Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 15.04.2003, 17:05   #1
lipek16
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 06.02.2003
Lokalizacja: J-L
Posty: 467
lipek16 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Wireless LAN - Co sądzicie.

Tak sobie ostatnio pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem na dostarczenie internetu w mojej małej miejscowośći byłoby zastosowanie sieci bezprzewodowej. W mojej miejscowości jest dużo domków jednorodzinnych i w dodatku czasem tak porozrzucanych, że ciągnięcie kabla jest nieopłacalne. Pomyślałem o zastosowaniu jednej anteny nadawczej o dużym zasięgu. W reszcie komputerówm możnaby było zainstalować bezprzewodowe karty sieciowe. Myślę że podpięcie ok. 100 osób było by w sam raz ( na łączu POLPAK-T).
Co wy myślicie o takim rozwiązaniu. Swoje pytanie kieryje szczegóelnie do tych którzy mają juz pewne doświadczenie i mogą się ze mną podzielić spostrzeżeniami z budowy sieci bezprzewodowych.
Z góry dzięki za wszelkie opinie.
lipek16 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 15.04.2003, 17:22   #2
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Tu masz szczegółowy opis takowego rozwiązania: http://www.infojama.pl/sections2.php...icle&artid=132
Fajna sprawa? 8)
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.04.2003, 18:59   #3
Salvad0r
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika Salvad0r
 
Data rejestracji: 10.11.2002
Posty: 276
Salvad0r zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Re: Wireless LAN - Co sądzicie.

Cytat:
lipek16 napisa***322;(a)
Tak sobie ostatnio pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem na dostarczenie internetu w mojej małej miejscowośći byłoby zastosowanie sieci bezprzewodowej. W mojej miejscowości jest dużo domków jednorodzinnych i w dodatku czasem tak porozrzucanych, że ciągnięcie kabla jest nieopłacalne. Pomyślałem o zastosowaniu jednej anteny nadawczej o dużym zasięgu. W reszcie komputerówm możnaby było zainstalować bezprzewodowe karty sieciowe. Myślę że podpięcie ok. 100 osób było by w sam raz ( na łączu POLPAK-T).
Zapomnij. Pomijam juz fakt, ze zapewne nie posiadasz wystarczajacych uprawnien do swiadczenia takich uslug ale najwiekszy problem w samym uzywaniu pasma 2.4Ghz ktore nie jest oficjalnie dozwolone (niedawno zamkneli czlowieka ktory rozkrecil interes tego typu na wieksza skale). Prawo jest w tej kwestii niejasne, oficjalnie nalezy posiadac zgode z ministerstwa i oplacic koncesje na uzywanie pasma radiowego. Koszt zalezny od miejsca w kraju i zasiegu. Teraz w kwestii technicznej: nie da sie zrobic tego tak jak piszesz ("jedna antena nadawcza o duzym zasiegu") bo Inet tego typu to nie radio a karty abonentow to nie odbiorniki radiowe a moduly nadawczo/odbiorcze wraz z wlasnymi antenami. Konieczne jest stawianie tzw. access pointow, ktore sa dosc kosztowne. Podpiecie 100 osob do jednego calkowicie odpada, na 100 osob potrzebujesz przynajmniej z 10 sztuk zeby jakos to chodzilo. Dodam jeszcze, ze realizacja tego wszystkiego przy uzyciu tanich rozwiazan dostepnych na rynku (np. karty Lucenta) nie ma sensu gdyz sa to urzadzenia przeznaczone do pracy w biurach (czesto w obrebie jednego pietra nawet). Jeszcze inna rzecz: transmisja radiowa staje sie tym wolniejsza im wiecej ludzi jednoczesnie wysyla/odbiera dane. Nie miejsce tutaj na wyjasnienia o co chodzi, staram sie pisac prosto i zwiezle, ale wynika to z samego protokolu i mozliwosci technicznych oferowanych przez tanie urzadzenia tego typu. Jednym slowem: odradzam, zwlaszcza jesli mowa o np. 100 uzytkownikach - nie uciagniesz tego finansowo a takze prawnie.

