Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Piszczący dysk Seagate (https://forum.cdrinfo.pl/f101/piszczacy-dysk-seagate-56125/)

Kunte 01.09.2005 15:11

Piszczący dysk Seagate
 
Witam!!
Spawa przedstawia się następujaco: posiadam dysk twardy Seagate ST320413A o pojemności 20GB i od jakiś kilku ładnych miesięcy dysk ten piszczy. To zaczęło sie nagle, włączyłem kompa i nagle słysze ze HDD piszczy.
Dysk ten ma ponad 4 lata. Czy to może być już wiek. W czasie pracy dysk zachowuje się normalnie, tylko trochę bardziej się grzeje.
Wie ktoś może co znaczy RAW READ ERROR RATE, HDD Health pokazuje, że mam tą wartość na 70, a najgorsza wartość to 51.
Jeszcze jedno co oznacza PREDICTION'S PRECISION na poziomie 25%. Czy mam już zbierać kasę na nowy dysk?? Proszę o radę!!
Jakim programem mógłbym sprawdzić stan mojego HDD??

zene_k 01.09.2005 15:21

Ty się nie szykuj do zbierania kasy, tylko wal do sklepu po nowy i to jak najszybciej.
Chyba, że ci na żadnych danych nie zależy.
Powodzenia || :piwo:

TORQUE 01.09.2005 15:22

Według mnie to łożyska poszły i dla tego piszczy i się grzeje. Pewnie będziesz musiał sobie kupić nowy HDD.

Ja mam mojego Seagate ST340810A już ponad 4 lata ;) i narazie żadnych problemów nie miałem i mam nadziejęże nie będę miał.

Kunte 01.09.2005 15:41

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwe, żeby dysk pracował przez to wolniej. Bo od jakiegoś czasu strasznie mi "muli" przy uruchamianiu kompa i wyłączaniu. Używam Diskkeeper'a i staram się utrzymywać pożadek na HDD.

zene_k 01.09.2005 15:50

Cytat:

Napisany przez Kunte
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwe, żeby dysk pracował przez to wolniej. Bo od jakiegoś czasu strasznie mi "muli" przy uruchamianiu kompa i wyłączaniu. Używam Diskkeeper'a i staram się utrzymywać pożadek na HDD.

Wszystko jest możliwe, a najbardziej prawdopodobne, że padnie ci w najmniej odpowiednim momencie.

Patrix 01.09.2005 16:06

ja na Twoim miejscu zacząłbym robić kopie... ||

REi 01.09.2005 17:42

Lozysko sie zatarlo :)
RAW READ ERROR RATE - oznacza ile dysk bledow robi w % - 100 = dysk nie czyta wcale
PREDICTION'S PRECISION - rowniez w %, parametr oznacza z jaka dokladnoscia dysk potrafi odnajdywac dane - 25% bardzo malo - i przez to pewnie muli.

Przypuszczam ze owe parametry i piszczenie to wina zatarcia sie lozyska na ktorym wisza taleze HDD - zeby dysk dotrwal do kupna nowego mozesz sprobowac go nasmarowac (nie pytaj co i jak bo w kazdym HDD robi sie o inaczej) ;p

Ormianin 01.09.2005 22:45

Cytat:

Napisany przez Kunte
Witam!!
Spawa przedstawia się następujaco: posiadam dysk twardy Seagate ST320413A o pojemności 20GB i od jakiś kilku ładnych miesięcy dysk ten piszczy. To zaczęło sie nagle, włączyłem kompa i nagle słysze ze HDD piszczy.
Dysk ten ma ponad 4 lata. Czy to może być już wiek. W czasie pracy dysk zachowuje się normalnie, tylko trochę bardziej się grzeje.
Wie ktoś może co znaczy RAW READ ERROR RATE, HDD Health pokazuje, że mam tą wartość na 70, a najgorsza wartość to 51.
Jeszcze jedno co oznacza PREDICTION'S PRECISION na poziomie 25%. Czy mam już zbierać kasę na nowy dysk?? Proszę o radę!!
Jakim programem mógłbym sprawdzić stan mojego HDD??


HDD Health jest programem dosc syntetycznym i jego ocena dysku jest bardzej statystyczna niz doslowna... piszczenie dysku moze miec rozne zrodla, glownie lozysko, ale czasem wynik wysokiej temperatury i rozkalibrowywania... to wcale nie prawda ze dysk zaraz padnie... ten dysk rownie dobrze moze pochodzic przez nastepne 4 lata i dluzej... nie ma reguly, a piski moga tez z czasem ustapic

zene_k 02.09.2005 08:54

Cytat:

Napisany przez Ormianin
to wcale nie prawda ze dysk zaraz padnie... ten dysk rownie dobrze moze pochodzic przez nastepne 4 lata i dluzej... nie ma reguly, a piski moga tez z czasem ustapic

Nie no jak komuś brakuje adrenaliny, to niech czeka, co będzie.
Moja rada: jak najszybciej wymień ten dysk na nowy, najlepiej zrób już backup :piwo:

Eliasz 04.09.2005 13:53

Ilość załączników: 1
A co sądzicie o tym dysku? szczególnie chodzi mi o ten czerwony znaczek

Piterniel 04.09.2005 14:16

Że niedługo zaczną Ci sie bady robić. Najlepiej zrób Backup danych i do serwisu ;)

REi 04.09.2005 14:44

Ilość załączników: 1
Dla porownania dam ci screen z chyba podobnego dysku:

Eliasz 04.09.2005 14:54

Nawet nie straszcie :\ bo to był screen mojego dysku :ysz: już po gwarancji chyba ((


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 19:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.