Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Nośniki optyczne

Nośniki optyczne Testy nośników CD/DVD/Blu-ray/HD DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 18.08.2010, 12:57   #1
Panek
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.05.2005
Posty: 9
Panek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Pęknięta płyta CD.

Witam,

Mam nagraną własnoręcznie płytę CD która jest pęknięta. Pęknięcie idzie od wewnętrznej dziurki, przez przezroczysty plastik, aż do części z danymi, lecz nie nachodzi na zapisane dane tylko kończy się na jakimś wytłoczonym numerze seryjnym (nie wiem jak to lepiej wyjaśnić, zamieściłbym zdjęcie, ale nie mam teraz aparatu). Płyta to zwykła Esperanza CD-R 700MB. Potrzebuję z niej skopiować dane i moje pytanie jest takie: czy mogę tę płytę po prostu włożyć do napędu? Mam napęd LG GH22LP20. Czy do odczytania tej płyty muszę zrobić jakieś dodatkowe kroki, a może użyć jakiegoś starego napędu CD? Czy w ogóle jest możliwość bezpiecznego odczytania danych z takiej uszkodzonej płyty? Zależy mi na tych danych a kiedyś jakaś płyta (prawdopodobnie też pęknięta, czego wtedy nie zauważyłem) wybuchła mi w napędzie, dlatego teraz wolę zapytać zanim zrobię coś głupiego. Pozdrawiam.
Panek jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 18.08.2010, 13:08   #2
nimal
Author
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika nimal
 
Data rejestracji: 29.03.2003
Lokalizacja: The World
Posty: 16,809
nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>nimal ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
odczyt radze z niska predkoscia, np 16x
drogie do tego sa trzy - stary naped (baaaardzo stary), albo program do kopiowania z mozliwoscia ustalenia predkosci odczytu (np Clona albo Alkohol), albo dodatkowy program ograniczajacy predkosc napedu (np CDspeed albo jeden z czesto dodawanych do notebookow do "wyciszania" napedu przy ogladaniu filmow)
nimal jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2010, 22:41   #3
Panek
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.05.2005
Posty: 9
Panek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Dobrze, a więc w końcu zabrałem się za "zaatakowanie" problemu z jednym niestety ważnym czynnikiem. Okazało się, że płyta będąc w pokrowcu prawdopodobnie niefortunnie się wygięła (pokrowiec nie był sztywny) i niestety pęknięcie weszło na część gdzie są zapisane dane. Wygląda to teraz tak: (patrz: załącznik)

Pytanie jest takie - czy jest jakakolwiek, choćby najmniejsza możliwość odczytu czegokolwiek z takiej płyty? Programem "CD Bremse" ograniczyłem prędkość odczytu CD w swoim napędzie do 1x (nie wiem czy nie za mało, w każdym razie wolę nie ryzykować) i raz płyta "zaskoczyła" - to znaczy napęd zobaczył jakie są na niej pliki. Teraz jednak przy 1x i 4x napęd mieli, mieli i wskazuje jakoby płyta była czysta.

Da się z tym zrobić cokolwiek czy może płytka jest już do spisania na straty?
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
-obraz-020r.jpg  
Panek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2010, 22:59   #4
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Na straty bym jej *jeszcze* nie spisał ale spustoszenie w zawartości może być spore.
Zależy to też od typu danych jakie tam przechowywałeś.
wszelkie tekstowe - bez problemu (z mniejszymi bądź większymi nieczytelnymi dziurami)
muzyka - zapomnij - szkoda czasu
wszelkie skompresowane archiwa - raczej zapomnij (crc)
film - będzie szatkownica

Tą pęknięcie można potraktować jako jedną *mega* rysę (tak to optyka "zobaczy").

Ja przed zabawą nakleiłbym z góry naklejkę - są specjalne do zadruku i naklejenia na płytę - ten patent jest stary jeszcze wieki przed lightscribe

Najgorsze jest to, że dane na płycie nagrane jedną sesją są zapisane niczym na starej płycie gramofonowej (spirala), wszystkie dane nad rysą/pęknięciem będą czytelne...
__________________
amiga500site

Ostatnio zmieniany przez Patrix : 08.09.2010 o godz. 23:04
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2010, 23:04   #5
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez Panek Podgląd Wiadomości
Da się z tym zrobić cokolwiek czy może płytka jest już do spisania na straty?
Da się.
Osobiście proponuje frisbee.
Powinna się nadać idealnie.
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.09.2010, 07:14   #6
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Prawdopodobnie napęd nawet tej płyty nie zobaczy.
Pęknięcie przechodzi przez TOC.

16x to dużo za szybko, bo początkowo płyta będzie sie kręcić z pełną prędkością - bardzo możliwe ,że efektownie eksploduje.

Dodam, że niektóre płyty CD można w ten sposób łamać w palcach bez użycia siły. Paznokciami powodujemy że pęka w środku, a potem lekkie wygięcie i płyta w kawałkach.
Z markowymi to nie przejdzie - mają bardziej elastyczny poliwęglan.
Nie przejdzie też z DVD - bo te płyty są 2 warstwowe i klejone.

DVD jest dużo bardziej wytrzymałe mechanicznie od CD.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 09.09.2010 o godz. 07:18
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.09.2010, 07:29   #7
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Ale naklejenie naleśnika do nadruku powinno tę płytę utrzymać w całości, ale z odczytem będzie problem, bo jak napisał przedmówca, TOC jest uszkodzony, cały początek też, nie wiem jaki program to da radę ruszyć, nawet nie wiem czy jakiś napęd da radę ruszyć z tym szajsem...
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.09.2010, 11:10   #8
Panek
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 22.05.2005
Posty: 9
Panek w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Na płycie zapisane są zdjęcia. Pal licho jak będą wyglądać, na razie zależy mi na tym, żeby je odczytać na tyle na ile to możliwe.

Co do naklejek - spróbuję, ale na razie nie mam czasu ich szukać. Myślałem nad tym, żeby płytę ostrożnie skleić np. kropelką, oczywiście nie klejąc TOC ani danych (żeby klej nie przeszkadzał przy ew. odczycie tej rysy). Czy taki pomysł da radę?
Panek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.09.2010, 11:45   #9
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
klej może zniszczyc warstwę nagrywalną, pozostałbym przy taśmie.
Ale szczerze nie sądze żeby cokolwiek sie dało odczytać.

Będziesz miał wielkie szczęście jeżeli nagrywarka w ogóle pozna że włożyłeś jakąś płyte.
A bez tego żaden program nawet nie zacznie pracy.

Także najpierw sklej, potem zobacz jak to wyglada w napędzie.
Do odczytania użyj czegoś w rodzaju DVDIsaster.

A no i jeszcze zostaje problem tego pęknięcia. Ono od byle dotknięcia będzie sie powiększać
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Dziwny problem z liteOn TiG Napędy optyczne CD 1 16.03.2005 14:21
Nagrywanie obrazow bin/cue/img/nrg/mds/mdf/EAC APE... -Sid-The-Rat=> FAQ 1 11.01.2004 09:36
Płyta CD wolf Napędy optyczne CD 5 23.08.2002 17:02
BLAGAM O POMOC!!!Wywalanie plytek AUDIO CD przy JVC XRW2010 (SCSI) JOHN Napędy optyczne CD 3 26.10.2000 19:07


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 21:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.