Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Nośniki optyczne (https://forum.cdrinfo.pl/f28/)
-   -   Degradacja i destrukcja nosników BD-R LTH (https://forum.cdrinfo.pl/f28/degradacja-destrukcja-nosnikow-bd-r-lth-92972/)

Leman39 21.12.2014 20:30

@Tal-Rash - na Plextor 950SA też miałem LTH, którego nie dało się odczytać pod koniec, zaś w Pioneer 209 EBK mielił, przemielił i odzyskał :)

Berion 21.12.2014 20:43

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1305924)
Rok temu już tutaj pisałem w temacie, dziś też nie żałuję, że nie mam ani palarki ani jednej płyty BD :D

Ale wiesz, jaka jest różnica pomiędzy BD-R, a BD-R LTH? Dla nadgorliwych są jeszcze BD-M. Więc nie demonizuj. :P

Leman39 21.12.2014 21:05

Dokładnie, to LTH, nie generalizowałbym.

Sprzedawca w komputerowym, gdzie kupowałem moje nagrywarki BD z uśmiechem do mnie "Panie, a kto to jeszcze montuje w ogóle w komputerach te BluRay?"
To Panu mówię, że to do zabawki nie służy...

W innym sklepie kupując płyty BD-R sprzedawca (bo zapytałem czy mają) odpowiedział, że tego już dawno nie produkują... :wow:
I weź tu się dziw, że rynek umiera :sciana:

Na aukcjach trzeba uważać, bo czasami nie jest napisane, że LTH, a w domu się można zdziwić. :P

mgit 21.12.2014 21:18

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1305930)
Ale wiesz, jaka jest różnica pomiędzy BD-R, a BD-R LTH? Dla nadgorliwych są jeszcze BD-M. Więc nie demonizuj. :P

Ja nie wiem, a chętnie bym się dowiedział. Poczęstujesz linkiem?

Bo na tą chwilę wiem tylko że to syf... ale czym to się różni od normalnej BD-R?

andy 21.12.2014 21:43

Ilość załączników: 2
Poniżej dla porównania jedna z pierwszych BD nagranych na Litku iHBS112 chyba ok 2 lat temu.

Załącznik 68504

Załącznik 68505

Cytat:

Napisany przez Patrix
Rok temu już tutaj pisałem w temacie, dziś też nie żałuję, że nie mam ani palarki ani jednej płyty BD :D

Tylko to są LHT - organiczny barwnik -- szit.

Patrix 21.12.2014 21:48

andy, ja się wyleczyłem całkiem z wypalania płyt w myśl archiwum na długie lata...
za chwilę znowu coś wymyślą, i co znowu będziesz przegrywać ten sam film na nowy format...

Ja to widzę na przykładzie Bonda: VHS -> VCD -> DVD -> HD DVD -> BD -> ...
to już lepiej nie nagrywać bo już piąty raz płacicie za ten sam film :)

Oczywiście BD fajna sprawa, ale ekonomię biorę z płyt CD, DVD czyli... wyleczyłem się.

andy 21.12.2014 22:44

@Patrix ale ja mówię o archiwizacji swoich danych. DVD od Verbatima odczytują*się, CD od TY odczytują*się. Jeżeli się nie oszczędza to nie ma później problemu.

To tak jak z zakupem kart pamięci. Kupisz tanie i będą z nimi same problemy :)

mgit 21.12.2014 22:50

Nikt mi nie chce wytłumaczyć jaka jest różnica między zwykłym BD a LTH tak wiec poszukałem i już wiem - może komuś się przyda:
TU piszą:

Cytat:

You***8217;ve heard of Blu-ray (BD-R), but what is Blu-ray LTH? BD-R LTH (low to high) media is created using a Verbatim-exclusive, super-efficient manufacturing process that allows us to pass along a cost savings to you. This manufacturing process uses an organic dye that turns a disc***8217;s reflectivity during recording from ***8220;low to high;***8221; this is opposite of the ***8220;high to low***8221; method used in standard BD-R manufacturing. Verbatim uses a spin-coating process that easily allows excess materials to be recycled; this is less expensive than the traditional sputtering process. The final product is a Blu-ray LTH disc with similar features to BD-R but at a price that is enticing.
I wszystko jasne... idą po kosztach i efekt jest jaki jest... ale za to tańsze dla konsumenta

andy 21.12.2014 23:04

@mgit HTL to nośniki z barwnikiem nieorganicznym natomiast LTH z organicznym.
Cytat:

