Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Nośniki optyczne

Nośniki optyczne Testy nośników CD/DVD/Blu-ray/HD DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 25.06.2005, 21:44   #1
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Question Jak interpretować wyniki testów?

Witam. Mam proste pytania do ekspertów.

1. Jak interpretować wyniki testów jakości płyt DVD uzyskiwane w cdspeed (4.00) oraz kprobe (2.4.3)? Kiedy trzeba wyrzucić nośnik do kosza i nagrać jeszcze raz? W Chip Special 5/04 o nagrywaniu wyczytałem, że:
a - jakość wysoka to max PI<50 i PO<5; średnio PI<20 i PO<1
b - średnia jakość to PI<280 i PO<30
c - niska jakość to PI>280 lub PO>30 na dużych obszarach płyty.
(PI - Parity Inner; PO - Parity Outer). Czy się tego trzymać?

2. Czym są błędy PI i PO oraz Jitter? I gdzie ich szukać? Cdspeed pokazuje błędy PI oraz PI failures (czyli błędy PO??) a także PO failures, u mnie zawsze puste. Mam Lite-On 1673S (z wymiany 832S, który przestał mi czytać płytki DVD dołączane do Linux+DVD, czyli tłoczone) oraz LG GSA 4163B, który nie zwraca testów, co było dla mnie niemiłą niespodzianką po kupnie!

