![]() |
A co rozumiesz przez "forme"? Zamierzam kupić używany dysk twardy, zamiast tego, żeby uruchomić mojego starego kompa (wszystko jest, brakuje tylko twardziela i FDD). Co mam kupić, żeby w miarę dobrze działało? Bo z waszych wypowiedzi mogę wywnioskować, że z tym dyskiem mogę dać spobie spokój. :)
Jak duży dysk powinien ruszyć na komputerze z prockiem Pentium 166? I co się stanie, jeśli podłączy się za duży? BIOS go nie będzie wcale widział, czy będzie w stanie operować tylko na częąści powierzchni dysku? Może te pytania brzmią trochę głupio, ale nie znam się szczególnie na kompach jeśli chodzi o tę stronę. :) |
Zalezy takż eod formy dysku :D
|
A tak właściwie to od czego zależy zużycie dysku? Bo w gruncie rzeczy ten mój nie był tak mocno eksploatowany, a znam ludzi, którzy bez problemów działają na starych kompach, nawet 386 z dyskami poniżej 1 GB i nie mają z nimi problemów, nawet przy notebookach. :)
|
To w takim razie może wiece jak duże dyski są w stanie obsługiwać BIOSy komputerów z prockami Pentium (166)? Chodzi mi o orientacyjny przedział.
Opłaca się kupić dysk na giełdzie albo przez allegro? |
Możesz sprobować "zamazać" te bady PM lub Nortonem Disc Dokto
|
Cytat:
A tak bardziej poważnie, mikronowe cząstki powierzchni odrywają się najczęściej po uderzeniu głowicy i potem wirują wewnątrz dysku, co przy tej prędkości obrotowej powoduje uszkodzenie kolejnych obszarów talerza. Odpuść sobie ten dysk, szkoda czasu cokolwiek na niego instalować, Winda trafi przy uruchamianiu na BADa i się wysypie, o ile w ogóle ją dasz radę zainstalować. |
BAD = ZŁY, niedobry (z angielskiego). Jest to fizyczne uszkodzenie powierzchni zapisu na dysku, np. ten obszar został fizycznie wytarty, uzkodzony, wykruszył się, zestarzał się. Jak ten proces zaczął się - to już tylko będzie się posuwał.
Klasycznym przypadkiem są tutaj bazy danych: ciągłe zapisywane i odczytywane z tego samego obszaru HDD: po jakimś czasie robi się dziura - dosłownie. 8 ) |
Cytat:
1. Zetknięcie się głowicy z dyskiem. 2. Upływ czasu (zużycie materiałów). 3. Użyszkodnik. || pozdr. |
Mi nie chodzi, zeby tenm dysk był potem ostro ekspoatowany. :0 Chxce poprostu wepchnac go do starego kompa, zainstalowac Winde i miec w razie awarii nowego. :) BTW co powoduje bady?
|
Bady to są błędy fizyczne...
HDDRegenerator będzie ci chodził coś koło doby + (-) godzina lub dwie (jak Ci w międzyczasie nie padnie dysk: wtedy od początku). Pomoże Ci to na jakiś czas i potem powtórka z rozrywki. Będą się pojawiać kolejne bady... 8 ) |
A więc pora złożyć raport w sprawie dysku. :)
W BIOSie mojego komputera nie ma opcji Low Level Format, a do starego nie mogę podpiąć, bo okazało się, że gdzieś się zapodziała tasiemka pod IDE. Ściągnąłem więc pełną wersję HDD Regenerator i zrobiłem tą dyskietkę startową, włożyłem dysk do kieszeni i wystartowałem z niej kompa. Z tego co mi się wydaje, to ten program nie robi tego Low Lever Romatu, ale skanuje dysk w poszukiwaniu bad sektorów i je naprawia. Przeskanował 4MB (ponad 200 badów znalazł) i przerwałem, bo trochę długo to trwało, a ja nie miałem za dużo czasu. :) Ale zmiana była widoczna. Dałem polecenie Dir, odczytał i się nie zawiesił. :) W Windzie też można spokojnie operować dyskiem (nie wiesza się) ale jak próbuję coś odczytać to pisze, że plik jest uszkodzony. Co o tym myślicie? To raczej wyklucza uszkodzenie mechaniczne, raczej błąd (błedy) logiczne? Dysk był sporadycznie wykożystywany do przenoszenia pkików i obchodziłem się z nim BARDZO ostrożnie. Mam puścić dalej tego HDD Regenerator czy spróbować tego formatu niskiego poziomu? Możecie mi podać linka do programu który to umozliwa? Bo szukałem i nic nie znalazłem. :) |
Także opcje tą posiada MadBoot
|
Biosy w starych mobo miały opcję niskopoziomowego formatowania dysku -LowFormat.
Lub poszukać programów do tego celu Low Level Format lub HDD Regenerator. ps.Nowych dyskow nie należy formatować w Low , u produenta są juz formatowane i nie należy powtarzać tej operacji. |
Pisząc o zgrzytaniu, miałem na myśli normalne odgłosu jakie wydawały stare dyski podczas odczytu danych. Dziwi mnie o, że on jest w stanie odczytsać zawartość poleceniem DIR, gdyby padła mechanika to raczej nic by nie zrobił. BIOS go widzi, więc raczej też nie problem z mechaniką, zresztą ja tam się nie znam. :)
Napisz coś więcej o tym starym formacie. Jak to zrobić? ;) |
Jesli Ci coś zgrzyta to jest to uszkodzenie mechaniczne. Cos z glowicami, łożyskami itp.
Jesli masz możliwośc to możesz mu zrobić Format :D ale chodzi mi o ten stary typ formatu. Chyab on sie nazywal LOW |
| Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:11. |
Powered by vBulletin® Version 3.9.0 LTS
Copyright ©2000 - 2026, vBulletin Solutions Inc.