Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Pomoc z instalacją dysku dla laika (https://forum.cdrinfo.pl/f101/pomoc-instalacja-dysku-dla-laika-86459/)

ptrkmj 11.08.2010 17:16

Pomoc z instalacją dysku dla laika
 
Witam forumowiczów,

Właśnie zamontowałem dysk (Samsung HD103SJ) w obudowie - podpiąłem kabel SATA, zasilanie. BIOS wykrywa dysk. Menadżer urządzeń Windows także. Jednak nie jest on widoczny w panelu Mój komputer.

Domyślam się, że należy go najpierw sformatować/podzielić na partycje? Ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Tego typu prace zawsze wykonywał za mnie informatyk.

Aha, system (XP SP3) jest zainstalowany na starym dysku firmy Western Digital (1600JB-00GVC0). Płyta główna to Gigabyte GA-K8NSC-939 z chipsetem nVIDIA nForce 3 250Gb.

Właśnie tak kombinowałem, że do czasu wizyty informatyka będę używał obu dysków, bo nie umiem sam stawiać systemu. Więc partycji nie potrzebuję (tzn. potrzebuję jedną obejmującą cały dysk). Przydałby mi się też jakiś bezpieczny i szybki sposób przeniesienia danych (ponad 100 GB multimediów), jakiś program etc., bo kopiuj-wklej chyba nie wchodzi w grę w przypadku takiej wielkości.

Liczę, że ktoś Was mi to wyjaśni krok po kroku.

Pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi,
Piotrek

Berion 11.08.2010 19:59

Panel Sterowania -> Narzędzia Administracyjne -> i gdzieś tam powinien być Manager Dysków.

Podświetlasz tego Samsunga, ppm i wybierz nowy. Ustalasz system plików, wielkość klastrów (dowolna) i formatujesz (zaznacz żeby zrobił to szybko, dysk jest nowy więc nie ma sensu robić pełnego).

Cytat:

Napisany przez ptrkmj (Post 1111859)
Przydałby mi się też jakiś bezpieczny i szybki sposób przeniesienia danych (ponad 100 GB multimediów), jakiś program etc., bo kopiuj-wklej chyba nie wchodzi w grę w przypadku takiej wielkości.

A dlaczego nie wchodzi w grę? Ilość jak i rodzaj danych nie ma tutaj nic do rzeczy.

yahol 11.08.2010 22:19

Mój komputer- PPM - zarządzaj - zarządzaj dyskami - wskazujemy dysk- nowa partycja- formatuj (szybkie).
Dysk pojawia się w MK.
Metoda kopiuj - wklej jest tak samo dobra jak stosowanie menadżera plików.
Wielkość i ilość plików nie ma znaczenia.

ptrkmj 11.08.2010 23:04

Dziękuję. Zrobione :)

Zachować system na starym dysku, czy lepiej na nowy dać?
I jeżeli na nowy, to przygotować już partycję systemową (jaka wielkość?), tak żeby partycja z multimediami które przeniosę mogła zostać nienaruszona?

Bartez 11.08.2010 23:22

To zależy, co chcesz na tym dysku trzymać. Ja mam taką zasadę, że co kilka lat zmieniam dysk systemowy. Nie dość, że najczęściej jest bardziej wydajny, to jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że padnie. Oczywiście nie można tego niestety wykluczyć.

Wielkość partycji zależy od systemu. Na W7 i niezbędne programy, które na nowo instaluję w razie reinstalacji systemu mam partycję ok 120 GB. Oczywiście to jest z dużym zapasem, ale na pewno nie zaszkodzi.

Ciekaw jestem, jaką strategię mają inni użytkownicy? :)

yahol 11.08.2010 23:25

IMHO - przenieść dane, nie kombinując z partycjami i systemami.
System zostawić na starym, na nowy przenieść dane.

Ad up:
- dysków do 500GB nie dziele na partycje :)
Dysk systemowy mam 160GB + 320+250 bez partycjonowania.
Bacup w kieszeni Samsung 1TB, bez partycji.

Przyzwyczajenie z Maca - na Macu dwie partycje, to o jedną za dużo. :)

Bartez 11.08.2010 23:34

Yahol, czyli w Twoim przypadku nie możesz sobie sformatować partycji systemowej i wgrać świeżego windowsa? Tak zrozumiałem "160GB + 320+250 bez partycjonowania".