Dzięki
uuk81 jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 25.06.2005, 23:01   #2
bart_3d
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 19.09.2004
Posty: 435
bart_3d zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Więc tak.
Detekcja/korekcja opiera się na dwóch kodach - PI i PO.
PI - Parity Inner (parzystość wewnętrzna)
PO - Parity Outer (parzystość zewnętrzna)
Nazwy biorą się z ułożenia w tzw. ramce na płycie
Błędy PI są najmniej groźne. Jeżeli napęd wykryje błąd odczytu na podstawie kodu PI, podejmuje próbę skorygowania błędu. Jeżeli mu się to nie uda powstaje błąd PIF (PI Failur). Wtedy następuje próba skorygowania danych na podstawie kodów PO. Oczywiście błędy PO też mogą wystąpić. Napęd próbuje skorygować dane na podstawie kodu PO. Jeżeli mu się to nie uda to zgłasza błąd POF (PO Failures). Zgłoszenie błędu POF oznacza utratę danych (napęd nie poradził sobie z korekcją błędów)
Dopuszczalna liczba błędów zależy od ustawień ECC, tzn. ile błoków jest jednocześnie branych pod uwagę. Dla PI ECC na ogół wynosi 8 co oznacz max. 280 błędów PI na sekundę (według norm), jednak im mniej tym lepiej.
Dla błędów PIF jeżeli ECC jest ustawione na 1, max. ilość błędów PIF wynosi 4. Dla ECC 8 max. ilość błędów PIF wynosi 32.
Jeżeli chodzi o PO to też zależy to od ustawień ECC - np. Plextor skanuje przy ECC8 co oznacza max. 280 błędó PO/sek.
Jeżeli chodzi o błędy POF to ich wartość zawsze musi wynosić 0.
Jitter jest to rozsynchronizowanie sygnału podawanego z detektorów w stosunku do sygnału taktującego. Normy przewidują błędy Jitter poniżej 12%.
bart_3d jest offline  
Stary 26.06.2005, 12:54   #3
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięki bart_3d. Muszę to sobie poukładać. Czyli tak:
1) W cdspeed mamy: a) PI (inaczej PIE czyli PI Errors = C1),
b) PIF (inaczej PI Failures = C2); c) POF (inaczej PO Failures) oraz
d) Jitter, którego mój lite-on (nie mówiąc o lg) nie zwraca.
2) W kprobe mam PI oraz PIF, przy czym Errors na wyniku to po prostu POF?
3) Czy w takim razie oba programy nie pokazują błędów PO (PO Errors)?
4) W kprobe standardowo ECC ustawione jest na 8/1 (PI/PIF). A w cdspeed?
Czy w cdspeed też można zmienić ustawienie ECC?
5) Dla ECC = 8/1 max to PI=280 zaś PI=4. Czyli jeśli jest więcej to dane
powinienem nagrać jeszcze raz (jeśli chcę mieć "pewność" ich odczytu
w przyszłości)? Praktycznie nie zdarzyło mi się, aby na całej powierzchni
płytki błędy PIF nie przekroczyły 4!
6) Czy zawsze robić test z maksymalną prędkością? Przy ustawieniu mniejszej
wychodzą inne wyniki!
7) Czy przejmować się pojawiającymi się jednorazowo, pojedynczymi wyskokami wykresu na bardzo duże wartości, podczas gdy cała płytka jest
w zasadzie OK?
8) Na marginesie, jak cdspeed odczytuje, jaką nagrywarką nagrano płytkę?
Raz to robi, innym razem nie. Ponadto ostatnio płytkę nagraną kiedyś
lite-on-em 832S uznał za nagraną SONY DW-D18A!
uuk81 jest offline  
Stary 26.06.2005, 14:51   #4
bart_3d
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 19.09.2004
Posty: 435
bart_3d zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
1)Jeżeli chodzi o C1 i C2 to jak widzisz jest to pisane po slashu np. C1/PIE.
Błędy C1 i C2 odnoszą się do CD. Tam normy są inne. Np. C2 powinno być zawsze równe 0. Co do C! to się nie orientuję.
2)Tak. Errors w Kprobe to POF.
Jeszcze jedna sprawa. W Kprobe prędkość skanowania ustawia się na 4x. ECC dla PIF na ogół userzy ustawiają na 1 co oznacza max. 4 PIF/sek. Przy takich ustawieniach będziesz mógł porównać swoje wykresy z wykresami innych.
3)To, czy zgłaszane są błędy PO zależy od nagrywarki. Zgłasza je np. Plextor lub Pioneer w programie DVDInfoPro.
4)W CDSPEED ECC dla PI=8 a dla PIF zależy od nagrywarki. Na końcu każdego testu wyskakuje log z podsumowaniem testu. Tam jest napisane ile wynosi ECC dla PIF.
5)Dla ECC8/1 max. ilość błędów PI/PIF wynosi 280/4. Mogą się jednak zdażać pojedyncze piki mające większe wartości. Wtedy warto zrobić test odczytu płytki i zobaczyć, czy wykres jest gładki. Najlepiej zamieść tutaj swoje wykresy. Pamiętaj, żeby ustawić prędkość odczytu w kprobe na 4x.
Co do ilości błędów dla dobże nagranej płyty to każdy ma swoje zdanie. Nietóży są takimi perfekcjonistami, że nie tolerują płytek z błędami PI powyżej 10, ale to już zakrawa na zboczenie. Dla mnie to max. wynosi jakieś 20-30. To jeszcze bardzo daleko do 280 przewidzianych w normach, według których każdy napęd powinien przeczytać płytkę posiadającą błedy w granicach 280PI/sek. Większość napędów radzi sobie nawet z płytkami, które mają ok 600PI/sek.
W praktyce bywa różnie. Czasami na skanach PI przekracza 2tys. (na moim pionku 108 PI dochodziło do 6tys.) a płytka się dobże czyta. Wynika to z faktu, że nagrywarki przekłamują trochę, szczególnie gdy ilość błędów jest większa.
6) Testy w Kprobe ZAWSZE z 4x. W cdspeed to nie wiem z jaką prędkością testują ludzie na liteku. Wyniki wychodzą różne, ponieważ przy większej prędkości w tym samym czasie czytane jest więcej bloków i wychodzi więcej błędów/sek.
7) Najlepiej przeskanować płytkę jeszcze raz. Jeżeli dotyczy to PI to raczej spoko. Jeżeli PIF, to może być gożej. Najlepiej zrobić test odczytu i zobaczyć, czy wykres jest gładki. Pojedyncze piki mogą pojawiać się przypadkowo.
8) Z tego co wiem to Sony D-18A jest OEM-em Liteona (te same bebechy, inna obudowa i firmware). Zapis danych o nagrywarce odbywa się chyba tylko na płytkach (-), ale tego nie pamiętam.
Zamieść jakieś wykresy to będzie można je ocenić.
Pozdrawiam.
bart_3d jest offline  
Stary 29.06.2005, 14:39   #5
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
bart_3d, wreszcie zaczynam coć pojmować
Co miałeś na myśli pisząc o gładkim wykresie po teście odczytu w przypadku pojedynczych wysokich pików? czy to scan disc? Chyba nie, ale ja mało jednak wiem
Chciałem dołączyć obrazki, ale ciągle potykam się o własną niewiedzę! Mam je za duże. Czy mogę jakoś ustawić kprobe aby zrzucał je mniejsze? Czy muszę szukać jakiego programu do obróbki grafiki? NIe znam się zbytnio na tym. Głupio mi, bo inni jakoś nie mają takich podstawowych problemów.
Czy ma znaczenie wybór drivera w kprobe (ASPI lub SPTI)?
Chyba nie jest nie w porządku, że kontynuuję temat z lekkim opóźnieniem? Sam wiesz jak to jest, nie zawsze ma się czas na wszystko!
uuk81 jest offline  
Stary 29.06.2005, 17:19   #6
bart_3d
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 19.09.2004
Posty: 435
bart_3d zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Mówiąc o gładkim wykresie miałem na myśli test transferu w nero CD-Speed (w wersji 4.0 zakładka Benchmark). Chodzi o to, żeby krzywa reprezentująca szybkość odczyto była głada, bez "zębów")
Kprobe się nie bawiłem, więc nie wiem czy da się to ustawić wielkość obrazka. Najlepiej ściągnij sobie z netu darmową przeglądarkę IrfanView - w niej przeskalujesz obrazki.
Co do driverów to ja zostawiam ustawione SPTI.

