Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

 
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Prev Poprzedni post   Następny post Next
Stary 16.10.2007, 10:14   #1
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Elektronika kiedyś a dzisiaj..

Taka refleksja mnie wczoraj naszła.. Robię remont w piwnicy, co wiąże się z przeglądem różnych staroci z ostatnich kilkunastu lat. Wczoraj padło na starą wieżę Panasonica. Kupiona około 97-98 roku. Właściwie chciałem tylko upewnić się, że nie gra i z czystym sercem ją wyrzucić. Ponad dwa lata przeleżała w piwnicy, w pomieszczeniu, gdzie wilgoć spowodowała zniszczenie kilku pudełek po starych grach, do tego warstwa kurzu na niej była imponująca i zbiła się przednia szybka osłaniająca wyświetlacz. Tak więc nie oczekiwałem zbyt wiele

No i włączyłem ją wrzucają jakąś starą piracką płytę (też się jeszcze zachowały)... Następne 3 godziny spędziłem słuchając po kolei różnych innych płyt, które znalazłem i zastanawiając się po jaką cholerę ja tę wieżę kiedykolwiek wyniosłem do piwnicy..



Mówiąc krótko - jakość dźwięku jest po prostu rewelacyjna, dawno nie słyszałem czegoś tak dobrego. Idealne tony wysokie, dobre basy (chociaż trochę.. 'suche', ale mi to nie przeszkadza) i w końcu pełen środek - coś, czego dzisiejsze kolumny albo nie mają wcale, albo bardzo okrojony. Po prostu słuchałem kolejnych płyt delektując się dźwiękiem. Dawno czegoś takiego nie miałem.

Do tego mimo, że było to piwnicy, a kabel antenowy leżał na podłodze - poniżej poziomu gruntu - bez najmniejszego problemu odbierała większość stacji radiowych (wszystkie większe). A moja "super nowa" wieża w pokoju dwa piętra wyżej nie odbiera praktycznie nic (a już na pewno nic bez szumów i zakłuceń).

Zamiast więc wyrzucić wieżę zacząłem się zastanawiać, czy nie wziąć jej z powrotem do pokoju. Ale nie miałbym gdzie postawić, bo regały są za małe, więc musiałem zrezygnować. Ale w piwnicy na pewno zostanie, bo jakość dźwięku jest po prostu rewelacyjna



I teraz się zastanawiam.. To raczej pytanie retoryczne, ale jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to chętnie posłucham.
Czemu dzisiaj, przy tak zaawansowanej technologii i możliwościach, robi się taki szajs w elektronice? I nie pytam nawet czemu robi się urządzenia, które się psują po roku, dwóch, bo to wiem. Ale czemu robi się taką tandetę? I nie mówię tu o firmach o nazwach, których nie da się wymówić, ale o dobrych teoretycznie markach: Panasonic, Sony, AIWA itp. (oczywiście mowa cały czas o sprzęcie ze średniej półki).

Dla porównania. Dwa lata temu kupowałem nową wieżę (to wtedy ta stara poszła do piwnicy). Poprzednią miałem Panasonica, więc i tą taką wziąłem. No może też dlatego, że jak posłuchałem w kilku sklepach, jak gra.. a właściwie trzeszczy Sony to odrzuciło mnie na kilometr (pisałem o tym zresztą swego czasu na forum). Wybrałem Panasonica, bo wydawało mi się, że grał całkiem dobrze. No ale jak się okazało, wydawało mi się..

Po tym, jak przyszedł do domu (zamawiałem przez internet - było dużo taniej), wrzuciłem Gregoriana, który można powiedzieć, jest pod tym względem dość wymagającą muzyką, i.. poczułem pierwszy niesmak. Potem było podobnie. Wieża grała przyzwoicie, w porównaniu do innych modeli, które odsłuchiwałem, nawet bardzo dobrze, ale to zdecydowanie nie było to. Nie miałem już porównania, bo starą wieżę wyniosłem, ale generalnie średnio byłem zadowolony. Do tego praktycznie w ogóle nie mogłem słuchać radia, mimo podłączania anteny zewnętrznej (ale pokojowej, z dworu ostatecznie nigdy nie poprowadziłem kabla). Z czasem zacząłem radia słuchać przez internet, mimo że głośniki komputerowe (Creative) też są dalekie od doskonałości.


A teraz dla porównania. Za tą starą wieżę dałem w 97 roku około 1000 złotych. Był to jeden z tańszych modeli z serii (AK o ile dobrze pamiętam). Ta nowa w 2004-05 kosztowała ok. 1300 (kupiłem znacznie taniej, ale na internecie. Mówię o cenach sklepowych) i był to najlepszy model z serii.
Czyli model nowszy o 8 lat, do tego zdecydowanie droższy, a gra - jak się wczoraj dobitnie przekonałem - nieporównywalnie gorzej.

Dlaczego tak jest? Dlaczego przy obecnej technologii i możliwościach produkuje się taki szajs? Ja rozumiem, że jest epoka odtwarzaczy mp3, komputerów itp. ale przykładowo głośników komputerowych też nie ma dobrych. Swego czasu przesłuchałem chyba wszystko, co jest dostępne na rynku i nawet podele za 1500 nie były dobre. Co najwyżej akceptowalne. Dlaczego tak jest?


Jedyne, co mi jeszcze przychodzi do głowy, to może zmiana gustu jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki. Może teraz ma być ogromny bas, trochę góry, a reszta nieważna, bo i tak nikt nie usłyszy. Czyli żeby posłuchać dobrze brzmiącej muzyki trzeba może rzeczywiście kupować kable po 20 tys. jak to ostatnio dyskutowaliśmy w innym temacie.



Nie wiem.. w każdym razie po wczorajszym 'doświadczeniu' jestem bardziej niż zwykle zdegustowany jeśli chodzi o jakość dzisiejszego sprzętu i chyba zacznę się na Allegro rozgladać za jakąś w ciut w lepszym stanie wieżą z tamtych czasów, żeby mieć jeszcze na kilka lat możliwość posłuchania muzyki brzmiącej tak, jak powinna..
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
 


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 19:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.