Co innego zrobic sobie taki wireless LAN w pokoju i polaczyc 2-3 komputery a co innego postawic siec w skali osiedla domkow jednorodzinnych. Rozwiazanie ktore opisuje infojama to jedno z X mozliwych ale... nie w Twoim przypadku.

Ostatnio zmieniany przez Salvad0r : 15.04.2003 o godz. 19:03
Salvad0r jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.04.2003, 19:13   #4
lipek16
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 06.02.2003
Lokalizacja: J-L
Posty: 467
lipek16 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Re: Re: Wireless LAN - Co sądzicie.

Cytat:
Salvad0r napisa***322;(a)
ale najwiekszy problem w samym uzywaniu pasma 2.4Ghz ktore nie jest oficjalnie dozwolone (niedawno zamkneli czlowieka ktory rozkrecil interes tego typu na wieksza skale). Prawo jest w tej kwestii niejasne, oficjalnie nalezy posiadac zgode z ministerstwa i oplacic koncesje na uzywanie pasma radiowego. Koszt zalezny od miejsca w kraju i zasiegu.
Ostatni przeglądając wiele stron dotyczących tej technologii na jednej z nich zajmującej się dokładnie zprzedażą tych urządzeń (adresu nie pamiętam jak znajde to podam)przeczytałem rzecz nasępującą
Nadawanie na paśmie 2.4 GHz było do niedawna koncesji, ale obecnie można nadawać na nim bez niej.
Takie mniejwię cej brzmiało sformuowanie na tej stronie. Więc nie wiem co tak naprawdę mam myśleć w tej kwestii.
Co do kwestii technicznej, wiem że jest bardzo kosztowna, ale i tak byłaby napewno tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne switche, huby i kable. Tak mi sie poprostu wydaje. A po za tym nie dokońca jest możliwość dotarcia do każdego kablem. Przyczyną są całkiem spore (dochodzące czasami do 500m) odległości między domami w których są komputery a ich użytkownicy chcieliby mieć dostęp do sieci i korzystać
z internetu.)
Może się myle, ale nie widzę również sensu w wykorzystywaniu tej technologii w obrębie jednego pokoju.

Ostatnio zmieniany przez lipek16 : 15.04.2003 o godz. 19:16
lipek16 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.04.2003, 19:34   #5
Salvad0r
Wyjadacz ;)
 
Avatar użytkownika Salvad0r
 
Data rejestracji: 10.11.2002
Posty: 276
Salvad0r zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Re: Re: Re: Wireless LAN - Co sądzicie.

Cytat:
lipek16 napisa***322;(a)

Nadawanie na paśmie 2.4 GHz było do niedawna koncesji, ale obecnie można nadawać na nim bez niej.

Co do kwestii technicznej, wiem że jest bardzo kosztowna, ale i tak byłaby napewno tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne switche, huby i kable.


Tak mi sie poprostu wydaje. A po za tym nie dokońca jest możliwość dotarcia do każdego kablem. Przyczyną są całkiem spore (dochodzące czasami do 500m) odległości między domami w których są komputery a ich użytkownicy chcieliby mieć dostęp do sieci i korzystać
z internetu.)

Może się myle, ale nie widzę również sensu w wykorzystywaniu tej technologii w obrębie jednego pokoju.
To nie jest nadawanie. Nie myl tego z transmisja audycji radiowych. To jest swiadczenie uslug dostepu do Internetu, a takowe w skali dzielnicy/miasta/wojewodztwa wymagaja zgody ministerstwa. Do tego wszystkiego dochodzi problem PAR'u ktory NIE zgadza sie na uwolnienie tej czestotliwosci. Z ich punktu widzenia uzywanie 2.4 jest zwyklym piractwem radiowym.