Pamiętam, jak kiedyś na dysku 30, czy 40 GB miałem chyba z 7 partycji. Kończyło się to tym, że na każdej zostawało kilkaset MB wolnego miejsca i wrzucenie pliku powyżej 1 GB stanowiło nie lada wyzwanie ;)

Reetou 11.08.2010 23:36

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1111960)
Na W7 i niezbędne programy, które na nowo instaluję w razie reinstalacji systemu mam partycję ok 120 GB.

W7 + część programów na partycji systemowej 50GB, biblioteki i większość instalacji programów na innym dysku. Część programów nie wymaga nawet instalacji po reinstalacji systemu, wystarczy odpalenie

Bartez 11.08.2010 23:48

Jak najbardziej większość działa. A tak z ciekawości, ile zajmuje Twój katalog Windows? Bo u mnie właśnie sprawdziłem i jest 35 GB :ściana:

Edit: Jednak tylko 15 GB. 20 GB w tempie, po jakiejś obróbce :)

Reetou 12.08.2010 00:00

9,5GB... Ideologia była taka, żeby partycja systemowa była jak najmniejsza, instalacja wszystkich programów na innym dysku. Można by wtedy (po instalacji programów) zrobić obraz całej partycji systemowej i w razie konieczności reinstalacji przywracać. Niestety cierpię na chroniczny brak miejsca na dyskach i nigdzie mi ten obraz nie chciał wejść. Ale kiedyś wprowadzę pomysł ww życie - wymienię oba dyski w kompie na raz ;)

yahol 12.08.2010 00:06

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1111963)
Yahol, czyli w Twoim przypadku nie możesz sobie sformatować partycji systemowej i wgrać świeżego windowsa? Tak zrozumiałem "160GB + 320+250 bez partycjonowania".

Nie zrozumiałeś :)
3 dyski fizyczne, 160 system + 320 dane + 250 dane (zapas).
Jak wspomniałem, nie partycjonuje dysków poniżej 500GB, to nie ma sensu (na Windowsie) albo jest nieporozumieniem (na Macu).
Time Machine ma 500GB i z oczywistych względów nie jest podzielony :)
Back up Windowsa 1TB - takoż.

ptrkmj 12.08.2010 09:56

@Bartez
Cytat:

To zależy, co chcesz na tym dysku trzymać.
No jeżeli zostawię stary to pewnie będzie na nim system + programy.

Cytat:

(***8230;) co kilka lat zmieniam dysk systemowy. Nie dość, że najczęściej jest bardziej wydajny (***8230;)
No właśnie, co do wydajności: stary dysk jest oparty o interfejs ATA/100. Nowy o SATA II, ale moja płyta główna go chyba nie obsługuje, więc pewnie będzie operować na prędkości poprzedniej wersji - 1,5 Gbit/s. Tym niemniej, nominalnie 15x szybciej. Nie wiem jak to się przełoży na rzeczywistą wydajność. Szybciej się będą uruchamiać aplikacje? System będzie żwawiej wstawał?

Cytat:

Na W7 i niezbędne programy, które na nowo instaluję w razie reinstalacji systemu mam partycję ok 120 GB.
Uuu***8230; to ładnie. U mnie w tej chwili folder WINDOWS zajmuje 5,33 GB (XP), Program Files niecałe 6 GB. Słowem wystarczyłoby 15 GB, no chyba że o czymś zapomniałem?

@yahol
Cytat:

IMHO - przenieść dane, nie kombinując z partycjami i systemami.
Proszę o argumenty :)

@Reetou
Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1111964)
W7 + część programów na partycji systemowej 50GB, biblioteki i większość instalacji programów na innym dysku.

Ma to sens, jak najbardziej, ale problem w tym, że nie za bardzo wiadomo, który program podczas instalacji "grzebie" w plikach systemowych, a który po prostu wypakowuje się do folderu na dysku.

