![]() |
... bo kolejny musi być lepszy. ;p
|
...a Windows 10 miał być ostatnim systemem :hahaha:
|
Musi być lepsza, bo poprzednią spitolili. :)
|
Cytat:
|
Wcześniej wspominałem o paście Arctic MX-5, która miała nieudany debiut. A już w sieci krążą informacje, że niedługo będzie dostępna wersja MX-6 pozbawiona problemu poprzednika (MX-5 została poprawiona w późniejszym etapie) i oprócz tego jeszcze bardziej wydajna.
|
Ja tam zostane przy swoich obserwacjach a nie nabijaniu like-ow na YT, mam nalozony w laptopie 4 lata nie widze zmian na i5 , mam nalozony na GPU w stacjonarce i podkrecona grafika poprzez modowany bios i tam nie widze zmian we wzroscie temperatur a ma juz 3 lata i tam jest blok wodny, mam nalozony na procesorze odblokowany 7700K jest pod IHS bezposrednio na kwarcu i pomiedzy wodnym blokiem a IHS i tam nie widze wzrostu temp. mimo ze procek jest czasami krecony dla zabawy na 5.2GHz i ma co najmniej 3 lata jak nie wiecej. Wiec ja po kilku latach twierdze ze ciagle jego wydajnosc nie spada.
|
Cytat:
|
Nie ma takiej potrzeby, jesli C.M. jest wlasciwie nalozony to napiecie powierzchniowe plynu utzymuje go pomiedzy kwarcem a dolem IHS. Pomijam ze to sa znikome ilosci, pomysl ile sie naklada pasty i podziel na ~10.
|
No dobra, ale jak np. bierzesz się za skalpowanie procka, to nie musisz jeszcze bawić się solder maską, bo inaczej i tak będzie kuku?
|
Jesli idzie o IHS to jest to przewaznie brąz/miedz, sam procesor krzem/kwarc
Doslownie zwilzenie powierzchni, C.M. jest bardzo wydajny, jako ze mamy napiecie powierzchniowe plynu to laczy sie i wypelnia szczeliny i nierownosci, jesli napapramy za duzo to splynie jak kazdy plyn. C.M. jest specificzny w zachowaniu, mogbym go porownac troche do gestego oleju uzytego na sliskiej powierzchni szkla :szczerb: |
Cytat:
Mnie jednakoż interesuje jeszcze to, jakiego stopu metalem jest poszycie procesora. O wżerach w aluminium słyszałem, aluminiowy radiator łatwo idzie rozpoznać, miedziany raczej też (bywają łączone), ale kiedy to nie narażony jest procesor, a nie tylko radiator. Ostatnie pytanie... jak wychodzi z wyciekami w PC, gdzie mamy pionowe położenie CPU. Ani pasta ani tym bardziej sam w sobie nie chłodzi, mają niwelować nierówności, czy zatem to jest tylko takie "zwilżenie" powierzchni C.M.? |
A jak tak piszesz to moge dla ciebie napisac pare slow na ten temat. Jest kilka rodzaji tych metali w plynie ale nie bede nad tym sie rozwodzil tutaj. Co to daje sa mniej lub bardziej agresywne na inne metale.
+wysmienite przewodzenie ciepla na poziome minimum 10x (zalezy od skladu) wzgledem zwyklych past. +nie starzeje sie, raz nalozone zostaje na zawsze. -skomplikowane nakladanie. -wymaga sporych umiejetnosci oraz wiedzy ile nalozyc. -przewodzi prad wiec jasli nalozymy za duzo moze splynac i zrobic zwarcie. -jest agresywny wzgledem aluminium oraz paru innych stopow metali, oksyduje i robi wżery. -nadaje sie tylko do wykonania polaczen miedzy brązem-miedzią-kwarcem w dowolnej konfiguracji. |
Cytat:
|
Prawde powiedziawszy nie wiem czy ciekly metal nie ma wiecej wad niz zalet, jak bym podliczyl to jest tego sporo. Czy jest dla entuzjastow niekoniecznie, zdecydowanie jest to wygoda bo nie zasycha i przewodzi cieplo no jak metal :szczerb: , natomiast wymaga zdecydowanie wiedzy przy instalacji i nie jest dla laika.
|
@Misiozol
Ja nie jestem przeciwko idei ciekłego metalu, przecież jeśli się jest entuzjastą, overclockerem itp. to jest to jedna z lepszych metod na poprawę chłodzenia. Tak samo jeśli w Twoim przypadku laptop został źle zaprojektowany do mocnego CPU to przeprojektowanie układu chłodzenia to nie jest takie hopa-siupa i pozostaje zastosowanie maksymalnie wydajnego medium termoprzewodzącego. Natomiast najczęściej do "zwykłych" zastosowań nie ma potrzeby stosowania aż tak fikuśnych rozwiązań. Jeśli weźmiemy do ręki dziesięć losowych komputerów/laptopów, to zapewne z siedem będzie pracowało z niepotrzebnie zawyżonymi temperaturami. Tyle, że w takim wypadku zapewne sześć ze względu na niewyczyszczone z kurzu radiatory/pozatykane kanały wentylacyjne/niewymienioną od nowości najtańszą pastę/zwyczaj właściciela trzymania urządzenia na kolanach na łóżku itp. itd. Może znajdzie się jeden, który rzeczywiście konstrukcyjnie wymaga czegoś więcej niż pasta za 10 zł, czy nawet więcej niż Thermal Grizzly Kryonaut. Na razie, bo tak jak dziś nikogo nie dziwi chłodzenie wodne (kiedyś używane przez entuzjastów) w kompie ze średniej półki, to może i ciekły metal będzie zyskiwał na popularności. Dla mnie jak na razie to więcej, niż potrzebuję... |
| Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 17:18. |
Powered by vBulletin® Version 3.9.0 LTS
Copyright ©2000 - 2026, vBulletin Solutions Inc.