Nie masz zapewne pojecia o kosztach budowy dzialajacego LAN'u bezprzewodowego w takiej skali w jakiej chcialbys to zrobic. Zapewniam Cie ze wydatki na switche to drobiazg w porownaniu z tym co musisz wydac aby radiowka zaczela dzialac w porownywalny sposob (bo tak jak LAN tradycyjny to dzialac to nie bedzie w ogole). Zaznaczam raz jeszcze ze biurowe rozwiazania Lucenta itp to NIE to, co jest tutaj potrzebne.

Piszesz ze nie wszedzie mozna dojsc kablem. Zgoda, ale kto Ci powiedzial ze radiowka tak? Bo ja twierdze ze nie. Zwlaszcza nie dojdziesz radiowka na 500m z domku do domku... po drodze potrzebny jest bridge w postaci dwoch access pointow, jesli domkow jest duzo to trzeba naprawde niezlych nakladow zeby wszystkim zapewnic jako-taki komfort i niezawodnosc. A wystarczy jakies drzewko czy inny slup ew. duzy plot zeby zaczely sie problemy. Fale w pasmie 2.4Ghz nie przechodza przez wiecej niz 1-2 sciane w pokoju nie mowiac juz o przechodzeniu na druga strone ulicy i gdzies tam do kompa dalej, to blad w mysleniu z Twojej strony.

Co do korzystania z tej technologii w obrebie pokoju/domku to takze sie mylisz. Sam w ten sposob korzystam wiec wiem :-) Bardzo odpowiada mi moj laptop z karta wireless oraz access point ustawiony w takim miejscu ze moge chodzic gdzie chce z laptopem i jestem w Sieci. W takim celu (miedzy innymi) zostaly TANIE rozwiazania wireless stworzone a proba "osieciowania" dzielnicy domkow urzadzeniami za kilkaset zlotych to poroniony pomysl.

Ostatnio zmieniany przez Salvad0r : 15.04.2003 o godz. 19:38
Salvad0r jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2003, 00:11   #6
bas
MAJSTER zlotowy
 
Avatar użytkownika bas
 
Data rejestracji: 16.05.2002
Lokalizacja: Łódź
Posty: 1,097
bas niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Tak się składa, że trochę wiem o tym sprzęcie.
1. Jeśli chodzi o prawo:
a. Jeśli jesteś podmiotem gospodarczym to wymaga to zgłoszenia i tyle(podobnie jak internet kablowy).
b. Jeśli niewypromieniowujesz więcej niż 100mW to masz spokój.
c. Kontrole są bardzo przyjemne i generalnie jest luz.

2. Co do sprzętu:
a. Linksys jest be bo się wiesza i odpuść go sobie.
b. D-link jest be bo kiepsko działa z wyniesionymi antenami(sprawdzałem na DWL-900AP+ i na DI-614+), a dodatkowo duplikuje pakiety i to niezależnie od fw, przy starym sofcie AP potrafi robć pętle).
c. Cacy są noname'y, które wyglądają podobnie do tego, który w załączeniu(są za***iste, niezawodne i skuteczne na duże odległości).
d. Da się takie linki robić na 25km, ale słyszałem, że ktoś robił na 40km i działało(wymaga anten parabolicznych).
Co do topologii takiej sieci to:
a. Anteny sektorowe na serwerowni a u klientów albo yagi albo DC(chodzi o cenę i skuteczność takiego rozwiązania).
b. te nonamy potrafią współpracowac max z 6 klientami, ale można postawić więcej(pamiętaj, że jest 13kanałów, a sprzęt powinno się stawiać co 4ty kanał), nie maiałem jeszce w ręku routerów tej marki(noname), może one mają większą tablicę maców.
Dołączone obrazki
-1.gif 
__________________
Mój mail
bas jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 14:46   #7
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Kto ma jakieś doświadczenie z sieciami bezprzewodowymi?
Czy jak kupię takie karty:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=22212537

...to będę mógł podłączyć dwa komputery stojące w wieżowcach oddalonych o 100- 200 metrów od siebie?