Cytat:

zrobić obraz całej partycji systemowej i w razie konieczności reinstalacji przywracać.
Windows posiada coś takiego jak Przywracanie systemu. Zapisuje co jakiś czas stan systemu tworząc tzw. punkty dostępowe. W razie awarii można przywrócić system do dowolnego punktu dostępowego. Nie wiem, czy chciałoby mi się męczyć z czymś takim (obraz mógłbym zrobić na starym dysku). A tak w ogóle, skoro to obraz, to znaczy, że jest cały czas taki sam jak dysk z którego obraz powstaje? Czyli on ma chronić system na wypadek gdyby dysk padł, a nie np. ataku wirusa?

M@X 12.08.2010 10:58

Cytat:

Napisany przez yahol (Post 1111962)
Przyzwyczajenie z Maca - na Macu dwie partycje, to o jedną za dużo. :)

Swiete slowa, panie Dziejku, swiete slowa! Siadajac pierwszy raz do OS X zrobilem dwie partycje nauczony zlymi przyzwyczajeniami z Windows. Pomeczylem sie 2 tygodnie i wrocilem do schematu jednej partycji, co mnie uszczesliwilo :-)!

Reetou 12.08.2010 11:37

Cytat:

Napisany przez ptrkmj (Post 1112017)
Windows posiada coś takiego jak Przywracanie systemu. Zapisuje co jakiś czas stan systemu tworząc tzw. punkty dostępowe. W razie awarii można przywrócić system do dowolnego punktu dostępowego. Nie wiem, czy chciałoby mi się męczyć z czymś takim (obraz mógłbym zrobić na starym dysku). A tak w ogóle, skoro to obraz, to znaczy, że jest cały czas taki sam jak dysk z którego obraz powstaje? Czyli on ma chronić system na wypadek gdyby dysk padł, a nie np. ataku wirusa?

Zgadza się, można się posiłkować przywracaniem systemu w przypadku jakiś drobnych awarii softwarowych. Ale od pierwszych wersji windy z obecnymi włącznie, system z czasem puchnie pod wpływem śmieci, instalacji programów, itd. itp. Z czasem jest przez to coraz wolniejszy i w pewnym momencie wymaga reinstalacji. Nie wspominając już o awariach dysku. A reinstalacja jest czasochłonna, oprócz systemu trzeba bawić się w sterowniki, instalację programów. Jak jeszcze ktoś nie ma wydzielonej partycji systemowej, to trzeba było robić backup danych tam się znajdujących. A w przypadku o którym pisałem wyżej przywracasz wszystko z obrazu do stanu 'czystego', tuż po instalacji.

Owszem, trzeba będzie zaktualizować pewnie kilka sterowników, może i doinstalować parę programów, ale to ułamek czasu potrzebnego do pełnej reinstalacji.

ptrkmj 13.08.2010 14:43

@Reetou

Cytat:

system z czasem puchnie pod wpływem śmieci (...) i w pewnym momencie wymaga reinstalacji
Równie dobrze można trzymać obraz dysku na oddzielnej partycji i stamtąd go przywracać. Właśnie się zorientowałem, że mój informatyk tak zrobił. Załączam obrazek z folderem, który pozostawił w nie-systemowej partycji:

h**p://img411.imageshack.us/i/54364205.jpg/
Nie wolno mi jeszcze publikować linków stąd to obejście z **

Jak widać jest tam obraz partycji w formacie GHO. I tak na marginesie mam dwa pytania:

1. Czy jest sens przywracać system za pomocą tego pliku do stanu po instalacji z 2005 r. Wiadomo, że wiele rzeczy mogło się zdezaktualizować.

2. Czy dam radę zrobić to sam przyjmując, że nigdy czegoś takiego nie robiłem, czy lepiej sobie darować i zapłacić za to informatykowi, który zrobi to szybciej i lepiej?

Cytat:

Nie wspominając już o awariach dysku.
No tak. W takim wypadku obraz partycji już nam nie pomoże, ale ja bym się bardziej bał utraty danych niż systemu.

Cytat:

ale to ułamek czasu potrzebnego do pełnej reinstalacji
Mógłbyś mi wytłumaczyć na czym polega pełna reinstalacja? Bo przywrócenie rozumiem jako operację wymazania wszystkiego co znajduje się na dysku/partycji, a następnie "wklejenie" tam obrazu (który możemy mieć na innej partycji/dysku).


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.