P.S.
Mogę być niedostępny przez jakiś czas, ponieważ dzisiaj ok. 20:00 wyjeżdżam na dosyć długo i nie wiem, jak będzie z dostępem do netu.
Pozdrawiam
bart_3d jest offline  
Stary 29.06.2005, 19:15   #7
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięki. Postaram się opanować obróbkę obrazów i powstawiam tu próbki testów moich płytek. Może uda mi się opanować sztukę ich wypalania
Na razie wstawiam statystykę sworzoną przez cdspeed (TDK +R 8x - MBIPG101 R04 - cdspeed (x8) statistics), ponieważ obrazek jest na tyle mały, że wchodzi. Nie wiem co znaczy 1.15 ECC (average scanning interval)?
bart_3d, jeśli ten wyjazd to odpoczynek (np. urlop) to dużo
Jeszcze raz dzięki za cierpliwość
Dołączone obrazki
File Type: png TDK +R 8x - MBIPG101 R04 - cdspeed (x8) statistics.png (11.1 KB, 1732 oglądane)
uuk81 jest offline  
Stary 29.06.2005, 20:02   #8
bart_3d
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 19.09.2004
Posty: 435
bart_3d zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
To 1.15 ECC oznacza ECC 1 dla PIF. To, że wyświetla 1.15 a nie 1 to po prostu błąd w obliczeniu spowodowany wachaniami szybkości odczytu.
ECC1 dla PIF oznacza max. 4 błędy PIF/sek.
bart_3d jest offline  
Stary 02.07.2005, 13:05   #9
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Wstawiam testy TDK +R 8x (MBIPG101 R04) nagranej na LG GSA 4163B (A104) z prędkością x4. Kprobe x4, cdspeed x8 oraz benchmark. Wydaje mi się że jest OK. Co o tym myślicie?
Dołączone obrazki
File Type: png benchmark.png (78.4 KB, 618 oglądane)
File Type: png cdspeed (x8).png (126.8 KB, 593 oglądane)
File Type: png kprobe (x4).PNG (101.2 KB, 542 oglądane)
__________________
Benq DW 1640 + LG GSA 4163B
uuk81 jest offline  
Stary 30.07.2005, 00:25   #10
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Tak się zastanawiam, jak ten temat znalazł się w tym dziale? Zaczynał zupełnie gdzie indziej Ja w tym czasie stałem się szczęśliwym posiadaczem Benq 1640 8 ) Polecam
Wrzucam tutaj link do "Małego FAQ na temat QScan QSuite" napisanego przez slawekj (błędy TE/FE). Może komuś się przyda, a jest na temat
http://forum.cdrinfo.pl/showpost.php...&postcount=268
uuk81 jest offline  
Stary 23.08.2005, 22:24   #11
uuk81
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika uuk81
 
Data rejestracji: 08.06.2005
Posty: 297
uuk81 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Odgrzebałem mój stary topik z pierwszymi postami
Płytka to firmowy nośnik Liteona +R x8, który dostałem razem z Litkiem 832S jesienią ubiegłego roku - RICOHJPN R02 003 - nagrana gościnnie na LiteOn LDW-851S
Sprawdziłem płytkę na Litku, który ją nagrał i koszmar :\
Sprawdziłem płytkę w domu na Benq DW 1640 i wykres zupełnie inny
Ciekawe co o tym myślicie?
PS. Na Litku jest prędkość max, bo mogłem wybrać tylko x5 albo max
Dołączone obrazki
File Type: png RICOHJPN R02 - LiteOn LDW 851S - Litek.png (93.5 KB, 569 oglądane)
File Type: png RICOHJPN R02 - LiteOn LDW 851S - Benq.png (320.4 KB, 517 oglądane)
uuk81 jest offline  
Stary 08.01.2006, 20:50   #12
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez uuk81
Odgrzebałem mój stary topik z pierwszymi postami
Płytka to firmowy nośnik Liteona +R x8, który dostałem razem z Litkiem 832S jesienią ubiegłego roku - RICOHJPN R02 003 - nagrana gościnnie na LiteOn LDW-851S
Sprawdziłem płytkę na Litku, który ją nagrał i koszmar :\
Sprawdziłem płytkę w domu na Benq DW 1640 i wykres zupełnie inny
Ciekawe co o tym myślicie?
PS. Na Litku jest prędkość max, bo mogłem wybrać tylko x5 albo max
Ja myślę o tym 2 rzeczy:

1) cała ta zabawa w te pomiary jakości jest o dupy kant rozbić,
2) sens ewentualnie ma tylko porównywanie różnych nośników w tym samym napędzie, a nie tego samego nosnika w różnych napędach.

latet
latet jest offline  
Dyskusja zamknięta


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 17:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.