradzą sobie następujące trzy napędy:
  1. Nagrywarka DVD LG GSA-4082B (@A206)
  2. COMBO Lite-ON SOHC 5232K
  3. DVD-ROM Pioneer 117
Poniżej wyniki testu z DVD Info Pro 2.55. Oprócz krzywych, warto też spojrzeć na liczby - czas odczytu i ilość "read errors" (które w przypadku tego programu pojawiają się dopiero, gdy dany sektor wcale nie daje się odczytać).







Jak widać - bez niespodzianek.

c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 07.07.2004 o godz. 22:41
latet jest offline  
Stary 07.07.2004, 13:39   #8
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
5.b.

Część 5.b. - odczyt tłoczonej płyty jednowarstwowej z czasopisma

A teraz jednowarstwowa płyta DVD z filmem "Elisabeth", dołączona do kolorowego czasopisma. Płytka wytłoczona średnio - kopiuje się wprawdzie dość szybko i bezbłędnie, ale są momenty, że bardzo zwalnia.

Zaobczmy, jak radziły sobie z nią moje trzy testowe napędy:
  1. Nagrywarka DVD LG GSA-4082B (@A206)
  2. COMBO Lite-ON SOHC 5232K
  3. DVD-ROM Pioneer 117

Poniżej wyniki testu z DVD Info Pro 2.55.







Jak widać - wszystkie napędy jakoś sobie poradziły (Errors=0), choć najbardziej napocił się Combo. Cieszy mnie gładki wykres uzyskany na LG.

Teraz przyjrzyjmy się tej płytce przy pomocy naszych ulubionych narzędzi (zapuszczonych na Combo Lite-ON). Kształt wykresów z K'sProbe był taki sam, jak z Nero,więc załączam tylko wklejone liczby.



Czy to nie ciekawe, że pod koniec płytki (tam gdzie COMBO tak zwalniał) wykresy wyglądają całkiem poprawnie?

c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 07.07.2004 o godz. 22:41
latet jest offline  
Stary 07.07.2004, 14:24   #9
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
5.c.

Część 5.c. - odczyt zarysowanej tłoczonej dwuwarstwowej

Wybieram się do kina na Pottera-3, więc chiałem sobie przypomnieć dwójkę. Udałem się do wypożyczalni i po godzinie byłem w domu z dość mocno porysowaną dwuwarstwową płytką DVD. Rys może nie było aż tak wiele, ale jedna z nich, dość blisko środka, była głeboka, co nie wróżyło niczego dobrego...

Tak jak poprzednio, przestestowałem moje trzy napędy:
  1. Nagrywarka DVD LG GSA-4082B (@A206)
  2. COMBO Lite-ON SOHC 5232K
  3. DVD-ROM Pioneer 117

Najpierw włożyłem płytkę do nagrywarki LG, zapuściłem DVD Decryptera 3.x i szybko okazało się, że jeden z plików VOB za diabła nie daje się skopiować
Dokładnie taki sam problem w COMBO Lite-ON.
Dopiero, stary, ale jary Pionek 117 bez zająknięcia skopiował mi tego VOB-a!

Poniżej screeny z DVD Info Pro 2.55. Zwróćcie uwagę na zaznaczone czasy i liczbę błędów.







W przypadku LG denerwujące było, że po przejściu feralnego miejsca, nie odzyskała juz prędkości i w sumie test zajął jej koszmarne 48 minut!


I znów rzut oka na wykresy błedów PI/PO (na Combo Lite-ON).



Ten żółty pojednyczny peak wcale nie wygląda tak źle, prawda? A jednak, jest "śmiertelny"!

c.d.n....

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 07.07.2004 o godz. 22:41
latet jest offline  
Stary 07.07.2004, 14:27   #10
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Czasem bywało odwrotnie

W tym miejscu przypomniała mi się niedawna sytuacja z dwuwarstwową płytką "Dwie wieże". Też jeden z plików nie dawał się skopiować... ale na Pionku 117! Włożyłem płytkę do COMBO Lite-ON i gładko i przyjemnie skopiował mi go!
Niestety, tamtej płytki juz nie mam, więc nie wykonam testów.

latet.

c.d.n.
latet jest offline  
Stary 07.07.2004, 22:40   #11
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
5.d.

Część 5.d. - odczyt źle wytłoczonej i przegrzanej suszarką płytki z gazety (SL)

Jednym z najpiękniejszych przykładów zastosowania przysłowia "Polak potrafi" jest patent na naprawę źle wytłoczonych płytek DVD (dodawanych do czasopism) poprzez klikuminutowe podgrzewanie suszarką do włosów. Stosowałem to już parę razy, zwykle z bardzo dobrym skutkiem. BTW: zupełnie nie mogę pojąć, czemu nie opisują tego w tych czasopismach, przecież wiele osób mogłoby sobie naprawić zakupioną płytkę :-)

Jednak w przydku filmu "Utalentowany Pan Ripley" początkowe subtelne podgrzewanie niewiele pomagało (pliki nadal się nie kopiowały), więc podgrzałem znacznie dłużej niż zwykle. Tak bardzo, że płytka wybrzuszyła się w kształt niemal grzyba i popękała przy środkowej krawędzi. Już ją miałem wyrzucić, ale jakoś ją wyprostowałem (podgrzewając z innej strony), wsadziłem do Pioneera 117 i..... wow... wszystko się skopiowało!

Jednak, jakby nie było, powstała płytka bardzo mocno uszkodzona - sprawdźmy więc jak inne napędy sobie poradzą.

Poniżej screeny uzyskane w:
  1. Nagrywarce DVD LG GSA-4082B (@A206)
  2. COMBO Lite-ON SOHC 5232K
  3. DVD-ROM Pioneer 117









I znów DVD-ROM Pioneer 117 pokazał klasę. Ale przypominam - nie zawsze tak jest, bywało wręcz odwrotnie.

Ale niemal-zniszczoną suszarką płytkę trzymam jak relikwię i jak ktoś się chwali, że ma dobry napęd (lub nagrywarkę) DVD, to pożyczam, aby sprowadzić klienta na ziemię
Jeszcze się nie zdarzyło, aby skopiował ją w całości inny napęd niż mój Pioneer 117. Ironia losu... bo to właśnie jego wysiudałem, aby zrobić miejsce nagrywarce.


latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 07.07.2004 o godz. 22:51
latet jest offline  
Stary 07.07.2004, 22:51   #12
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A teraz niech już inni piszą :-)


Na tym kończę pierwszą, główną część mojego mini-testu.
Oczywiście, będę go jeszcze rozwijać (audio CD, podstarzałe, sypiące się DVD***177;R), ale od tego miejsca chciałbym, aby był to wątek otwarty.

Zachęcam do pisania o własnych doświadczeniach dotyczących wszelkich (innych niż jakość wypalonych płyt) aspektów używania nagrywarek DVD. Wszelkie screeny mile widziane


Pozdrawiam,

latet

Ostatnio zmieniany przez latet : 07.07.2004 o godz. 22:53
latet jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.