The BD-R write-once type utilizes a recording layer of inorganic material. Since it is unaffected by exposure to light, it boasts outstanding archivability. Previous types of write-once type discs such as the CD-R, DVD-R and others utilized organic dye for their recording layer. The BD-R write-once type is based on a completely new concept for the recording layer utilizing a two-layer structure composed of silicon (Si) and copper alloy (Cu) inorganic materials. When heated by the recording laser beam, these melt and the Si and Cu alloy become a composite forming recording marks. Because the material is inorganic, it is not affected by light, thus realizing a disc with outstandingly high reliability in terms of archivability. (Fig. 6)

Patrix 21.12.2014 23:18

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1305963)
To tak jak z zakupem kart pamięci. Kupisz tanie i będą z nimi same problemy :)

Ja się tak zastanawiam, jak ma się teraz cena za GB danych HDD w porównianiu do bardzo dobrej płyty BD.

Arepo 22.12.2014 00:41

Panowie, po co cytować jakieś angielskie wyjaśnienia, skoro na forum było o tym wiele razy - choćby tu, wystarczy użyć wyszukiwarki :taktak:

@Patrix
Wbrew pozorom nie aż tak źle. Biorąc 6zł za Panasionic'a BD-R 25GB (0,24gr./GB) i 200 zł za 3,5" dysk 1 TB (0,2 gr./GB) - aby się nie rozdrabniać, przyjąłem że nośniki mają po 25GB i 1000GB.

Płyty mają zalety, których dysk nie ma, wiadomo jakie one są. Jak ktoś nie ma takich potrzeb to nie używa i tyle.

Patrix 22.12.2014 10:02

Arepo, dzięki - należy do tego jeszcze doliczyć dobry palnik i wrzucać do każdej płytki jako amortyzację :) BD to jednak droższy biznes. Można iść albo w BD albo w Mediaboxy (wiadomo też koszt i też do amortyzacji).

KC42 22.12.2014 10:32

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1305971)
Panowie, po co cytować jakieś angielskie wyjaśnienia, skoro na forum było o tym wiele razy - choćby tu, wystarczy użyć wyszukiwarki :taktak:

@Patrix
Wbrew pozorom nie aż tak źle. Biorąc 6zł za Panasionic'a BD-R 25GB (0,24gr./GB) i 200 zł za 3,5" dysk 1 TB (0,2 gr./GB) - aby się nie rozdrabniać, przyjąłem że nośniki mają po 25GB i 1000GB.

Płyty mają zalety, których dysk nie ma, wiadomo jakie one są. Jak ktoś nie ma takich potrzeb to nie używa i tyle.

Tylko ja zawsze licze dyski jako 2 sztuki, drugi jako kopia zapasowa niestety dysk może paść w każdej chwili

Patrix 22.12.2014 11:16

Cytat:

Napisany przez KC42 (Post 1305985)
Tylko ja zawsze licze dyski jako 2 sztuki, drugi jako kopia zapasowa niestety dysk może paść w każdej chwili

Dobra uwaga, ja też mam dwa dyski, więc proporcja ta sama.

andy 22.12.2014 17:08

@Patrix nośniki są bezpieczniejsze niż dyski i tańsze im bardziej w nie wchodzisz.

W przypadku dysku musisz kupić od razu dwa gdy skończy Ci się miejsce. Zazwyczaj to wydatek 400zł (2x 200zł).

Jak skończy Ci się blister kupujesz nowy, jak dyski się*zapchają to musisz kupić od razu dwa.


Co jak co ale do archiwizacji danych, których nie planujesz zmieniać najlepsze pod względem cena/bezawaryjność są*BD. Kiedyś były to DVD.

Jeżeli chcesz bezawaryjności to stawiasz na taśmę. Tylko to wydatek od 5k w górę.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 06:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.