Ktoś to testował?

pozdrawiam
absorb
absorb jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 15:34   #8
zorg
Caliente
 
Avatar użytkownika zorg
 
Data rejestracji: 30.09.2002
Lokalizacja: Zorgberg
Posty: 3,402
zorg jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>zorg jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>zorg jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
zasieg

http://www.netgear.com/products_sb.php

co do tych 200m to moze byc problem ! o ile bedzie to otwarta przestrzen (komputery sie widza ) to mozesz uzyskac polaczenie !
ale w sumie to potrzebowal bys jeszcze router !

ale sprawdz sobie jaki jest zasieg w pomieszczeniach zamknietych od 100 do 150 fit ! jakies 45m ! czyli ci duzo brakuje !!!
http://www.linksys.com/products/wirelessstandards.asp
__________________
zorg jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 16:27   #9
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Od czasu zamieszczenia poprzedniego postu dowiedziałem się, że istnieje szeroka gama anten, które zwiększają zasięg do kilometrów!! Przekłamane?
absorb jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 17:05   #10
*Vojtas*
USER FRIENDLY?
 
Avatar użytkownika *Vojtas*
 
Data rejestracji: 15.02.2004
Posty: 602
*Vojtas* zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez absorb
Od czasu zamieszczenia poprzedniego postu dowiedziałem się, że istnieje szeroka gama anten, które zwiększają zasięg do kilometrów!! Przekłamane?
Nie wiem czy kilometrów, ale ja odbieram internet z odległości około 300 do 400m (antena podobna do satelitarnej). Net śmiga bezproblemowo jedyny myk polega na tym, że antena odbiorcza musi się fizycznie ***8222;widzieć***8221; z nadawczą.

Pozdro!
__________________
*Vojtas* jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 17:21   #11
*Vojtas*
USER FRIENDLY?
 
Avatar użytkownika *Vojtas*
 
Data rejestracji: 15.02.2004
Posty: 602
*Vojtas* zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A tak wygląda siła i jakośc sygnału:
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
-net.gif  
__________________
*Vojtas* jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 17:26   #12
Krzysztof
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 13.03.2004
Posty: 4
Krzysztof w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Szczerze wątpię w powodzenie takiego rozwiązania. Miałem podobne plany i znalazłem nawet chętnych. Jednak zabrakło inwestroa tj. administratora sieci. Niestety żyjemy w kraju w którym każdy chce szybko i dużo zarabiać. Może zmieni się to po 1 Maja. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Krzysztof jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.03.2004, 20:38   #13
shuma02
Forumator
 
Avatar użytkownika shuma02
 
Data rejestracji: 06.12.2002
Lokalizacja: Miasto Aniolow
Posty: 729
shuma02 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
nasza szkola ma w ten sposob zrobiony net na wszystkie budynki, w sumie caly teren to moze 1.5-2km kwadratowe. w tym obrebie wszedzie mozna odbierac net siedzac w klasie czy na lawce na zewnatrz. jednak kumpel odbiera net z okolo 5 km od masztu na szkolnej wiezy. po przez wzmacniacz do antenki w domu i fizycznie "widzac" maszt bez problemu ma mocny sygnal. ale sasiad za sciana ktory nie 'widzi' juz masztu tak nie moze.
shuma02 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.03.2004, 12:32   #14
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez *Vojtas*
Nie wiem czy kilometrów, ale ja odbieram internet z odległości około 300 do 400m (antena podobna do satelitarnej). Net śmiga bezproblemowo jedyny myk polega na tym, że antena odbiorcza musi się fizycznie ***8222;widzieć***8221; z nadawczą.

Pozdro!
Obydwie to anteny 'nadawczo- odbiorcze', tak?
Nie ma podziału na antenę nadawczą I odbiorczą?

pozdrawiam
absorb
absorb jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.03.2004, 16:58   #15
*Vojtas*
USER FRIENDLY?
 
Avatar użytkownika *Vojtas*
 
Data rejestracji: 15.02.2004
Posty: 602
*Vojtas* zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez absorb
Obydwie to anteny 'nadawczo- odbiorcze', tak?
Nie ma podziału na antenę nadawczą I odbiorczą?

pozdrawiam
absorb

Dokładnie tak.

Pozdro.
__________________
*Vojtas* jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.