Powrót   Forum CDRinfo.pl > Sprawy administracyjne > FAQ

FAQ Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 11.08.2006, 21:49   #1
Mich@ł
Ismail Delivered
 
Avatar użytkownika Mich@ł
 
Data rejestracji: 29.08.2003
Lokalizacja: Wyloguj
Posty: 5,055
Mich@ł wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Mich@ł wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Mich@ł wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Mich@ł wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>Mich@ł wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Post Nero CD/DVD Speed - odczytywanie wyników

Witam,

W niniejszym FAQ chciałbym objaśnić interpretację wyników testu jakości nagranej płyty w programie Nero CD/DVD Speed. Program można pobrać z tej lokalizacji.

Główne okno programu wygląda tak:

-1.png

W przypadku płyty DVD program udziela nam informacji w postacie wykresu o błędach PIE, PIF, PO, prędkości odczytu oraz Jitterze.
  • PI Errors (na wykresie kolor niebieski) - powstają, gdy występują pojedyncze błędy parzystości. Im jest ich więcej tym gorzej. Dopuszczalne maksimum to 280 błędów/sekundę, ale im mniej tym lepiej. Płyty, które mają wyższa wartość błędu PIE mogą nie być poprawnie odczytywane przez niektóre napędy.
  • PI Failures (na wykresie kolor zielony) – przy wystąpieniu nieskorygowanego błędu PIE powstaje błąd PIF. Im mniejsza wartość błędów PIF tym lepiej. Na wykresie kolor tego błędu może ulec zmianie wraz ze wzrostem ich liczby (patrz screen poniżej). Dopuszczalne maksimum to 32 błędy/sekundę, dla napędów Lite-On – 4, ale im mniej tym lepiej. Płyty, która mają wyższą wartość błędu PIF mogą nie być poprawnie odczytywane przez niektóre napędy.
  • Błąd PO (w programie Nero CD/DVD Speed na samym dole, ilość podawana jest w cyfrach) – powstaje z niemożliwych do skorygowania błędów PIF. Oznacza utratę danych. Wartość powinna zawsze wynosić 0.
  • Prędkość odczytu (zielona linia) – określa prędkość odczytu nośnika. Dzięki wykresowi możemy uchwycić wszystkie wahania prędkości odczytu. Na powyższym wykresie możemy zauważyć, że początkowa prędkość odczytu wynosiła 2.2, natomiast końcowa 8.2
  • Jitter (kolor różowy na wykresie) – Podczas wypalania płyty laser powoduje powstawanie zagłębień na nośniku. Gdy napęd nie ma ustalonej dobrej strategii zapisu danego nośnika lub jest uszkodzony, wtedy zagłębienia są błędnie wypalane i odstają one od normy. Dobrze nagrana płyta ma równomierny jitter poniżej 12%.
Podsumowanie znajduje się pod wykresami.


Powyższy screen przedstawia płytę wypaloną dobrze. Wartości błędów PIE i PIF są niskie. Jitter również nie jest wysoki. Błędy PO nie występują. Program Nero CD/DVD Speed ocenił jakość tak nagranego nośnika na 99/100 punktów. Jest to bardzo dobry wynik.


-2.pngDla porównania poniżej przedstawiony jest screen ze skanem płyty, która wypaliła się bardzo źle. Błędy PIE oraz PIF zdecydowanie przekraczają wartości maksymalne. Program Nero CD/DVD Speed słusznie ocenił jakość na 0/100 punktów.


-3.png
Jak zapewne zauważyliście, na poniższym screenie nie ma wykresu Jitter. Otóż nie każdy napęd go zwraca, np. napędy Lite-On.

-4.pngW przypadku płyty CD program udziela nam informacji o błędach C1, C2, prędkości odczytu oraz Jitterze.

-5.png  • C1 (na wykresie kolor niebieski) – błędów C1 jest zazwyczaj dużo, bo najczęściej wynikają z zupełnie losowych powodów i zależą nie tylko od nośnika, lecz i samego napędu, jednak mogą być łatwo skorygowane przez układ dekodujący. Błędów C1 nie powinno być więcej niż 50. Wtedy napędy nie będą miały problemów z odczytem tak nagranej płyty. Niektóre serwisy podają wartość 220 błędów jako bezpieczną, jednak stacjonarne odtwarzacze mogą mieć z taką płytą problemy.
  • C2 (na mojej płycie CD te błędy nie wystąpiły. Mają kolor zielony, podobnie jak błędy PIF w przypadku płyt DVD, zmienia kolor wraz ze zwiększaniem się ilości tych błędów) – Błędy C1, których dekoder nie był w stanie naprawić, są przekazywane do drugiego dekodera. Jeśli i tam układ dekodujący nie odtworzy pierwotnych informacji, powstają błędy C2 – dużo poważniejsze, lecz wciąż z pewną szansą na naprawę. Powinno ich być jak najmniej. Niepoprawione błędy C2 rejestrowane są jako błędy CU, które oznaczają utratę danych. Błędów CU program Nero CD/DVD Speed nie pokazuje.
  • Prędkość odczytu (zielona linia) – określa prędkość odczytu nośnika.
  • Jitter (kolor różowy na wykresie) – Podczas wypalania płyty laser powoduje powstawanie zagłębień na nośniku. Gdy napęd nie ma ustalonej dobrej strategii zapisu danego nośnika lub jest uszkodzony, wtedy zagłębienia są błędnie wypalane i odstają one od normy. Dobrze nagrana płyta ma równomierny jitter poniżej 12%.
Dopuszczalną ilość błędów określa norma ECMA.

Jeżeli uważacie, że płyta wypalona jest słabo, zawsze można liczyć na to, że producent nagrywarki poprawił strategię zapisu dla nośnika w nowym biosie. Można go pobrać z tej strony. Zwykle wystarczy kliknąć 2x na pobranym pliku .EXE oraz zatwierdzić parę komunikatów, żeby uaktualnić bios w nagrywarce. Używając oficjalnych biosów, wydanych przez producenta nagrywarki, nie traci się gwarancji.

Trzeba wiedzieć, że nawet najlepszy bios nie pomoże, jeśli nagrywać będziemy na słabych płytach. Czasem warto trochę dopłacić, kupić droższy, sprawdzony nośnik, przez co uzyskamy lepsze wyniki w teście Nero CD/DVD Speed oraz pewność, że nagrane dane będą bezpieczne.

Pamiętać należy, że liczba błędów PIE/C1, PIF/C2, PO/CU nie jest stała dla każdej płyty i w każdym pomiarze będzie miała inną wartość. Również nagranie krążka w innym napędzie może dawać zupełnie odmienne wyniki. Z tego powodu rezultaty naszego testu trzeba traktować tylko jako zarys pewnych tendencji, a nie ostateczną wyrocznię.

KOMENTARZE

Ostatnio zmieniany przez czary2mary : 09.05.2016 o godz. 18:04
Mich@ł jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions Inc.